Yliaktiivinen rakko

kiusana

Urologilla käydessäni sain tällaisen diagnoosin kuin yliaktiivinen rakko.Saatu lääke (detrusitol) ei auta.Suurin harmi on öiset vessassa käynnit kun työelämssäkin on ja päivät on sitten väsynyt, kun öisten heräilyjen jälkeen on vaikea saada unenpäästä kiinni.Olisiko jostain luontaislääkkeestä apua? onko joku kokeillut?

11

25333

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuppiko

      Pitää käydä vessassa tai päästää housuun.
      Ei auta muu kun olla vaan.
      Rakko paskana.
      Siis mikä rakko.
      Kanervauute auttaa.
      Minulla ainakin.
      Ja kamomilla tee aamuisin.
      Ei rakko enää laula

    • kunnan

      Käyn öisin vessassa noin 1.5 - 2.0 tunnin välein.

      • hmw

        Joillakin henkilöillä uretin 45 on auttanut.Apteekeista ja luontaistuotekaupoista.


      • aurora
        hmw kirjoitti:

        Joillakin henkilöillä uretin 45 on auttanut.Apteekeista ja luontaistuotekaupoista.

        Ymmärrän sinua, minulla ollut 8v ja kolmannet lääkkeet menossa, ei tulosta.
        viime yönäkin nousin joka viidestoista minuutti veskiin. Hermot menee kun ei pysty nukkumaan. Olen kuullut karpalon auttavan.


    • Detrusitol

      Minäkin sain ensin tuota detrusitolia, aamuin ja illoin yks tabletti, ei auttanut,, Mutta sitten sain samaa Detrusitolia vain yhden kerran päivässä, voimakkaampi, auttaa, nyt nukun 6-7 tuntia. Aikaisemmin kokeilin akupuntiota, sekin auttoi (ensimmäisen kerran nukuin koko yön), mutta se pitää toistaa joka kolmas kuukausi tai tarpeen vaatiessa. Apua on HAE.. Kram

    • ja ongelma selvisi

      Tutulta kuulostava juttu. Tuttu lääke jne. Jatkuva vessassa ravaaminen, öisin sama juttu.

      Lopulta keksittiin tähystää v-rakko ja tulos oli että v-rakko "vetää" 200 ml jolloin se on full. Ihminen erittää virtsaa öisinkin 100ml/tunti. Eli näppärästi laskien kahden tunnin välein oli vessavisiitti. Niinkuin ilmeisesti sinullakin. Kyseleppä tuosta tähystyksestä. Se kertoo aika paljon. Minulla kun tuo vaivan syy tähystyksessä selvisi niin sitten hoitokin löytyi. Nykyään asioin veskissä 4-5 tunnin välein. Yöllä käyn kerran, toisinaan nukun koko yön tietämättä v-rakosta yhtään mitään. Kummasti se vaan virtsarakko voi elämän sekoittaa. Nyttenpä asia ok. Ja mulla on nyt elämä!

      • lääkitys...

        tuohon virtsarakon pienenemiseen?


      • JaJu

        Terve ihminen ei suinkaan eritä virtsaa öisin 100ml/h. Täytyy olla jokin häiriö kuten antidiureettisen hormonin puutos, diabetes, munuaisvika tms. jos noin paljon virtsaa erittyy.
        Tuo vetoisuus vain 200ml johtuu melko varmasti jostain hermostollisesta häiriöstä eikä niinkään kerro rakon todellisesta tilavuudesta vaikka yllättävän usein tämä johtopäätös vedetään.


      • miki

        minkälaisen hoidon tai lääkkeen sait


    • Retu47

      Itselläni on ollut pitkään samanlaisa vaivaa. Koska olen mies, syyksi on sanottu eturauhasta, mutta mikään lääkitys ei ole auttanut. Kun huomasin että tietyt ruat ja juomat pahentavat asiaa, aloin epäillä, että rakko voisi olla ainakin osasyyllinen. Yleensä eniten ongelmia aiheuttavat happamat aineet, kuten sitruuna, puolukka, mansikka, automaattikahvi ja hapan leipä. Ja koska esim. sitruunaa on monessa huomaattomassa asiassa, kuten kalan päälle puristettuna, drinkeissä, limuissa ja salaattikastikkeissa, ei aina edes tiedä sitä syöneensä. Eli tee näin: Aloita parin päivän kuuri, jolloin syöt vain perusruoka-aineita, ei limuja, ei ainakaan automaattikahvia eikä muitakaan happamia tuotteita. Jos nukut sitten paremmin, eikä rakkoa särje, lisää vähitellen ruokavalioosi yllämainittuja tuotteita, jolloin tiedät, mitkä aineet sinun rakkoasi kiusaavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      923
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      477
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe