Faktatietoa lihaville

4953
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Muistithan linkittää tämän myös muille palstoille. Sivuilla oli paljon tietoa myös mm. alkoholista ja tupakoinnista.

Äänestä

Kyllä sinunlaisesi omahyväiset besservisserit ovat maailmassa niin suuressa määrin haitallinen riesa, että asialle pitäisi pikimmiten tehdä jotain. Täytyypä ottaa yhteyttä eduskuntaa ja Stakesiin, jotta ymmärtäisivät kieltää moisen.

Äänestä

Minulla ei ole hirveästi ylipainoa, mutta on kumminkin kertynyt liikaa, joka tuntuu epämiellyttävänä, ahdistavana ja pännii kun sovittaa uusia vaatteita tai kokeilee vanhoja, jotka eivät mahdu päälle. Kolmisen suotta sitten, kun minulla oli vatsakipuja, lääkärini kysyi onko sinulle tehty koskaan ylävatsan uä:tä? Ei ollut koskaan ja mummoiässä jo olen.

Se UÄ tehtiin ja todella satunnaislöydöksenä löytyi munuaisesta kasvaimen tapainen, jota on seurattu. Sitten se, mitä säikähdin oli, kun lääkäri sanoi, että maksahan on rasvoittunut.
Olin ihmeissäni, että mistä se on? Käytän alkoholia nimeksi, joten siitä ei syyllistä.

Lääkäri, joka oli itsekin pyöreähkö nainen totesi, että liikarasva/lihavuus aiheuttaa sen, että rasvaa kertyy kaikkiin sisäelimiin, rasva ympäröi niitä ja se ei ole hyvä. Ei tietenkään. Lääkäri totesi, että hänellä itsellään on aivan sama tilanne.

Sen jälkeen paino on pudonnut pysyvästi n 5-6 kg, ja olin toissakesänä jopa n 10 kg hoikempi. Varsinainen rutistus on siirtynyt ja siirtynyt.
Minulle ei tee vaikeaa tunnustaa, että olen liian lepsu, enkä kykene olemaan jämäkkä ja tarpeeksi sisukas. Kiloni olen hankkinut syömällä huoliini ja ahdistuksiini. Älkää antako periksi. Tsemppiä kaikille!

Äänestä

Terveys -palstan alla ja vastapalveluksena ystävällisesti tarjoamiisi faktoihin ja muutoinkin ylenpalttista kannustustasi palkitakseni jo tuossa aiemmassa keskustelussa (pohdinta lihavien aggressioista) kiinnitin huomiotasi saamiisi kehotuksiin hampaiden pesusta: että se on tärkeä asia. Halusin vielä tarjota sinulle faktaa:

Suu heijastaa sitä, miten ihminen hoitaa terveyttään.

http://www.hammasll.fi : Tietoa hampaista ja hampaiden hoidosta. Asiantuntijahammaslääkäri
on huolissaan suomalaisten heikentyneestä hampaidenhoitoinnosta. Hänen mukaansa vuosia kestänyt hyvä tilanne suomalaisten suuhygieniassa ja hampaiden kunnossa on kääntynyt huolestuttavaan laskuun.

Samoilta sivuilta löydät myös potilasryhmiä,
joiden suun tulehduspesäkkeet tulee tutkia ja hoitaa erityisellä huolella.

www.hammaspiste.com etusivu:

"Suun terveydellä on tärkeä merkitys ihmisen koko terveydelle ja työkyvylle.

Hyvään terveyteen kuuluu suun terveys. Suun terveydenhuolto on tärkeä osa työkykyä ylläpitävää toimintaa. Se on sikälikin kannattavaa, koska ennaltaehkäisyllä saadaan hyviä tuloksia kohtuullisin kustannuksin.

Hoitamattomista hampaista voi olla vakavampiakin seurauksia, kuten ientulehdus voi lisätä sydän- ja aivoinfarktin vaaraa. Suun bakteerit voivat levitä verenkierron kautta elimistön vaurioituneisiin kohtiin, kuten tekonivelen ympärille.

Hoitamattomat hampaat voivat olla ihmiselle arka asia. Kun hampaat ovat kunnossa ja suu on terve, on hymykin herkemmässä."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leonhard Euler kirjoitti:

http://www.suomenash.fi/sivu.php?artikkeli_id=345

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu