Uusiseelantilainen (itse pro-choice eli aborttimyönteinen) professori David Fergusson julkaisi tutkimuksensa, joka käsitteli abortin tehneiden nuorten naisten (alle 25-v.) mielenterveyttä. Näiden naisten terveydessä todettiin abortin jälkeisiä mielenterveysongelmia, kuten masennusta, ahdistusta, itsetuhoista käytöstä ja lääkeaineiden väärinkäyttöä. Tutkimus sanoo: ”Havainnot osoittavat, että nuorille naisille tehdyt abortit saattavat olla yhteydessä kasvaviin mielenterveyden riskeihin”.
Asiassa on paljon ironiaa. Aborttikeskusteluissa on monesti perusteltu abortin TEKEMISTÄ sillä, että muuten raskaana olevan naisen mielenterveys on uhattuna.
Professorilla oli hieman vaikeuksia saada tutkimustuloksensa julkaistua lehdissä, mikä on harvinaista. Syynä ei ollut tutkimuksen ”epätieteellisyys”, vaan poliittiset syyt. Tutkimus ei istunut vallitseviin käsityksiin.
http://www.pfm.org/AM/Template.cfm?Section=BreakPoint1&Template=/CM/ContentDisplay.cfm&ContentID=18115
Asiassa on paljon ironiaa. Aborttikeskusteluissa on monesti perusteltu abortin TEKEMISTÄ sillä, että muuten raskaana olevan naisen mielenterveys on uhattuna.
Professorilla oli hieman vaikeuksia saada tutkimustuloksensa julkaistua lehdissä, mikä on harvinaista. Syynä ei ollut tutkimuksen ”epätieteellisyys”, vaan poliittiset syyt. Tutkimus ei istunut vallitseviin käsityksiin.
http://www.pfm.org/AM/Template.cfm?Section=BreakPoint1&Template=/CM/ContentDisplay.cfm&ContentID=18115
Vastaukset 11
Vanhimmat
olisi ollut parempi jos olisi ollut toinen tutkimusryhmä rinnalla jotka olivat päätyneet raskauden jatkamiseen.
Totta puhut, abortin tekemiseen ja toisten kohdalla tekemättä jättämiseen liittyy paineita.
Minun tuttuihin kuuluu perhe, jossa nainen alkoi odottaa esikoistaan jo 16-vuotiaana. En ole kysynyt, harkittiinko aborttia, mutta sitä ei ainakaan tehty, vaan lapsi syntyi ja siinä ohessa äiti opiskeli, kun ehti.
Nyt äiti on saman miehen kanssa edelleen, hänellä (ja miehellä) on hyvä ammattitutkinto. Se esikoinen on todella kaunis ja miellyttävä nuori nainen. Esikoisella on useampi sisko ja velikin.
JA henkisesti ollaan kunnossa.
henkisesti kunnossa vaikka abortti tehtiinkin!
oikein hyvin abortin jälkeen! Mutta lopultahan jokaisen elämä on niin erilainen, ettei voi yhtään verrata ihmisten välillä.
Joku pitäisi lapsen vaikka kuinka olisi nuori, köyhä ja huonossa tilanteessa, kun taas toinen ei pitäisi vaikka olisi kaikki puitteet kunnossa. Eli tää gallup nyt ei kerro mitään uutta kenellekään. Kyllähän sitä ihminen selviää vaikka mistä kunhan lapsen HALUAA. Jos taas ei halua niin mitkään hyvät puitteet ei yhtään auta.
Tutkimus ei sinänsä kerro onko abortti kelvollinen ratkaisu vai ei, jos verrataan abortin tehneitä naisiin, jotka eivät ole tulleet vahingossa raskaiksi. Pitäisi verrata naisiin, jotka ovat ei toivotun lapsen pitäneet. Lue aiemmat ketjut, siellä oli tällainen tutkimus, jonka mukaan lapsen pitäminen on vielä suurempi riski mielenterveydelle.
Tuskin kukaan täällä väittää, että abortti on helppo juttu eikä ikinä aiheuta esim. masennusta. Abortti voi kuitenkin olla se pienempi kahdesta pahasta silloin, kun vahinko on jo sattunut.
oli tietysti jo jotain pientä masennusta ennenkin aborttia, mutta se laukaisi kaiken...
Minä ainakin uskon, että abortti jättää vaikean psyykkisen vamman päähän. Vaimoni siskolla on abortteja tällä hetkellä 6 takana, ja on aivan valmista suljetun osaston tavaraa. Kun vielä itse hoksaisi sinne mennä.
että ihminen on sairas jos tekee 6 aborttia. En kuitenkaan usko että tämä ihminen on sairastunut aborttien tekemisen vuoksi, hän ollut sairas jo ennen niitä!
Jos se on niinpäin, että herkemmät naiset altistuvat abortin jälkeiselle masennukselle ja muulle vaivalle, mutta vahvemmat sen kun porskuttaa eteenpäin?
Ehkä herkemmän naisen on erityisen haitallista tehdä se abortti?
on niin jos herkemmät ihmiset yleensäkkin sairastuvat helpommin masennukseen. Minulla ei ainakaan ole tietoa siitä pitääkö se paikkansa. Mutta jos tuo oletus pitää paikkansa niin kyllä abortti voi olla laukaisijana masennukseen niin kuin mikä muukin raskas elämää koettelema kokemus.