Kuinka muutetaan ASP sivut Html muotoon?
Hakuaisin päivittää sivuja helposti suoraan FrontPagesta tai käyttää Ftp siirtoa.
Sivut olisi tarkoitus myös siirtää kotikoneelle.
Kun en hallitse vieraita kieliä on vaikeus käyttää sellaisia ohjelmia joihin ei ole suomenkielistä ohjetta.
HTML
4
2362
Vastaukset 4
- Kaapelimies
ASP-sivu on sivu, jolla on ohjelmakoodia, joka ajetaan palvelimella ja joka sitten generoi käyttäjille näkyvän HTML-sivun. Kun ASP-sivua katselee selaimella, ei siinä ole sitä palvelimella suoritettua koodia jäljellä.
ASP-koodia sisältävät sivut eivät näy oikein kotikoneella tai muullakaan koneella, missä ei ole ASP:tä tukevaa web-palvelinta asennettuna.
FrontPage osaa kyllä erottaa ASP-sivusta ASP-ohjelmakoodin, mutta sellaisen sivun omatoiminen päivittely kannattaa unohtaa, jollei hallitse ASP-ohjelmointia. Asiantuntemattomien tekemillä muutoksilla kun ASP-sivun saa erittäin helposti toimimattomaksi ja saattaa seurata monta muutakin ikävää asiaa ASP-sovelluksesta riippuen.- tane
Siksi kysyinkin, että onko tietoa kuinka muutan Asp,n - Html muotoon.
En hallitse Asp,n hankalaa päivitystä.
On paljon helpompaa siirtää tiedot html muodossa. - tuo aikaisempi
tane kirjoitti:
Siksi kysyinkin, että onko tietoa kuinka muutan Asp,n - Html muotoon.
En hallitse Asp,n hankalaa päivitystä.
On paljon helpompaa siirtää tiedot html muodossa.kaapelimies yritti selittää niin ASP-koodia
EI VOI muuntaa mitenkään HTLM-koodiksi.
Eihän muuten koko ASPin käyttämisessä olisi
järkeä.
Ainoa mitä voit tehdä on ottaa lähdekoodi
selaimestasi talteen niin saat sen html:n
millaisena palvelinpään suorittama
ASP-koodi sen on muodostanut. - tsekkaa tämä
tane kirjoitti:
Siksi kysyinkin, että onko tietoa kuinka muutan Asp,n - Html muotoon.
En hallitse Asp,n hankalaa päivitystä.
On paljon helpompaa siirtää tiedot html muodossa.Hanki ASP *.Net palvelin, jolle siirrät sivusi. Yksinkertaista ja vaivatonta ja et tarvitse muuttaa sivuja muulle koodille.
Tässä on pari hyvää tarjoajaa. MSQL ym. jutut tulevat mukana. Myös runsaasti kotisivutilaa (päälle 300-500mg).
http://www.aspspider.net/Index.aspx
Pitää laittaa myös yksi hyvä html-sivun tarjoaja mukaan.
http://www.frihost.com/
Jos haluat tehdä Aspi Net ohjelmoinnilla sivusi niin kannattaa ladata microsoftin sivuilta ensin tuo aspi *.Net 2.0 ohjelmointikieli ja sen jälkeen visual web studio 2005.
Visual web studio 2005 tarjoaa todella hyvän graafisen käyttöliittymän kotisivujen tekoon. Luultavammin yksi parhaimmista. Katsot pari opetusvideota sivujen tekemisestä niin pystyt tekemään sujuvasti kotisivuja aspi netillä. Suurin ero aspissa verrattuna html:ään on ettei siinä ole frameja vaan käytetään masterpagea joka toimii pääsivuna.
http://msdn.microsoft.com/asp.net/
http://msdn.microsoft.com/asp.net/learning/learn/newtodevelopment/default.aspx#Multimedia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi yritti murhata mopopojan
Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti7082115Mopomiitti!
Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss3641144- 74980
Poliisi kiilasi mopoilijan
Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö159896Käviskö tällainen suhde
Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E65646- 46634
- 32614
- 88587
- 32580
- 37530