Kävin kurkku-nenä-korvalääkärillä kun on ollut pitkään jatkunutta tukkoisuutta ja palantunnetta kurkussa ja kurkku kipuilua, äänen käheyttä yms. ja hän katsoi kurkkuuni peilillä ja sanoi nähneensä et et kurkunpää ja ruokatorvensuu punoittavat ja ovat turvoksissa et johtuu refluksitaudista! Voiko oikeesti nähdä sillä peilisysteemillä niin tarkkaan et kurkunpäähän asti, vai sanoiko vaan mua rauhoittaakseen kun mä nyt tietty ekana kuvittelen aina syöpää sairastavani.. =( Ikää on 24v.. Tätä on jatkunut jo ainakin 1.5v, niin ja kesällä kävin tolla erikoislääkärillä. Pitäisköhän viel terveyskeskuksessa käydä? Mitään patteja yms. ei ole kaulalla, mut nyt oon taas alkanu tätä ajattelee.. Kai ne oireet olis jo täs reilun vuoden aikana pahentunu ja tullu muutakin huomattavaa! Eiks niin?? Rauhoitelkaa joku mua!! =(
kurkkukipu/palantunne
nietuska
31128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Usko pois vaan lääkäriä...!
Omakohtaisesta kokemuksestani tiedän, miten ikävä vaiva se on.
Monta vuotta sitten kävin useamman kerran lääkärissä, ennenkuin yksi lääkäri teki saman diagnoosin, kuin sullekin on tehty.
Kurkunpää ärtyy ja tulehtuu vatsahapoista, vaikken ollut tuntenutkaan yhtään happovaivoja. Mua vaivasi ainoastaan käheys, liman nousu sekä juuri se karmea palan tunne kurkussa.
Kahteen kertaan olen lääkkeet siihen saanut, toisella kerralla ne eivät auttaneet, mutta vaiva hävisi itsekseen ajan kanssa.
Nytkin vielä joskus tunnen aika ajoin saman inhottavan tunteen, mutta se helpottaa, kun tietää , ettei mistään vakavammasta ole kysymys.
Kokeile hoitaa vatsaasi vaikka ruokakaupasta saatavilla asidofilus-tuotteilla tai hae apteeksista alsugral tabletteja.
Hyvää kevään odotusta!
Refluksitauti se on.
refluksi on, mulla samat oireet, ja sain lääkkeet, en ny muista merkkiä ku oon töissä enkä kotona, mut sillo ku alkaa pala tuntumaan, ni otan yhen pillerin, ja kas...hetken päästä vaiva ohi.