Johdon tehtävät

pörssiyhtiössä

Modernit yritykset:

1. emittointiongelmien ratkaiseminen
2. signalointi markkinoille
3. analyytikoiden odotusten täyttäminen
4. talentin sitouttaminen yhtiöön
5. osaamisen johtaminen
6. agenttikustannusten minimointi
7. brändin rakentaminen
8. poliittisten kustannusten minimointi
9. etablointimahdollisuuksien skannaaminen
10. hehkutus road show'ssa & sloganeiden suoltaminen

= varmat ikuiset rakettimaiset eksoansiourat

Vanhanaikaiset yritykset:

1. yhteiskuntavastuu
2. korkeatasoisten suoritteiden tuottaminen
3. työllistäminen
4. kannattavuus pitkällä tähtäimellä
5. kannattavat investoinnit
6. rehellinen yritysviestintä
7. kasvu kannattavuuden ehdoilla
8. johdon kohtuullinen palkkataso
9. irtisanomisten välttäminen
10. järkevä liiketoiminta

= varma nopea konkurssi

4

1386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joka tapauksessa

      vanhan liiton kannattaja ja ylpeä siitä. Mieluummin varakas kuin rikas.

    • avaaja

      Luuletko, että modernit yritykset toimii esim 100v. Ei ne toimi. Modernit yhtiöt kositaan kieroihin liittoihin pörssipelureiden kanssa, jotka imee sitten firman kuiviin. Ja tää kys. firma on valmista kamaa kaatua tai siirtyä kiinaan. Vanha tyyli paras tyyli. Kyllä sen on historia opettanut. Kuka pörssäri viitsii hoitaa pitkäjänteisesti yritystä ja tuottaa rahaa. Ei kukaan pörssimaakarille nopea voitto on tärkeintä menipä siinä mukana isänmaa ja äitimaa.

    • "kirjailija"

      juttuhan on niin. että firma on sitä varten että sillä joka sen omistaa, ja ken sitä johtaakin, on kivaa. Eli hyvässä firma tarjoaa johtajalleen kaiken, mitä tämä haluaa. tällöin johtaja haluaa pysyä firmassa, ja säilyttää luontaisetunsa, ja pitää huolta siitä että firma on olemassa myös tulevaisuudessa.

      Moni firma tarjoaa johtajalle paljon rahaa. Rahalla saa kaikenlaisia kivoja asioita, mutta monilla ihmisillä nykyään on hyvin vähän mielikuvitusta siihen miten rahaa voisi käyttää. ja kun johtaja saa palkkioksi paljon rahaa, mutta ei viihdy firmassa, hän toteaa, että on paljon kivempaa lopettaa työnteko, ja aloittaa vapaa, jotta ehtisi paremmin käyttää rahaa. mutta monasti käykin niin, että raha ei teekkään ihmistä onnelliseksi. johtaja huomaa, että ympärillä pyörii vain kaikennäköistä kuppaajaa, joka haluaa johtajalta rahaa, koska yleisesti tiedetään, että johtajalla on rahaa. seuraksena tästä johtajalle voi seurata pahimmassa tapauksessa jopa mielenterveysongelmia. on kuultu tapauksista, jossa johtaja on riistänyt itseltään hengen, vaikka periaatteessa hänellä pitäisi olla ihan kivaa, koska hänellä on varaa ostaa mitä hän ikinä haluaa. surullista, sillä ahkerasti työskennellessään, johtaja oli onnellinen. no mitä tästä opimme. ainakin sen, että jos firma ei muista pitää huolta johtajan mahdollisista erektio ongelmista, ongelma voi pahimmillaan johtaa, jopa soneran kaltaisten suuryritysten kaatumiseen. no, eipäse niin vakavaa ole, joku joskus ennenpitkää perustaa uuden televiestintäalan suuryrityksen, ja kaikki on taas hyvin.

      Hyvää syksyä kaikille :)

    • niintä

      Miksi noi paska nakit jotka on töissä tuolla lähettelee noita "somali viestejä"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      56
      7196
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      20
      5498
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      26
      4563
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      231
      3822
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      29
      3073
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2776
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      108
      2728
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      45
      2421
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      2391
    10. K-kauppa on liian kallis. Ei voi S-ryhmäläinen siirtyä tuonne asiakkaaksi

      Hintatason ero K-kauppojen ja S-markettien välillä on niin suuri, että S-market ei juurikaan menetä asiakkaitaan K-ketju
      Maailman menoa
      105
      2018
    Aihe