videomuistot dvd:lle talteen

Haluatteko ensiaskeleet ja muuta korvaamatonta sisältävän videonauhan sisällön dvd-levylle talteen?

Olen tehnyt paljon tallennustyötä, mutta nyt olisi tilauskirjassa tilaa.
Katso lisätietoja:
http://www.jorma-lindqvist.net/voices    
2322
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Osataan siirtää videomme ihan itse DVD:lle. Ei ole kovin vaikeaa.

Äänestä
  • Hienoa. Mutta kaikki eivät osaa tai halua. Jotkut haluavat ristikuvaa, päällekäistä, häivytyksiä, äänenmuokkausta. Poistetaan jotakin, yhdistetään sitä sun tätä. Kaikilla ei ole laitteita, enää kameraakaan jolla filmit on aikoinaan kuvattu. Tai jossain tapauksessa kyseessä on peritty tai varaston pohjilta löytynyt filmimateriaali.

    Harmaaksi työni muuttuu vasta sitten kun vuosittainen ansioni ylittää ALV- YEL- ja ennakkoverolain määrittelemät rajat. JOs tällä hommalla tienaa niin paljon, niin aivan varmasti teen tarvittavat viranomaisilmoitukset, joten sen suhteen voit(te) olla rauhallisin mielin.
    Videon siirto dvd:lle on melko työlästä ja varsinkin aikaa vievää laitteita varaavaa touhua. Siihen nähden pyytämäni korvaus ei ole kovin merkittävä.

    Kun kirjoittamaan ryhdyin, niin kerrottakoon eräs kokemus viime viikolta:
    Henkilö soitti, ja kertoi omistavansa karaoke-vhs-filmejä, joista haluaisi kopiot dvd:lle. Kysyin, että ovatko ne laillisesti omaan käyttöön hankittuja kaupallisia tallenteita, johon sain vastauksen; että kyllä ovat. Pahoittelin sitä, etten voi ottaa korvausta tekijänoikeudellisen maretiaalin siirrosta uudelle medialle, vaikka se kopioinnin puolesta olisikin sallittua, koska henkilöllä on oikeus kopioihin itsellensä ja "kaverille kans". Mutta esitin, että hän tulee tekemään homman itse, ja perin vaikkapa vuokraa tuolini käytöstä.
    Sain odottamani vastauksen: "Tekijänoikeuksien valvontavirastosta päivää - annoitte juuri äsken oikean vastauksen tiedusteluumme"
    Tiesin tapauksen, ja sen että kyseesä oli ansa. Puhuin vielä hetken tuon henkilön kanssa, ja ihmettelin että kaikkea ihminen joutuu työkseen tekemään. Minusta keino saada laittomat kopioijat kiikkiin on arveluttava. Itse en kuitenkaan tuollaisiin ansoihin lankea, koska olen luonut itselleni selvät pelisäännöt.

    Kiitos ajastanne: tästä tulikin pitkä liturgia, mutta on piristävää vaihtaa mielipiteitä. Omiani en tosin suostu vaihtamaan.
    Mukavaa päivänjatkoa ...kevätkin kohta koittaa.


    -

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


JLJL kirjoitti:

Haluatteko ensiaskeleet ja muuta korvaamatonta sisältävän videonauhan sisällön dvd-levylle talteen?

Olen tehnyt paljon tallennustyötä, mutta nyt olisi tilauskirjassa tilaa.
Katso lisätietoja:
http://www.jorma-lindqvist.net/voices    

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu