98SE:n formatoini?

.....................

Kone on niin helvetin hidas, että ajattelin jos C aseman formatoisi?
En ole koskaan ennen formatoinut jos joku viitsisi laittaa kunnon ohjeet miten tämä tapahtuu.
Kiitos jo etukäteen.

4

967

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Linkin ohjeissa pikku"lapsuksia".
        Itse en ole käyttänyt mitään suojauspäivityslevyä, joten siihen en kommentoi, mutta:
        ajaisin itse ensin fdiskin, pelkkä format ei poista välttämättä kuin nimellisesti, eli jotain vanhoja rippeitä voi jäädä rekisteriin.
        Siis win98-buutilla fdisk, siinä vaiheessa ei tarvita cd-rom-tukea. Fdisk näyttää mahd. osioinnin ja poistaminen pitää aloittaa (jos osioitu) jatketun osion loogisista asematunnuksista, viimeksi pri-dos.

        "Samalla tavalla voit formatoida myös muut mahdolliset osiot (laitat C:n tilalle formatoitavan osion levytunnuksen). "

        EI siis missään nimessä ensin c ja sen jälkeen muut, kuten linkin ohjeessa. Win98 nim. ei tunne noin tehtynä enää koko jatko-osiota, ja levyn kooksi tulee ainoastaan c:lle annettu tila!

        Poiston jälkeen luodaan uusi pri-dos (C), asetetaan c aktiiviseksi, haluttaessa jatko-osio ja sille loogiset tunnukset, ja formatoidaan kaikki asematunnukset.
        Uusi buutti ja nyt cd-tuki käyttöön, buutti tekee ram-driven, ja cd-asematunnus muuttuu yhtä kirjainta ylemmäksi (d=>e).
        Asennus lähtee cd:ltä, ei asemasta mihin buutti lataa apuohjelmat.

        Asennuslevy sisään, asenna


    • sama juttu

      Tee ensin käynnistyslevyke itsellesi,"lisää ja poista sovelluksessa".
      Sitten käynnistät koneen DOS-tilaan, kirjoitat komennoksi format c: (pienellä kaikki). Vastailet myöntävästi enterillä.
      Kun formatointi on päättynyt, käynnistät koneen uudelleen ja tyrkkäät heti käynnistyslevykkeen sisään. Se raksuttaa aikansa ja valitset siitä "tuki cd-rom asemalta". Kun mustalle pohjalle ilmestyy lopulta "A", laita CD sisään ja kirjoita "A":n perään asenna. Sitten enteriä.

      • Ensinnäkään buuttilevykettä ei tarvitse poistaa formatoinnin ajaksi, formatoinnin jälkeen usi buutti ja cd-tuki käyttöön

        Toiseksi asennus aloitetaan kyllä cd-asemalta, ei a:-kehotteesta

        Win98-buutti tekee siis ramdriven, ja silloin cd-asematunnus muuttuu yhtä kirjainta ylemmäksi (D=>E)


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe