Kone on niin helvetin hidas, että ajattelin jos C aseman formatoisi?
En ole koskaan ennen formatoinut jos joku viitsisi laittaa kunnon ohjeet miten tämä tapahtuu.
Kiitos jo etukäteen.
98SE:n formatoini?
4
958
Vastaukset
Linkin ohjeissa pikku"lapsuksia".
Itse en ole käyttänyt mitään suojauspäivityslevyä, joten siihen en kommentoi, mutta:
ajaisin itse ensin fdiskin, pelkkä format ei poista välttämättä kuin nimellisesti, eli jotain vanhoja rippeitä voi jäädä rekisteriin.
Siis win98-buutilla fdisk, siinä vaiheessa ei tarvita cd-rom-tukea. Fdisk näyttää mahd. osioinnin ja poistaminen pitää aloittaa (jos osioitu) jatketun osion loogisista asematunnuksista, viimeksi pri-dos.
"Samalla tavalla voit formatoida myös muut mahdolliset osiot (laitat C:n tilalle formatoitavan osion levytunnuksen). "
EI siis missään nimessä ensin c ja sen jälkeen muut, kuten linkin ohjeessa. Win98 nim. ei tunne noin tehtynä enää koko jatko-osiota, ja levyn kooksi tulee ainoastaan c:lle annettu tila!
Poiston jälkeen luodaan uusi pri-dos (C), asetetaan c aktiiviseksi, haluttaessa jatko-osio ja sille loogiset tunnukset, ja formatoidaan kaikki asematunnukset.
Uusi buutti ja nyt cd-tuki käyttöön, buutti tekee ram-driven, ja cd-asematunnus muuttuu yhtä kirjainta ylemmäksi (d=>e).
Asennus lähtee cd:ltä, ei asemasta mihin buutti lataa apuohjelmat.
Asennuslevy sisään, asenna
- sama juttu
Tee ensin käynnistyslevyke itsellesi,"lisää ja poista sovelluksessa".
Sitten käynnistät koneen DOS-tilaan, kirjoitat komennoksi format c: (pienellä kaikki). Vastailet myöntävästi enterillä.
Kun formatointi on päättynyt, käynnistät koneen uudelleen ja tyrkkäät heti käynnistyslevykkeen sisään. Se raksuttaa aikansa ja valitset siitä "tuki cd-rom asemalta". Kun mustalle pohjalle ilmestyy lopulta "A", laita CD sisään ja kirjoita "A":n perään asenna. Sitten enteriä.Ensinnäkään buuttilevykettä ei tarvitse poistaa formatoinnin ajaksi, formatoinnin jälkeen usi buutti ja cd-tuki käyttöön
Toiseksi asennus aloitetaan kyllä cd-asemalta, ei a:-kehotteesta
Win98-buutti tekee siis ramdriven, ja silloin cd-asematunnus muuttuu yhtä kirjainta ylemmäksi (D=>E)
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265023
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333583Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka543474Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu203360Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1232970Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod282700Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint172389Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1202380MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142195- 381836