Jossakin vaiheessa siis laitetaan käyntiin tuo uusi 150 litrainen akvaario, kunhan saadaan kasvit ym. hankittua akvaarioon. Tällä hetkellä akvaariossamme on taistelukala uros, joka myytiin neontetrojen kanssa (tällä hetkellä 5) samaan akvaarioon. Tiedän nyt, että elävät eri lämpötiloissa. Lisäksi akvaariossa on 3 perunnuolimonnia ja piikkisilmä. Uuteen akvaarioon tulee tietysti nuo kalat, mutta kun taistosta aika jättää (ilmeisesti ei elä kuin vuoden pari), minkälaista kalastoa ehdotatte tuohon uuteen akvaarioon? Pohjakalojen lisäksi olisi hyvä olla parvikaloja keskikerrokseen, ajattelin ehkä lisätä tetrojen määrää. Onko sekavan näköistä, jos tetrojen lisäksi olisi jokin muu parvi, ja jos, niin mikä sopisi vesioloiltaan samaan? Sitten tuon taistelukalan tilalle myöhemmin jokin näyttävämpi, pinnassa viihtyvä kala. Ehdotuksia? Kävisikö kääpiörihmakala pariskunta samaan akvaarioon? Olen nyt pitänyt akvaariossa lämpötilana 25 astetta, että kalat jokseenkin pärjäisivät. Harmittaa, etteivät kaupassa tienneet, vaikka muuten ovat asiantuntevilta vaikuttaneet. Haluaisin siis tietoja, jotta en tekisi samaa virhettä toistamiseen.
uusi akvaario
kalaehdotuksia
4364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hei vaan! Kyllä taistelukala ja neontetrat sopivat samaan akvaarioon. Vesiarvot ja lämmöt sopivat yhteen. Lämpö on tosiaan ihan hyvä se 25-26, vesi pehmeää ja pH siinä 6.0-7.0. Joo, ja se taisto elää tosiaan vain n. parivuotiaaksi. Uuteen akvaarioon lisäisin neontetrojen määrää 20. Lisäksi 10 parvi intiaaninsulkia. Kääpiörihmakala pärjää parhaiten haaremissa (1 koiras 2-3 naarasta) ja sopii hyvin samaan akvaarioon neontetrojen kanssa. Pohjalle hyvä parvi monnisia niissä on paljon vaihtoehtoja.
vähintään parisatainen pitäisi olla näille
Ei kannata laittaa taistista ja neontetroja samaan altaaseen, vaikka molempien lämpötilat hipovat toisiaan. Neontetra ei oiken viihdy 26 asteeseen nousevasta vedestä, ainoastaan hetkellisesti ja taistis tykkäisi lämpimämmästä.
Neontetrojen tilalle vois ottaa samanlaisia, mutta komeampia ja hiukan isommaksi kasvavia kardinaalitetroja, näillä lämpötilatkin kohtaavat paremmin.
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?page_id=302
Intiaaninsulat viihtyvät kardinaalilämmöissä myös.
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?page_id=304
Muistathan sitten kypsyttää uuden altaasi asianmukaisesti! http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/kypsytys.php