kotiloista!!

kukka

hei! kotiloista: saako kotilolle antaa mandariinia? vai onko liian "kirpeää"?
entä sitten, kun ens kuussa oon viikon poissa;
laitanko kotilot horrokseen,kun ei hoitajaakaan löydy?

5

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Caroline H.

      Saa kotiloille antaa mandariinia.
      Itse olen myös kotiloilleni antanut ja maistui. :)

      Laita vaan kotilot horrokseen. Kotilot pärjää horroksessa oikein hyvin. ;)

    • akaatti

      Itelläni on akaattikotilo eikä niille ainakaan saa antaa mandariinia eikä mitään sitrushedelmää. En tiedä mitä niistä tulee saatta ehkä kuolla en oo kokeillu enkä haluukkaan.

      • kukka

        ahaa.. kaksi erilaista vastausta mandariinista..!? :)
        no oon ite kuullu, et jonku kotilot oli jättäny _munat_ mandariinin tai baanaanin kuoren alle! En vaan muista oliko se mandariinin vai banaanin..
        ja jos Carolinen kotiloille mandariini maistuu, niin miksei minunkin kotilolapsosille? :)


      • ryryr

        niin mulla kuoli kun laitoin kävelemää maahan ja pikkuveli tiputti appelsiinin sen päälle=(=(=(=(


    • Anonyymi

      Voiko sagriinikotilolle antaa mitä kaikkea syötäväksi? Itse olen antanut joitain pilttejä (joita voi antaa) erilaisia kasviksia, esim kurkku, salaatti yms. Joitain hedelmiä vaikkapa omenaa ja pärynää. Kala ruokaa, keitettyä perunaa ja munan valkuaista ja marjoja. Mutta pystyykö ne syömään esim maandariinia tai viinirypäleitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      191
      11579
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      58
      5489
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2777
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      40
      2405
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1871
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      44
      1845
    7. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      29
      1714
    8. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      12
      1636
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1488
    10. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1486
    Aihe