Vauva 2,5 kk flunssassa

Meillä iski koko perheelle flunssa. Isi on onneksi jo vähän parempana, mutta minä ja poika olemme tosi tukkoisia. Kuinkahan pojan oloa voisi helpottaa?

Olen nostanut sängyn päätyä, kokeillut höyryhengitystä ja antanut suolaliuos-nenätippoja. Silti hengitys vaikuttaa työläältä ja nenä tuntuu olevan räkää täynnä. Erityisesti nukkuessa ja herätessä poika rohisee, kun pitää sylissä pystyasennossa, helpottaa vähän. Yskäkin on. Kuumetta ei ole ollut, ja poika syö hyvin, mutta on kuitenkin hyvin itkuinen ja surkean oloinen. Voiko näin pienelle antaa mitään yskänlääkettä tai nenäsuihketta? Entä lämmintä juotavaa (esim. mehua)? Mitähän voisin tehdä, omat voimat alkavat loppua, kun poika ei meinaa nukkua millään ja on itkemättä vain sylissä, silloinkin pitäisi olla liikkeellä koko ajan.
610243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

minulla on 4kk ikäinen lapsi ja ensimmäinen nuha oli kanssa 2,5kk paikkeilla...meillä tyttö nukkui vaunuissa silloin kun niistä saa hyvin säädeltyä asentoa.Lääkärissä käytiin,kun olo vaan paheni ja luulin jo että henki loppuu.Hain apteekista para-suppoja 50mg ne rauhotti ja sai nukuttua...ja sitten nasolin 0,5mg/ml nenätippoja...ne on alkaen 3kk mutta lääkäri sanoi ettei nyt muutama viikko haittaa..ja niitä ei laitetakkaan kun 1tippa molempiin...niitten jälkeen auttoi tosi hyvin ja lapsikin nukkui yönsä kunnolla...voimia se tarvitsee,kun pikkuinen on kipeä,eikä auta mikään toisen oloa.Kyllä se siitä.Heti lääkäriin jos ahdistaa henkeä,kun nyt niin paljon rs-virusta liikkeellä,vaikkei olisi kuumettakaan.Sehän oli alle 3kuukautisella jos 3päivää kestää niin lääkäriin

Äänestä

Meidän pimu sai nuhan 3 viikon iässä ja nyt on kuukauden vanha ja vieläkin "turistaan".
Tytön oloa olen saanut helpotettua ostamalla apteekista Nenä-Friidan tapaisen imujutun... Siinä letkun toinen pää tulee omaan suuhun ja toinen tytön sieraimeen..letkujen väliin jää sellainen putkilo.
Sillä olen imenyt räkää ja tytön on helpompi olla.
Se letku juttu maksoi apteekissa n.2.49e..eli ei oo kallis.
Keittosuolatippoja ostin kanssa,mutta tuo letku on riittänyt meillä ja se että on sängyn päätyä kohotettu.

Jos teidän vauva on kovin kipeä ja tukkoinen,niin käyttäkää lää§kärissä. En osaa sanoa onko noin pienelle mitään lääkkeitä...voi olla,mutta lääkärin pitää sanoa annostusohje.

Tää räkätauti on sitkeä,sillä esikonen on ollut räkätaudissa jo kuukauden ajan ja juuri kun ajattelin että helpottaa,niin tauti pamahti takas =(

Äänestä

Ennen nukumaan menoa hiero poskionteloista lämpimän veden alla räkää pois.Vaikea selittää mitä tarkoitan mutta toiv.ymmärrät:)Laita suppo yöksi ja niitä nasolin tippoja.Oon laittanu enemmänkin kun yhden kun ei auttanut.Ja ei oo mun muksut kuollu siihen:)Tippojahan voi laittaa yöllä uudestaan tais olla 6tunnin päästä siitä kun ekat laitto.Keittosuolaa kannattaa käyttää päivisin vaikka joka vaipan yhteydessä niin ei nenä karstaudu ja räkäydy.Ei oo niin apua räkätaudissa muuten.(lastenlääkäri sano meille et ei niissä kunnon räkätaudeis mitään apua)Kannattaa myös imeä kunnolla sen niistäjän kanssa.Eikä vain hiukan sörkkiä sieraimia.Meillä ainakin vauveli anto ihan kiltisti imeä ku varmaan tajusi jotenkin että se kunnon imeminen helpottaa häntä.Iltaisin pesin pyykkiä viellä ennen nukkumaan menoa.Laitoin ne sit makuhuoneeseen kuivumaan(sama huone vauvalla).Antaa sellaista kosteutta ettei räkä kuivu nokkaan.Auttaa myös jos laittaa pyyhkeitä patterille.Meillä myös ilmankostutin mutta ei sitä voi jättää yöksi päälle.(Kerrostaloissa on yleensä kuivempi ilma kuin omakoti,rivi-taloissa.)Sitten vaan kirjoja sängynpäätä nostamaan.Nosta ensin vähän ja sitten kun nuha pahenee niin hieman lisää.Myös tepsivä juttu meillä oli myös sipulin ripustus.Pilko kokonainen sipuli lohkoiksi sideharsoon ja ja ripusta sängyn lähelle tai päätyyn.Valkosipulikin käy mutta laita sitä enemmän.Meillä ainakin tehos ja poika nukkui koko yön vaikka tukkoinen.(Muutenkin nukkunu aina 12h)Mutta senjälkeen kun nuhat loppu kannattaa pestä vauvanvuodevaatteet sipulin haju aikas tarttuvaa:)Yleensä kun nuha pitkittyy siitä seuraa korvatulehdus.Mutta sen kyllä huomaa kun vauva intistä itkusempi ja ei viihdy millään vaakatasossa koska paine korvassa kasvaa.Joten voimia sulle ja toivottavasti tästä jotain apua.

Äänestä
  • Lääkkeitä ei ilman lääkärin määräystä /valvontaa noin pienelle! Mee käymään lapsen kaa lääkärissä, jos kotikonstit ei enää auta. Jotkut sanoo, että valkosipulin kynsiä sängyn alle yöx, ni pitäis nenän auki. En tiiä sitte, en oo kokeillu. Mutta Vics salvaa voi laittaa paperiin ja roikkumaan sängyn yläpuolelle, se ainaki meillä helpotti hengittämistä. Sitähän ei muuten saa laittaa alle 2-vuotiaalle.

    Äänestä

  • errä vauva oli vain 2,5kk kirjoitti:

    Lääkkeitä ei ilman lääkärin määräystä /valvontaa noin pienelle! Mee käymään lapsen kaa lääkärissä, jos kotikonstit ei enää auta. Jotkut sanoo, että valkosipulin kynsiä sängyn alle yöx, ni pitäis nenän auki. En tiiä sitte, en oo kokeillu. Mutta Vics salvaa voi laittaa paperiin ja roikkumaan sängyn yläpuolelle, se ainaki meillä helpotti hengittämistä. Sitähän ei muuten saa laittaa alle 2-vuotiaalle.

    Moi

    Meillä on 4kk ikäinen poika jolle yhtäkkiä alko flunssa. Rohisee lima nielussa ja nenässä. On kokeiltu suolatippoja/niistäjää, ei tunnu auttavan...

    Puklaa sitkeää limaa ton tuosta ja nukkumisesta ei meinaa tulla mitään ku röörit tukossa.

    Mitä tehdä kun pelottaa laittaa nukkumaan, ettei vaan tukehdu kun limaa tuntuu riittävän.
    Sängyn päätyä nostettu, ei auta.

    Kuumetta ei vielä ole...

    Osaisko kukaan valaista?

    Äänestä

  • Väsyny Iskä kirjoitti:

    Moi

    Meillä on 4kk ikäinen poika jolle yhtäkkiä alko flunssa. Rohisee lima nielussa ja nenässä. On kokeiltu suolatippoja/niistäjää, ei tunnu auttavan...

    Puklaa sitkeää limaa ton tuosta ja nukkumisesta ei meinaa tulla mitään ku röörit tukossa.

    Mitä tehdä kun pelottaa laittaa nukkumaan, ettei vaan tukehdu kun limaa tuntuu riittävän.
    Sängyn päätyä nostettu, ei auta.

    Kuumetta ei vielä ole...

    Osaisko kukaan valaista?

    Meillä alko flunssa reilu kolme viikkoa sitten. Ei onneksi ole kuume noussut, mutta poika on ollut todella tukkoinen. Käytiin lääkärissä jossa imettiin enimmät limat pois. Lääkäri suositteli keittosuolatippoja ja niistäjää. 60mg Panadol supon yöksi ja nostaa sängyn päätyä. Mutta niitä suppojakaan ei saa laittaa alle 3kk/alle 5kiloisille ilman lääkäriltä kysymistä, meidän poika oli kumminkin jo silloin melkein 7kiloinen niin sain luvan laittaa.
    Meillä on auttanut ne suolatipat ja niistäjä. Jos lapsi on niin tukkoinen ettei pysty imemään tai jos kuume nousee peräsuolesta mitattuna yli 38 niin ota yhteys lääkäriin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiia kirjoitti:

Meillä iski koko perheelle flunssa. Isi on onneksi jo vähän parempana, mutta minä ja poika olemme tosi tukkoisia. Kuinkahan pojan oloa voisi helpottaa?

Olen nostanut sängyn päätyä, kokeillut höyryhengitystä ja antanut suolaliuos-nenätippoja. Silti hengitys vaikuttaa työläältä ja nenä tuntuu olevan räkää täynnä. Erityisesti nukkuessa ja herätessä poika rohisee, kun pitää sylissä pystyasennossa, helpottaa vähän. Yskäkin on. Kuumetta ei ole ollut, ja poika syö hyvin, mutta on kuitenkin hyvin itkuinen ja surkean oloinen. Voiko näin pienelle antaa mitään yskänlääkettä tai nenäsuihketta? Entä lämmintä juotavaa (esim. mehua)? Mitähän voisin tehdä, omat voimat alkavat loppua, kun poika ei meinaa nukkua millään ja on itkemättä vain sylissä, silloinkin pitäisi olla liikkeellä koko ajan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu