45x70

Marlin1

Millainen olisi tälle kaliiperille hyvä lataus hirven pyyntiin? Tehtaat eivät lataa tälle kaliiperille kovinkaan kummoisia patruunoita! Kysymyksessä on vipulukkoinen marlin, patruuna on laippakannalla.

Mikä ruuti ja luoti ois paras?
"lataus resepti"???

2

963

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaliiperi

      On kyseessä hirvimetsälle, vaikka noita kaikenmaailman magnumeja suositaankin turhaan ko. hommaan. Pysäytystehoa alan tuntijat pitävät parhaana etuna.
      Taitaa olla aseesta kiinni lataukset ja ruudit. Tehdas-patit taitaa olla mustaruutiajan peruja ja siksi löysemmästä päästä. Kannattaa selvittää aseen mitoitus ja sitten lähteä lataamaan oikeat patruunat.

    • PAV

      Woodleight:in luodit on hyviä ja kalliita, siis ne tylppänokkaiset, joita voi putkilippaassa käyttää. Muunkin merkin luodit toimii, jos et käytä niitä kevyimpiä reikäpäitä. Latauksena käytän näille n. 26 gramman luodeille Vihtavuoren N 135 ruutia 3,5 grammaa. Lataus on aika tuima, varmista että pyssysi on kunnossa. Jos olet kokenut lataaja, voi käyttää .458 win mag tarkoitettuja "ylimittaisia" luoteja, jotka joutuu upottamaan .45-70 hylsyn sisään. Lataukset on sovitettava pienenevän ruutitilavuuden mukaan. Jos kokeilet älä kuitenkaan telo itseäsi!!!!.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      215
      4065
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2573
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2285
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      80
      1390
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      86
      1288
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1149
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1027
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      893
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      871
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      44
      832
    Aihe