Mitä kaikkia eroja on 244 (-86) ja 240 (-83)Volvossa? Molemmat on päällisin puolin hyväkuntosia, en ole käyny vielä ajamassa. Molemmat noin 400 000 ajettuja. Antakaas muutenkin vinkkiä mitä kannnattaa tsekata!
244 vai 240?
6
2866
Vastaukset
- 240GLi
Tuntuupa kummalta? Koska 244/242 muuttui käsittääkseni 240:ksi tyyppimerkinnältää jo vuonna -83.
Ei kai tuollaista 244 vuodelta -86 ole olemassakaan?
Joku liimannut vanhemman tyyppikilven?- 240GLi
Taitaapa olla nyt kyse "puheista", eli puheissa sedania sanotaan 244:ksi ja farmaria 245:ksi, jollaisena ne mallimerkinnät meni aiemmin. Lisäksi siis 242. Eli tuo viimeinen numero kertoo ovien määrän. Veikkaan että 240 siis komeilee myös sen vm.-86 takaluukussa.
- Entäs uudemmat?
Kannattaisiko tsekata hieman tuoreempia vuosikertoja, hintaluokka tuskin paljon poikkeaa. Taisi olla -88 se vuosimalli, josta alkaen on sinkitty kori - vähemmän ongelmia ruosteen kanssa.
- 24 jotain
Onko 240:seen (5-lovinen) kallis tehä poksiremontti? Tässä yksilössä oli selvästi ongelmana vaitheet, ykönen ei meinannu mennä millään päälle. Muutenkin keppi oli hiukka holtittoman tuntonen. Muuuten peli olis hyvä, ajoltaan suorastaan makoisa.
- B23E
Pakkisalvan vastinrauta saattaa olla säätöä vailla. Meneekö ykkönen hyvin päälle jos nostaa pakkisalpaa samalla?
Irrottaako kytkin hyvin? Kytkinlevy voi olla ruostunut kiinni akselille. - M47
En ole ikinä kuullu et joku olis tehny noihin Volvon 5-lovisiin laatikoihin remontteja. Se on sellane kohta siitä autosta et jos siellä vaan on öljyä sisällä riittävästi niin auto häviää ympäriltä kun se vaihteisto jää vielä etsimään uutta koria vietäväksi. Itselläni melkein 900 000km ajettu 240 ja laatikko(M47) on täysin kunnossa. Öljyä olen vaihdellut silleen 200 000 välein. Tässä alkaa kohta toinen koneremontti häämöttää kun kone kuluttaa jo tuplaten tehtaan antamat öljynkulutus lukemat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 953859
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli473245Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.1002857- 1362550
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki572490- 612408
Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172407Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.212354Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv232336- 642100