RUOKINTA

Tuutikki

MILLAISTA RUOKINTAA KÄYTÄTTE ISSIKOILLA? TIETÄÄKSENI ISSIKOIDEN RUOKINNASSA ON OLTAVA TARKKA.

3

2967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gemini-84

      Ei siinä mitään erityistä tarkkuutta vaadita.

      Ainut minkä kanssa tarvitsee olla tarkka, on ettei issikka saa liikaa väkirehua, koska se on todella hyvä rehunkäyttäjä, eikä tarvitse mitään ylimääräisiä mössöjä. Issikan pääasiallinen ravinto on karkearehu, eikä mikään muu korvaa kunnollista heinää tai säilöheinää.

      Hyvälaatuinen heinä ( laidun), vitamiinit mineraalit,vesi riittää periaatteessa kevyessä käytössä olevalle issikalle. Useat syöttävät myös issikoilla kauraa, mikä on hyvä, jos heppa kestää sitä.


      Ruokinta on taas tietenkin suhteessa siihen, miten kovassa käytössä hevonen on. Lisäksi esim. pihattoheppa tarvitsee tietysti enemmän energiaa, kuin sellainen, joka viettää yönsä tallissa.

      Kesäihottumahevosilla asia on eri: Niille voidaan syöttää ihottumaa helpottavia rehuja ja vältetään voimakkaasti valkuaispitoisia rehuja.

      • ansku_

        tuo on asiaa :) täytyy myös muistaa että islanninhevosen mahalaukku on huomattavasti pienenmpi kuin ison "normaali hevosen", issikalla se on vain 1,5-2 litraa kun isolla hevosella on 15-20 litraa. eli ruuat pitää antaa pieninä annoksina :)


    • sbre

      Meillä issikat ovat pelkällä heinällä ja porkkanalla ( kivennäiset ja vitamiinit). Heinää tarjolla pihatossa koko ajan. Talvea kohti annetaan hieman kaurankuorirouhetta. Hevoset ovat elämänsä kunnossa ja kesäihottumakin helpotti kun väkirehujen antaminen lopetettiin. Voin vaan suositella!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe