Tarpeeton?

Laajennos?

Ihan ensi alkuun: en tiedä javaskripteistä yhtään mitään.

Kysyisin Firefoxin CustomizeGoogle laajennoksesta. Siinä on erilaisia tracking-estoja ja mainostenestoja ja ennen kaikkea minulle tärkeä Google Analytics pipareiden lähetysesto.

Olen nyt kuitenkin alkanut ihmetellä laajennoksen tarpeellisuutta. Oikeastaan se hidastaa sivujen latautumisnopeutta. Käsittääkseni jos minulla on NoScript, joka estää javan kaikilta muilta sivuilta kuin haluamiltani ja pipareiden täysesto ja Adblock, joka estää mainokset, niin minulla ei ole mitään hyötyä CustomizeGooglesta.

Pohjautuuko CustomizeGooglen toiminta suurimmalta osaltaan (paitsi pipareiden) javan estoon ja mainostenesto samaan systeemiin kuin Adblock? Entä tracking-homma, mihin se perustuu?

6

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...
    • nimimerkki

      Eipä kannata kaikkia pipareita estää, monen sivuston toiminta kärsii. Jos kekseihin jotain paskaa on tallentunut, sen saa pois siihen tarkoitetuilla ohjelmilla kuten Spybot S&D ja Ad-Aware.

    • Laajennos?

      Vähän tuollaista epäilinkin. Olen jo silloin bannannut google-analytics -osoitteen, kun luin Googlen omituisista tavoista. Ja muuten minulla on käytössä Permit Cookies, jolla saan keksit sallittua välttämättömille sivuille mm. pankki. Yhdessä Adblockin ja NoScriptin kanssa se ilmeisesti riittää. Lisäksi käytän CCleaneria joka boottauksessa.

      Sitä alkaa tulla paranoidiseksi tämän netin kanssa ja siksi alkaa hankkia tarpeettomiakin laajennoksia.

      Ja eikun uninstalloimaan CustomizeGooglea!

      • Laajennos?

        Kysyisin vielä, että minkälaisella skriptillä saisi Googlesta poistettua sponsoroidut linkit? Adblockilla en ole onnistunut pääsemään niistä eroon.


      • Vaara vaanii

        Google: Bushin hallinto "päämäärättömällä kalastusretkellä"
        http://digitoday.fi/showPage.php?page_id=11&news_id=53636


      • Laajennos
        Laajennos? kirjoitti:

        Kysyisin vielä, että minkälaisella skriptillä saisi Googlesta poistettua sponsoroidut linkit? Adblockilla en ole onnistunut pääsemään niistä eroon.

        Adblockilla Googlen sponsoroituja linkkejä ei ilmeisesti pysty poistamaan, mutta onneksi löysin ranskalaisen UserContent.css skriptin, joka poisti linkit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      227
      6332
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      193
      5904
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      17
      5471
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      79
      4165
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      143
      3503
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3313
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      22
      3025
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      8
      2492
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      247
      2394
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      130
      2274
    Aihe