Jumalan teko on uskon lahja

Se, että olemme uskomassa, on Jumalan teko. Jos usko olisi ihmisen teko, niin kaikki ihmiset olisivat uskomassa.
9450
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kuvitelmasi perustuu siihen, että uskoma on joku kaikkien ihmisten tavoitetila. Monille riittää usko, ovat siis uskossa. Ja kaikki eivät halua sitäkään, mm. ateistit.

Äänestä
  • Sitäkään emme voi itse päättää, olemmeko uskomassa. Voimme tietenkin olla uskomassa ns. omavanhurskaasti, mutta se on ihmisen teko.

    Äänestä

  • hydenisti kirjoitti:

    Sitäkään emme voi itse päättää, olemmeko uskomassa. Voimme tietenkin olla uskomassa ns. omavanhurskaasti, mutta se on ihmisen teko.

    Jotenkin tuntuu, että sotkisit kaksi käsitettä keskenään.

    Äänestä

  • XYZ kirjoitti:

    Jotenkin tuntuu, että sotkisit kaksi käsitettä keskenään.

    Tuo onkin asia, johon kannattaa kiinnittää erityistä huomiota, käsitteethän eivät ole lainkaan samoja. Vl:t sentään viljelevät sijamuotona inessiiviä, mutta noin muutoin kannattaa jokaisen tutkia tykönänsä, onko hän uskossa vai usko hänessä.

    Äänestä

>>
Se, että olemme uskomassa, on Jumalan teko. Jos usko olisi ihmisen teko, niin kaikki ihmiset olisivat uskomassa.
>>

Kyllä, usko on Jumalan teko. Ihmisen rooli on joko ottaa Jumalan kirkastama usko vastaan tai hylätä se. Raamatun mukaan Jumalan tahto kuitenkin on että kaikki ihmiset pelastuisivat. Miksi siitä huolimatta kaikki ihmiset eivät ole uskomassa? Jos lähdetään Kalvinismin kiviselle tielle ja kielletään ihmisen myötä tai vastavaikuttaminen uskoon, niin päädytään loogiseen umpikujaan tai mielivaltaiseen Jumalaan.

1. Tim. 2:1-5
"Kehotan ennen kaikkea anomaan, rukoilemaan, pitämään esirukouksia ja kiittämään kaikkien ihmisten puolesta, kuninkaiden ja kaikkien vallanpitäjien puolesta, jotta saisimme viettää tyyntä ja rauhallista elämää, kaikin tavoin hurskaasti ja arvokkaasti. Tällainen rukous on oikea ja mieluisa Jumalalle, meidän pelastajallemme,
--> joka tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden.
Jumala on yksi, ja yksi on välittäjä Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus."

2. Pietarin kirje 3:9
"Ei Herra vitkastele täyttäessään lupaustaan, vaikka hän joidenkin mielestä on myöhässä. Päinvastoin: hän on kärsivällinen teitä kohtaan, koska ei halua kenenkään tuhoutuvan vaan
--> tahtoo, että kaikki kääntyisivät."

Ellei ihmisellä ole osaa tai arpaa, niin miksei Jumalan tahto kaikkien ihmisten kääntymisestä toteudu? Ellei ihmisellä ole mitään roolia, niin miksei Jumala vain anna uskoa kaikille, kerran se on Hänen tahtonsa? Jos puolestaan ajatellaan että Jumala valitsee ne, ketkä pelastuvat, niin millä perusteilla Jumala vain valitsee ne jotka Hän valitsee? Miten tämä sitten sopisi yhteen sen Jumalan tahdon kanssa, että kaikki ihmiset pelastuisivat?

Äänestä
  • Uskossa Jeesukseen ei ihmisellä ole MITÄÄN roolia, vaikka näin monesti väitetäänkin.

    Ihminen useimmiten kieltäytyy kutsusta ristin ja itsensä kieltämisen tielle, mutta kun Jumala lain ankaruus panee ihmisen mahdottoman alle ja helvetin tuli palaa alla, niin hätä ja pelko hukkumisesta, pakottaa huutamaan apua.

    Äänestä

  • Uskomatonta kirjoitti:

    Uskossa Jeesukseen ei ihmisellä ole MITÄÄN roolia, vaikka näin monesti väitetäänkin.

    Ihminen useimmiten kieltäytyy kutsusta ristin ja itsensä kieltämisen tielle, mutta kun Jumala lain ankaruus panee ihmisen mahdottoman alle ja helvetin tuli palaa alla, niin hätä ja pelko hukkumisesta, pakottaa huutamaan apua.

    >>
    Uskossa Jeesukseen ei ihmisellä ole MITÄÄN roolia, vaikka näin monesti väitetäänkin.
    >>

    Ellei ihmisellä ole "MITÄÄN roolia", niin sitten varmaan uskot että kaikki ihmiset pelastuvat koska Raamatussa ilmoitetaan että se on Jumalan tahto?

    Ihmisellä on sama rooli kuin kerjäläisellä, joka ojentaa kätensä ottamaan vastaan tarjotun avun. Ei siinä paljon valtaa ole, mutta ei Jumala ketään pakota uskomaan vastoin ihmisen omaa tahtoa, joka on ratkaiseva. Miksi Raamatussa kehoitetaan ihmisiä KÄÄNTYMÄÄN Jumalan puoleen elleivät he voi tehdä mitään?

    Väite ettei ihmisellä ole "mitään roolia" on melkoisesti vastaan sitä, mitä Raamatussa opetetaan. Etsikää Jumalan valtakuntaa ja Hänen vanhurskauttaan, kehoittaa Jeesus. "Kolkuttakaa, niin teille avataan", "Anokaa, niin teille annetaan", jne... Kovasti neuvotaan Raamatussa, mitä ihmisten pitäisi TEHDÄ pelastuakseen... Mitään muuta ei toki voi tehdä kuin pyytää ja ottaa vastaan. Se on meidän osamme, mutta se osa meillä on.

    En voi allekirjoittaa väitettä ihmisestä kokonaan pahana ja saatanan vallassa olevana, sillä henki meissä on Jumalalta ja se vaikuttaa meissä kaikissa riippumatta siitä olimmeko tehneet ratkaisun uskoa hyvää sanomaa vaiko emme. Jumalalta saatu henki vaikuttaa myös siihen ratkaisuun että otammeko vastaan meille ilmoitetun hyvän sanoman vai emme.

    Äänestä

Kerropa uskostasi.

Äänestä
  • Hydenismin kannattajia kutsutaan hydenisteiksi.Hydenisti voi uskoa Jeesukseen tai olla uskomatta. Hydenistejä löytynee useimpien suurten uskonnollisten liikkeiden parista ml. vl-liike, sekä myös uskontokuntiin kuulumattomien joukosta.

    Hydenistinen maailmankatsomus rakentuu seuraavien pariaattteiden pohjalle:

    1. Maailma on muuttumassa koko ajan huonompaan suuntaan.

    2. Itse ei voi juurikaan vaikuttaa kohtaloonsa.

    3. Hydenisti etsii syitä kaikkeen pahaan joistakin lähiympäristön ihmisistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hydenisti kirjoitti:

Se, että olemme uskomassa, on Jumalan teko. Jos usko olisi ihmisen teko, niin kaikki ihmiset olisivat uskomassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu