Nyt tarttis saada selville mikä paikka menee millekin pytylle virranjakajannesta.
Iskä vaihto tulpanjohdot ja onnistu sotkemaan piuhojen paikat, joten apuja tarvitaan.
Iskä vaihto tulpanjohdot ja onnistu sotkemaan piuhojen paikat, joten apuja tarvitaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sytytysjärjestys kertoo sulle oikean piuhojen järjestyksen vaikkapa seuravanlaisen prosessin kautta:
Käännä mottorin kampiakseli asentoon, jossa kampiakselin 1.n yläkuolokohdan merkki kohtaa vastineensa, eli ykkönen on aloittamaisillaan työtahtia. Tällöin virranjakajan pyörijä osoittaa ykköselle menevän piuhan.
Loput piuhat menevät sitten jakajan pyörimissuuntaan sytytysjärjestyksessä (Zundfolge), joka lukee joko venttiilikopan päällä (M10 neloskone) tai imusarjassa (M60 kuutoskone).
Jos jokin kohta vaatii lisäinformaatiota, niin kysy.
No, löytyikö piuhoille oikea järjestys?
Ei ole vielä ehtinyt käymään ja kokeilemaan, mutta kiitos neuvosta.
Mutta varmuudeksi olisi hyvä jos saisi järjestyksen näin kerrottuna. Eli jos kantta katsotaan ylhäältäpäin ja se "lukitus nastura" on vasemmalla, niin mikä olisi silloin järjestys? Ja tarkennuksena, että koneena on 1.6 olikohan e10..?