Miten ihmeessä saisin villin suomenhevosen kuuntelemaan apujani paremmin.. Nyt hevonen ottaa kimmareita kaikista joten on pakko mennä yksin mutten tahtoisi mennä yksin.. Hevonen ei ole minun mutta vuokraan sitä kaverini kanssa puoli vuotta ja se suokki on jo 18. Hyviä neuvoja kaipaan. että vastausta tulemaan pikaisesti!?
Hevosesta vielä sen verran että on harraste hevonen mutta sillä voi kisata koulua ja matkaratsastusta vieläkin. Sekä miten tuon jatkuvan pukittelun saan loppumaan?
Miten saisin?
8
753
Vastaukset
- glowy
omalla hevosellani käytin sekkiä, samaa jota sillä käytettiin reveissa aikoinaan... se rauhotti sitä sen verran että pukit loppu..
- zuwi-puwi
Muuten hyvä... Ei meillä ole sekkiä vaikka ex-ravuri onkin..
- glowy
ootko martingaalia koittanut? se autto kaverini hevosella samaan ongelmaan...
- rapu1981
Että pukitteleeko suokki myös kaverillasi vai pelkästään vain sinulla, noista martingaaleista voisi tosiaan olla apua ja joku varmasti lainaa martingaalejaan ellei satu itse tarvitsemaan.
Tuli myös mieleen toinen juttu tuosta pukittelusta että oletteko sulkeneet jo pois sellaisen vaihtoehdon että suokilla saattaa olla selkä kipeä/ satula istuu huonosti?
Tai sitten se vain testailee teitä.- glowy
vika ei vieläkään löydy, niin hepan suuhunkin kannattaa kurkata... hammaspiikit ym. saattavat myös vaikuttaa...
- suwi-puwi
Se pukittelee kaikilla.. Satula ei ole ainakaan huonon kokoinen, meinaan vaihettiin satulaa hetki sitten ja se on otettu sen hepan mittojen mukaan.. Tallilla ei kenellakaan ole martingaaleja, joten aika vaikeaa olisi niit kayttaa..
Ei se enaan edes testaa silla sen se on jo lopettanut... Aluksi teki sita muttei enaan. - suwi-puwi
glowy kirjoitti:
vika ei vieläkään löydy, niin hepan suuhunkin kannattaa kurkata... hammaspiikit ym. saattavat myös vaikuttaa...
Niin... Silla saattaa olla niita koska ehdotinkin sen oikealle omistajaalle mutta se vaan sano ettei silla voi olla niita viela, vuosi sittenhan ne on raspattu. Pitaa yrittaa suostutella se omistaja...
- pöllö ;)
suwi-puwi kirjoitti:
Se pukittelee kaikilla.. Satula ei ole ainakaan huonon kokoinen, meinaan vaihettiin satulaa hetki sitten ja se on otettu sen hepan mittojen mukaan.. Tallilla ei kenellakaan ole martingaaleja, joten aika vaikeaa olisi niit kayttaa..
Ei se enaan edes testaa silla sen se on jo lopettanut... Aluksi teki sita muttei enaan.siis milloin se pukittelee? silloin kun käskee eteenpäin vai? oothan laittanu vastaan ku on pukittanu ettei oo saanu sellasta käsitystä että anna periks kun vähän pukittaa? tuli mullekkin se selkä mieleen.. voittehan kokeilla hieroa sitä, ei siitä haittaakaan oo.. tiedätkö onko se ennen pukitellu? tommonen voi johtua niin monesta asiasta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088