Alkoholi ja alkuvaihe

Tätä asiaa on varmasti käsitelty ja spekuloitu paljon, mutta tietääkö joku että miten vaarallista on, jos on juonut useamman kerran kännit raskauden alkuvaiheessa? Jos siis ei ole tiennyt olevansa raskaana..

Toiset sanoo, että alkuvaihe on kriittisin, toiset taas että sillon sikiö on niin pieni tms(?) niin ei välttämättä aiheuta vahinkoa.

Itelläni tämä ei oo ajankohtaista, mutta eräällä ystävälläni ehkä on ja hän on aivan paniikissa... Lapsi (jos hän nyt on raskaana) ei ole suunniteltu, mutta aborttia hän ei halua tehdä.
75666
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kehittyy juuri tuossa alkuvaiheessa.Sydämen rakenteet, hermosto,kitalaki,ruuansulatuselimet, luusto ym. varmaan ymmärrät että raskauden alkuvaihe on tämän vuoksi juuri se kriittisin.Loppuraskaudessa sikiö kerää lihaa luiden ympärille ja kasvattaa itseään .

Äänestä
  • raskauden noin neljännellä viikolla alkaa vasta sikiövaihe, eli sitä ennen alkio ei ole yhteydessä äidin verenkiertoon, eli tuskin on haittaa tullut jos silloin on ryypännyt. Eli raskausviikothan lasketaan edellisten kuukautisten alusta.

    Äänestä

Eihän se alkoholi varmaan terveellistä ole alussakaan mutta olen kuullut ettei ole vaaraa ainakaan siinä vaiheessa kun ei vielä tiedä olevansa raskaana. Että alkion solut ovat vielä aivan alussa sellaisia että pystyvät korvaamaan mahdollisen pienen vaurion niin, ettei synny epämuodostumia tai jotain muuta häiriötä. Jos soluvaiheessa tapahtuu esim. jakautumisessa jotain poikkeavaa niin luonto hoitaa poistamalla "viallisen" alkion. Tämä on siis vain kuulopuhetta, kannattaa kysyä asiasta tarkemmin vaikka neuvolasta.

Äänestä

on niin, että juuri ne ensimmäiset viikot on kriittisimmät, siis juuri ne, kun et vielä tiedä olevasi raskaana. Silloin kehittyy sisäelimet ja keskushermosto, ja näin ollen myös silloin epämuodostumien ja muiden häiriöiden syntyminen on mahdollista.

Äänestä
  • Itse vedin oikein kunnon kännit viime juhannuksena, en tiennyt olevani raskaana..plussasin muistaakseni kahden päivän päästä niistä känneistä.Neuvolassa sanottiin että meillä ei vielä tuolloin ollut yhteistä verenkiertoa(alkion kanssa) joten ei siitä pitäisi mitään haittaa olla.Sille ei nyt enää mahda mitään koska minulla ei ollut aavistustakaan että olen raskaana..Aika monelle on varmaan käynyt näin.
    Tietysti alkoholin käyttö loppui kun seinään kun plussa tuli..!

    Äänestä

  • alkoholi kirjoitti:

    Itse vedin oikein kunnon kännit viime juhannuksena, en tiennyt olevani raskaana..plussasin muistaakseni kahden päivän päästä niistä känneistä.Neuvolassa sanottiin että meillä ei vielä tuolloin ollut yhteistä verenkiertoa(alkion kanssa) joten ei siitä pitäisi mitään haittaa olla.Sille ei nyt enää mahda mitään koska minulla ei ollut aavistustakaan että olen raskaana..Aika monelle on varmaan käynyt näin.
    Tietysti alkoholin käyttö loppui kun seinään kun plussa tuli..!

    Kunnon kännit kahtena eri vikonloppuna ennen plussausta. Terve lapsi on tulossa. Olen myös aiemmin ollut kännissä ennen kuin olen tiennyt olevani raskaana ja ihan normaaleja tuotoksia on tullut, ovat jo lähes aikuisia.

    Huom. FAS-vauriot tulevat fetaalivaiheen aikana.

    Jos alussa tulee vaurioita, niin ne tavallisesti ovat niin vakavia, että alkio abortoituu automaattisesti.

    Äänestä

  • 10 viikolla ovat sisäelimet muodostuneet, mutta eivät kuitenkaan vielä kehittyneet valmiiksi.Joten ei haittaa, jos on ryypiskellyt alkuviikkoina...ja varmasti jo 10 viikolla tietää olevansa raskaana...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


inkamaria kirjoitti:

Tätä asiaa on varmasti käsitelty ja spekuloitu paljon, mutta tietääkö joku että miten vaarallista on, jos on juonut useamman kerran kännit raskauden alkuvaiheessa? Jos siis ei ole tiennyt olevansa raskaana..

Toiset sanoo, että alkuvaihe on kriittisin, toiset taas että sillon sikiö on niin pieni tms(?) niin ei välttämättä aiheuta vahinkoa.

Itelläni tämä ei oo ajankohtaista, mutta eräällä ystävälläni ehkä on ja hän on aivan paniikissa... Lapsi (jos hän nyt on raskaana) ei ole suunniteltu, mutta aborttia hän ei halua tehdä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu