Väestön hyvinvointierot ovat edelleen kasvaneet.
Jo yli puoli miljoonaa suomalaista elää EU:n köyhyysriskirajan alapuolella, ja nykyisillä politiikan linjauksilla köyhyys jatkaa kasvuaan.
http://www.kaleva.fi/plus/index.cfm?j=549689
Köyhyys lisääntyy Suomessa
6
297
Vastaukset
- virhamies 373338
Siittä saamme kiittää EU:ta
KIITOS kun liityimme sosialistien liittoon.
Ps. Suomen SDP kiittää myös , näin saamme lisää äänestäjiä puolueelle.- Suomea vastaan
ranskalaiset vievät suomalaisten työt maataloudesta ulkoistuksiin, globaali toimintamalli leviää (käsiin)
- Lippos-hallitus
Lipposen ja Niinistön aikana poistettiin maasta työttömyyttä jakamalla työtä uudelleen. Eli työssä olevilta työttömäksi joutuneille.
Temppu hoidettiin ei työllisyyslailla, vaan verhoten työaikalain muutoksella. Työaikalakiin otettiin osa-aikatyön säännökset ja ruokatunti puolitettiin. Käytännössä ruokatunti poistettiin suurelta osalta työntekijöitä. Kuten tunnettua, osa-aikatyössä ei ole juuri taukoja ja leipäpalaa syödään juostessa. Osa-aikatyön työtahti kiristettiin hulluakin hullummaksi ja palkkatulo kuukautta kohden laski roimasti.
***
Osa-aikasäännöksillä luotiin työyhteisöön kahden kerroksen työntekijät. Osa-aikaiset ovat alempaa kerrosta joita heikosti koulutetaan ja annetaan höykynköykkyä. Näin on tosi. Tämä on SDP/SAK/vasurien lahja Lipposen hallitukilta.
Toisin, kuin vaaleissa meille vakuutettiin ja huudettiin hyvinvointi-Suomesta, niin heti vaalien jälkeen joutuis EU-todistamaan Suomessa olevan puoli miljoonaa köyhyysrajan alapuolelle joutunutta kansalaista eli köyhää.
***
Ja vaaleissa huudetaan: hyvinvointivaltio, hyvinvointi-Suomi, hyvinvointi-globaali-Suomi, hyvinvointivaltio...!!! - tuohon sanoisi
Tarja, tarja, tarja, tarja, tarja, tarja, tarja,
Tarja, tarja, tarja, tarja, tarja, tarja, tarja...jne. Hyvä Tarja Eduskunta, kansan tahto??
vom- porvarienemmistöinen
Eduskunta on nyt jo porvarienemmistöinen, siksi tämä demarien hallituksessaolo on hieman kummallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2032165
- 1341188
- 1131073
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa23827- 58806
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34751ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42638Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175584Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46567- 10540