olen kokeillut kaikki ihonhoitosarjat apteekista, kaupasta, sekä syönyt roan ja näistä huolimatta akne palaa aina takaisin! iho tottuu hyvin nopeasti aineisiin, vaikka ne aluksi vaikuttivat..olen huomannut, että e-pillereistä saa parhaan avun, siis jos niitä jaksaa syödä..ne pitää parhaiten finnit poissa! tosin jos ne lopettaa, ongelma palaa takaisin! kohtalotovereita?
akne palaa AINA takaisin!!!
12
2645
Vastaukset
- ole_ainoa.
Minua vaivaa ihan sama juttu. Ottaa päähän =(
- moon
vähähiilihydraattinen ruokavalio.
- ...
miks et sit jaksaa syödä niitä e-pillereitä jos ne auttaa parhaiten? itse ainakin olen todella tyytyväinen tuloksiin!! ja jos oot nuori voi se "aknekausi" mennä joskus yli 20 vuotiaana ohi ja siihen asti voi syödä e-pillereitä!
- alkuper.
oon parikymppinen, joten en enää mikään teini..olenkin aloittamassa pillereitä taasen.. niistä luovuin aikanaan sivuvaikutusten takia, mutta kyllä ne kestää, jos saa hyvän ihon!
- ...
alkuper. kirjoitti:
oon parikymppinen, joten en enää mikään teini..olenkin aloittamassa pillereitä taasen.. niistä luovuin aikanaan sivuvaikutusten takia, mutta kyllä ne kestää, jos saa hyvän ihon!
no oon jostain lukenut että murrosiän akne paranee 25 ikävuoteen menneessä! et kyllä useimmilla joilla alkoi murrosiässä se paranee yli kakskymppisenä! eli oon meilläkin vielä toivoa.. oon itekin 20..:)
- kokenut
Mineraalit puhdistavat sisältäpäin ihoa. Se on vain niin yksinkertaista, että joidenkin on vaikea sitä uskoa. Eikä mitään ikäviä sivuvaikutuksia.
- ....
mut jos on kunnon akne, niin ei silloin ruokavalio auta!!!!
- janet
.... kirjoitti:
mut jos on kunnon akne, niin ei silloin ruokavalio auta!!!!
Aivan. Kaikki tutkimuksetkin osoittaa, et ruokavalio ei aiheuta/pahenna aknea, joten lakatkaa kehumasta ruokavalion parantavasta vaikutuksesta!
- ...
janet kirjoitti:
Aivan. Kaikki tutkimuksetkin osoittaa, et ruokavalio ei aiheuta/pahenna aknea, joten lakatkaa kehumasta ruokavalion parantavasta vaikutuksesta!
ne on ne hormonit jotka kunnon aknen aiheuttaa tai jokin muu häiriö! ei se oikea akne ruokavaliosta johdu eikä sen muuttamisella lähde!
- mosku
... kirjoitti:
ne on ne hormonit jotka kunnon aknen aiheuttaa tai jokin muu häiriö! ei se oikea akne ruokavaliosta johdu eikä sen muuttamisella lähde!
siis kyllä varmasti joillekin ruokavalion muutos auttaa...mutta ei helveta kyllä se on geeneissä ja hormonit vain pahentaa...
- tai näin
Johtuipa sitten vaikka hormnoonitoiminnasta akne ym iho-ongelmat, ei yksin ruokavalio riitä, tarvitaan mineraaleja ja hormoonitoimintakin tasapainottuu.
- moon
En voi mitään sille että vähähiilihydraattinen ruokavalio auttoi erittäin pahaan, perinnölliseen ja hormonaaliseen akneeni. Ennen minäkin olin sitä mieltä ettei ruokavaliolla ole merkitystä, mutta väärässä olin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.546129Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652733Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️181854- 1461816
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1341702Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä181660Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?281460- 1021457
Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411196Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141163