Rakon pallolaajennus?

nsdap

Voisiko joku valottaa, että millainen toimenpide on virtsarakon pallolaajennus? Millaisia tuloksia sillä on mahdollista saada?

3

2632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nitta2

      Rakon pallolaajennus eli dilataatio on yksinkertainen toimenpide; rakkoon viedään skooppi eli tähystin ja täytetään ballonki eli pallo. Tämä tehdään pääsääntöisesti poliklinikalla mutta myös leikkaussali olosuhteissa jos potilas on kipuherkkä, paniikkihäiriöinen tms. Kysymyksestäsi ei selviä onko kyseessä mies vai nainen ja millaisesta vaivasta on kysymys. Sanottakoon että yleensä laajennus tehdään naiselle, harvemmin miehelle ja silloinkin jos on kyseessä ns. kutistusrakko eli anomalia. Virtsaputken dilataatio on yleisempi. Tuloksista on vaikea sanoa tämän pohjatiedon perusteella mitään.

      • mieshenkilö,

        jonka rakko on jostakin syystä kutistunut todella pieneksi.


    • tutkimuksiin vaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      54
      3400
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      16
      1747
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      36
      1741
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1661
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1402
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1332
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1309
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1095
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1033
    10. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      1005
    Aihe