Olemme bonganneet omasta mielestämme useita eri-ikäisiä ahman jälkiä samalla alueella, muita ne eivät voi olla. Mutta ahmahan vaeltaa pitkiä matkoja vuorokaudessa, voiko se myös liikkua samalla alueella pitempään? Kuinka monta yksilöä Etelä-Suomessa arvioidaan olevan. Alue on alle 100 km Helsingistä. Pitäisikö jäljistä ilmoittaa jonnekin "kirjanpitäjälle"?
Ahman esiintyminen Etelä-Suomessa?
9
2334
Vastaukset
- salakaataja
kun menet ja sotket ne jäljet. Ja deletoit tämänkin viestiketjun. teet hyvän työn, - Elää se ahma pidempään...
- *Nilla
etelä-Suomen?
Alueella pääkaupunkiseudusta 200 km joka suuntaan asunee korkeintaan muutamia ahmoja. Jos nyt jotkut niistä olisivat saaneet pentuja, niin pentujen "kotona asuessa" niitä voisi olla useampiakin samalla alueella.
Ahma on kuitenkin yksineläjä, joten kuulostaa omituiselta, jos niitä olisi "laumoittain" jollain alueella.
Mistä olet päätynyt ahmaan ja sen jälkiin? Onko linkkejä kuviin havainnoimistanne jäljistä?- Luonnon ihmeitä
En kirjoittanut mistään laumasta vaan yhden yksilön eri-ikäisistä jäljistä. Kuvia ei jäjistä ole, mutta mikään muukaan eläin ei jälkiin sovi. Aluetta en halua tarkemmin kertoa ihan eläimen itsensäkin takia.
- Kyselijä
Luonnon ihmeitä kirjoitti:
En kirjoittanut mistään laumasta vaan yhden yksilön eri-ikäisistä jäljistä. Kuvia ei jäjistä ole, mutta mikään muukaan eläin ei jälkiin sovi. Aluetta en halua tarkemmin kertoa ihan eläimen itsensäkin takia.
Olisi ehkä hyvä että keskustelisit näistä asioista jonkun maaseudulla asuvan kanssa,vaikka joku metsuri tai viljelijä.Voisivat palauttaa sinut maanpinnalle.
- Luonnon ihmeitä
Kyselijä kirjoitti:
Olisi ehkä hyvä että keskustelisit näistä asioista jonkun maaseudulla asuvan kanssa,vaikka joku metsuri tai viljelijä.Voisivat palauttaa sinut maanpinnalle.
Siis häh?
- *Nilla
Luonnon ihmeitä kirjoitti:
En kirjoittanut mistään laumasta vaan yhden yksilön eri-ikäisistä jäljistä. Kuvia ei jäjistä ole, mutta mikään muukaan eläin ei jälkiin sovi. Aluetta en halua tarkemmin kertoa ihan eläimen itsensäkin takia.
jäniksen jäljet on joskus tulkittu ahman jäljiksi.
Myös pienen karhun jäljet sopivat raameihin.
Paikasta viis, mutta kuinka kauan olet tuota otusta havainnoinut? Miten ne jäljet ovat sinä aikana muuttuneet? Edelleen, mikä niistä tekee mielestäsi juuri ahman jäljet? Miten kuvailisit niitä jälkiä? Tassuja, askelkuvioita? - Luonnon ihmeitä
*Nilla kirjoitti:
jäniksen jäljet on joskus tulkittu ahman jäljiksi.
Myös pienen karhun jäljet sopivat raameihin.
Paikasta viis, mutta kuinka kauan olet tuota otusta havainnoinut? Miten ne jäljet ovat sinä aikana muuttuneet? Edelleen, mikä niistä tekee mielestäsi juuri ahman jäljet? Miten kuvailisit niitä jälkiä? Tassuja, askelkuvioita?Kahden viikon aikana olen käynyt alueella kolmesti.Alueelta on useita kilometrejä lähimpään asutukseen. Jälkiä oli siis sillä välin tullut lisää. Jäniksen jälkiä ne eivät missään nimessä ole. Jäljet ovat isokokoiset(eivätkä kavioeläimen). Ne eivät kulje samassa linjassa vaan vähän vierekkäin ja parettain. Parijäljet ovat hieman peräkkäin. Polulle oli ilmestynyt myös uloste(sulkee kai ilveksen pois), joka oli varmaan tämän eläimen tapa kertoa jotakin. Ei ole kuitenkaan varmaa, että se olisi kyseisen eläimen.Pehmeä hanki estää jäljen täsmällisen tarkastelun. Polulta näkyneessä jäljessä oli selvästi nähtävissä kaareutava kantaosa(tassun pituus noin 10-13cm) niin kuin todellakin pienellä karhulla, mutta karhut eivät liiku tähän aikaan. Olen tutkinut tarkasti eläinten talvijälkikuvioita(esim. suurpedot-sivuilta) ja sieltäkään ei muuta mahdollisuutta löydy. Pari vuotta sitten eräs tuttavani kertoi riistaihmisten maininneen kyseisen alueen lähistöllä havaitusta ahmasta.(Jota en kyllä muistanut kun tein jälkidiagnoosin)
- *Nilla
Luonnon ihmeitä kirjoitti:
Kahden viikon aikana olen käynyt alueella kolmesti.Alueelta on useita kilometrejä lähimpään asutukseen. Jälkiä oli siis sillä välin tullut lisää. Jäniksen jälkiä ne eivät missään nimessä ole. Jäljet ovat isokokoiset(eivätkä kavioeläimen). Ne eivät kulje samassa linjassa vaan vähän vierekkäin ja parettain. Parijäljet ovat hieman peräkkäin. Polulle oli ilmestynyt myös uloste(sulkee kai ilveksen pois), joka oli varmaan tämän eläimen tapa kertoa jotakin. Ei ole kuitenkaan varmaa, että se olisi kyseisen eläimen.Pehmeä hanki estää jäljen täsmällisen tarkastelun. Polulta näkyneessä jäljessä oli selvästi nähtävissä kaareutava kantaosa(tassun pituus noin 10-13cm) niin kuin todellakin pienellä karhulla, mutta karhut eivät liiku tähän aikaan. Olen tutkinut tarkasti eläinten talvijälkikuvioita(esim. suurpedot-sivuilta) ja sieltäkään ei muuta mahdollisuutta löydy. Pari vuotta sitten eräs tuttavani kertoi riistaihmisten maininneen kyseisen alueen lähistöllä havaitusta ahmasta.(Jota en kyllä muistanut kun tein jälkidiagnoosin)
kuvaus ahman jäljistä käy. Inkoossa asui 80-90-luvulla ahma, jonka jälkiä näin lumella. Jotakuinkin noin olisin niitä kuvannut.
Mutta... ilman kunnon näköhavaitoa otuksesta, havaintosi on silti vain "mutua". - Luonnon ihmeitä
*Nilla kirjoitti:
kuvaus ahman jäljistä käy. Inkoossa asui 80-90-luvulla ahma, jonka jälkiä näin lumella. Jotakuinkin noin olisin niitä kuvannut.
Mutta... ilman kunnon näköhavaitoa otuksesta, havaintosi on silti vain "mutua".Pariin viikkoon ei ole näkynyt enää uusia jälkiä. Liekö eläin(ahma?) häiriintynyt meidän liikkumisesta vai oliko aika lähteä liikkeelle muutenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-83142978Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1982810Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy532405Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1661484Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?
Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään521219Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har171212- 58873
Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!
Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j13854- 19799
- 77784