Sairaalasta poissa kaksi viikkoa ja nyt ukaasina joutua sinne takaisin. Nyt viikonlopuksi sinne olisi ollut varattuna paikka, mutta jätin menemättä. Onko normaalia, että takapakkia tulee ja sairaala kutsuu pian takaisin?
Ottaa päähän. Lapsenikin ovat minulle vihaisia. Lähtivät isänsä luo ja minä yritän selvitä yksin.
Ottaa päähän. Lapsenikin ovat minulle vihaisia. Lähtivät isänsä luo ja minä yritän selvitä yksin.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä mene, ainakaan pakolla. Älä avaa ovea, jos kusikintut tulevat kotoa hakemaan. Tai lähde karkuun, toiselle paikkakunnalle, esim. kaverin luo, tai mun luo, aloitetaan uus elämä esim. Espanjassa:)
Mene osastolle jos et jaksa olla, älä mene, jos tunnet oikeasti pärjääväsi kotona arjessa.
Kukaan muu ei voi tietää miten asiasi ovat, joten ole nyt rehellinen itsellesi.
Toisaalta jos sulle nyt tarjotaan sairaalapaikkaa, ota se vastaan, niitä ei kasva puissa. Olo paranee nopeammin etkä joudu huonompaan kuntoon, eikö? Ja kyllä sieltä aina pois pääsee.
Siinäkin vaiheessa, kun toipuminen on alkanut, se on aaltoliikettä. Kaksi eteen ja yksi taakse, pysähdyksiä paikalleen.
Oletkohan lähtenyt hieman liian aikaisin hyvässä uskossa ja toivossa. Masentuneellakin on joskus pari tavallista päivää, mutta se ei vielä ollenkaan takaa toipumisen alkamista.
Mene takaisin ja käytä henkilökuntaa ja omia resursseja päämääränä vain ja ainostaan itsesi parantaminen.
Lapset eivät ole vihaisia, he ovat peloissaan ja pettyneitä, eivätkä ymmärrä masentuneisuutta.
Todellisuudessa olet ONNEKAS, jos olet saanut sairaalapaikan, sillä niihin saa yleensä jonottaa vaikka kuinka kauan. Kannattaisi käyttää "paikka" hyväksi sillä siihen olisi varmasti moni menossa ilomielin. Tietysti, jos tuntee olonsa suht koht "terveeksi" niin toki silloin kannattaa antaa paikka toiselle.
Mutta luovuttaa ei kannata.
Tee lista kuinka monen elämä on paljon huonommin.
Minulla ainakin tosi huonosto, kun alpseni on tehnyt itsemurhan, mutta pää pinnalla edelleen.
ja ilman lääkkeitä