Olen huomannut jalan ja käden nykimistä, ikäänkuin voimattomuutta silloin tällöin. Kuuluukohan se lääkeoireisiin vai kuuluuko epilepsiaan. Kerran on ollut epileptinen kouristuskohtaus yöllä, josta en itse tiedä mitään. Siksi määrättiin Neurotolia.
Minkälaisia oireita Neurotol aiheuttaa
Valopää
116405
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itselläni ainakin voimattomuus ja nykinät ovat mielestäni olleet epilepsian aiheuttamia, mutta nyt kun tarkemmin ajattelen... enhän minä voi edes sanoa, että olisiko niitä, jos en söisi lääkkeitä, koska en muista aikaa ennen lääkkeitä Luulen ainakin, että kohtauksia tulisi, jos lopettaisin lääkkeet. Toivon todellakin niin, että en ole lääkkeitä turhaan syönyt.
Johtopäätös: Jos olet vasta aloittanut lääkityksen ja oireesi on vaan pahentuneet, niin joko lääke ei ole purrut tai lääke ei todellakaan ole sopiva sinulle, joten nyt lääkäriin. Nykinät ja voimattomuus ei ole tervettä... ainakaan noista nykinät, jos niitä esiintyy enemmän tai siis muulloin kun levossa yms.
Minulla oli Neurotolin aikana myös toispuoleista nykinää,ihan hallitsematonta sellaista. En usko että mun tapauksessani nen olisivat kuuluneet epi oireisiin koska mun epikohtaukset olivat ihan toisen tyyppisiä (tajunnan menetyskohtauksia). Ajan kanssa nuo oireet kuitenkin hävisi.
neurotolista voi tulla vaikka minkälaisia oireita,iho-oireita, väsymystä, masennusta, ym.miksipä ei myös kuvailemiasi oireita - ei välttämättä kenelläkään ole asiasta varmaa tietoa
oma neurologini suositteli vaihtoa keppraan...tiedä sitten kannattaako-olisi kuulemma paremmin siedettynä mulle parempi - vaikka aika hyvin tuun ton trileptalin kanssa toimeen, kunhan muistan vishyä tankata,ettei tuu natrium vajetta
kysypä asiasta neurologilta
Minullakin oli parin ensimmäisen Neurotol kuukauden aikana pientä nykimistä käsissä ja jaloissa. Voimattomuutta ei kyllä ollut. Nykiminen oli sellaista, että sen itse huomasi, mutta ei sitä ulkopuoliset nähneet. Eli siis lihasnykäyksiä oikeammin. Neurotol paketin selostuksen mukaan nykimistä voi olla oireina.
päivät meni vaa maatessa,kuukauden käytin,jaa sit en oo käyttäny viiteentoista vuoteen mitään,yrittihän ne mulle valproaattiaki kaupata,mut mä en sisuskalujani millää paskalla pilaa
Mielestäni kyllä sinuskalut menee pilalle viinalla. Eiköhän se viina ole lääkkeenä epilepsiaan huonoin vaihtoehdoista. Tosin en tiedä aivan varmaksi, mutta lääketiede on käsittääkseni tästä aika vakuuttunut.
hiivan ihmisestä,tuskin muu kuin viina
Luulisi olevan sitten siihen hiivaan joku lääke, joka korvaisi alkoholin. Sitä en osaa sanoa, että mikä se on.
Minulla tuli Neurotolista paha ihottuma parin kk kuluttua lääkityksen aloittamisesta.
Huulet, kämmenet ja jalkapohjat turposivat valtavasti ja niihin tuli rakkuloita.
Olin sairaalassa viikon verran ja lääkärit heti lopettivat Neurotolin. Oireet poistuivat välittömästi.
Nykinää en ehtinyt havaita lääkityksen aikana.
neurotol. Olen syönyt sitä noin 20 vee, ja kohtaukset pysyneet kurissa. Välillä kokeiltiin Trileptalia ym., mutta mulle tuli sillon kokeilujen aikana isoja kohtauksia ja taas palattiin neurotoliin. Olen tosin syönyt sitä niin kauan, etten tiedä, olisinko toisenlainen, jos en söisi. Mut vaikutuksethan on yksilöllisiä, kokeilemalla kai sen sopivimman lääkityksen löytää.
Minulta poistettiin neurotol alhaisen natriumin takia ja laitettiin trileptal tilalle. Yllätys yllätys tule entistä alhaisempi natrium. En saa nyt neurotolia takaisin vaikka olen melkein rukoillut. Lisäksi minulla on nyt rauhattomuutta ja painonnousua sekä aina nälkä.
Terveisin neitonen 35 v.