Jatkosodasta

Kun tuolla alempana avauksessani on puhe kääntynyt TAAS jatkosotaan, ja varsinkin Oiva Härkönen on ties monennenko kerran toistanut TAAS samat fraasinsa sen syistä, niin olen minäkin jo TOISEN kerran laittanut historian saitille pitkän kirjoitukseni aiheesta.

Ja kun puhe jatkosodasta on taas virinnyt täällä, niin linkki kirjoituksestani myös tänne on mielestäni perusteltu.

Ehkä olisi hyvä Oivan ja muidenkin lukaista kirjoitukseni, vaikka se pitkä onkin. Mutta minä sentään jaksoin sen kirjoittaa, niin eiköpähän sen lukeminen liene vähäinen vaiva siihen verrattuna. Ainakin sen lukeminen näkyisi olevan tarpeellista Oivalle ja eräille muillekin.

Historiantuntijana arvostamani Mielipidepankki arvioi aikoinaan kirjoitustani hieman kriittisesti, jota kritiikkiään hänen nyt ei välttämättä tarvitse toistaa; muistan sen kyllä. Ei sen puoleen, ettenkö kritiikkiä kestäisi, eikähän tässä ole kyse minusta, vaan suuremmista asioista.

Kirjoitukseni lopussa on myös linkki sitä edeltäneeseen kirjoitukseen "Talvisodasta".

Mutta tästä aukeaa kirjoitukseni "jatkosodasta".


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000014431625
9408
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jatkosodan syyt on esitetty hyvin kirjoituksessa. Kannattaa kiinnittä huomiota prof. Arvi Korhosen ja samoissa kappaleissa esitettyihin eräiden ulkomaisten tarkkailijoiden näkemyksiin.

Mutta tärkein pointti on kirjoituksen lopussa. Surullista, mutta totta:



Mielessäni on joskus herännyt kysymys, olisiko ollut meille onneksi, jos Saksa olisi voittanut toisen maailmansodan. Olisimme kai saaneet pitää Karjalamme ja saaneet lisäaluetta Vienanmereen asti, jolloin siitä ja muustakin voittoon kuuluvasta olisi koitunut meille suuria hyötyjä. Mutta millaiseksi olisi maailma ja myös meidän asemamme muodostunut natsien ja fascistien johtaessa maailmaa? Pelottava ajatus! Ja miten kauan olisimme saaneet pitää tuon Saksan voiton myötä saavuttamamme? Varmaan muu maailma olisi jo aikoja sitten toipunut ja noussut vastaiskuun ja se olisi kenties kohdistunut myös meihin.

Vai olisiko meidän pitänyt talvisodassa taistella katkeraan loppuun asti ja joutua Neuvostoliiton miehittämäksi, jolloin ehkä länsimaat - Ruotsi mukaan lukien - olisivat joutuneet sotaan Neuvostoliittoa vastaan ja toinen maailmansota olisi saanut aivan toisenlaisen asetelman, ja mikäli länsimaat olisivat pystyneet lyömään Neuvostoliiton - kuten uskon - olisimme lopuksi olleet voittajan puolella. Mutta mitkä olisivat olleet kärsimyksemme ja menetyksemme ennen sitä? Varmaankin oli hyvä, että kävi niin kuin kävi, surullista vain, että me niin traagisesti ja yksinäisenä jouduimme suurvaltapolitiikan uhriksi.

Äänestä

... päteviä kirjoja itsenäisyyden ajan historiastamme. Minä en jaksa lukea sepustuksiasi. Vilkaisin sitä ja sitä samaa se oli.

Äänestä
  • ...mitäpä, jos yrittäisit myös ymmärtää lukemaasi. Mutta kun en ole pirullinen, minun täytyy vain todeta, että kovin yksipuolista on luettavasi, kun siitä saat vain niitä "tietoja", joita aina täällä toistelet.

    Kuten tuonkin kysymyksen kohdalla. Kas, kun et sinäkin ala syyllistää jatkosodasta asevelisosialisteja, kuten tuossa yksi typerys näkyy tekevän. Toki ihan noin tyhmää ei liene kepulaisissakaan, vaan kyseessä on kai provosointiyritys, mutta enpä provosoidu, vaan annan hänen pettyä. Ei liene sellainen harvinaista tuollaiselle tyypille.

    Niin, saattaisihan minun kirjoitusteni tarkempi lukeminen olla vaarallista sinun "uskollesi", sillä niissä on niin paljon perusteltua tietoa, että niitä luettuasi et enää kehtaisi esittää noita entisiäsi, jos haluaisit edes jotenkin viisaan kirjoissa pysyä.

    Äänestä

Talvisodan ja jatkosodan motiivit olivat täysin erilaiset.

SDP:ssä ei ole tunnustettu, että 1939 O.W.Kuusinen yritti Suomeen vallankumousta ja se oli sodan päämotiivi. Tämä näkyi myös Ribbentrop-sopimuksessa Saksan ja Neuvostoliiton välillä. Suomalaiset sosialidemokraatit Kremlissä olivat valmistelleet Suomen sosialistista vallankumousta jo pitkään. Suomessa SDP pelasi kaksilla korteilla. Neuvostoliiton miehitys oltaisiin hyväksytty ja sulauduttu Terijoen hallituksen mukaiseen sosialistiseen valtiojohtoon.

Sinäkin kiemurtelet aina tästä asiasta irti, kuten kiemurtelee myös lasselehtiset, jotka värjäävät punaista ja veristä sosialidemokratiaa valkoiseksi.


Jatkosota puolestaan oli revanssisota ja sellaisena se kansan keskuudessa koettiin.

Jos nämä perusasiat ovat jollakin tunnustamatta tai hyväksymättä, niin on aivan sama mitä päivämääriä tai sotatapahtumia kirjailee yksityiskohdiksi. Sitä kautta eivät Suomen historian tapahtumat aukene.

Suomessa edelleenkin paetaan sotien osalta vain Hitlerin tuomitsemiseen ja Rytin sankaruuteen taistella Saksan rinnalla. Stalin toimi Neuvostoliittoon paenneiden suomalaisten sosialidemokraattien juonittelujen vuoksi ja lupasi puna-armeijan O.W.Kuusisen käyttöön 1939. Ilman sosialidemokraattien ja myöhemmin kommunisteiksi vaihtuneiden vallankumoushaaveita, Stalin ei olisi hyökännyt Suomeen lainkaan.

Äänestä

1. Mene rautakauppaan.

2. Osta 5 m jatkojohtoa.

3. Osta ruokaöljyä 1 litra.

4. Mene kotiisi.

5. Rasvaa jatkojohto ja tee siihen viiltoja

6. Kiinnitä johto korkealle ja tee siihen kiristyssilmukka.

7. Mene vaatteet päällä suihkuun.

8. Yhdistä johto pistorasiaan ja nouse penkille ja aseta silmukka kaulaasi

heippa!

Äänestä

Suomi lienee ainoa maa jossa sota vielä jatkuu.
Ei viikoa mene ettei painetussa tai sähköisessä
mediassa palata taas, tieskö jo tuhannen kerran
sota-aikaan.Nyt tätä keskustelua ja väittelyä
jatkaa sodan jälkeen syntyneet ääliöt.Innokkaimmat (kuten ylempänä) piirtelevät
ihan rajojakin,huh,huh. Samaa"kaartia" ovat
meillä nämä karjalan palautusta ajavat harjasniskat.

Äänestä
  • >> Suomi lienee ainoa maa jossa sota vielä jatkuu.

    Äänestä

  • Sotien todelliset motiivit ja SDP:n rooli verisenä puolueena on tarkoituksella jätetty hämärään ja peitelty.

    Nyt, kun sisällisota ei uhkaa on hyvä tuoda esille SDP:n synnit ja valheet, joita peruskoulujärjestelmä on syöttänyt valheina jo monelle sukupolvelle.

    Asiat pitäisi kertoa niin kuin ne olivat, eikä kiillottaa SDP:n julmaa ja epäisänmaallista osuutta pois.

    Äänestä

  • JormaKKorhonen kirjoitti:

    >> Suomi lienee ainoa maa jossa sota vielä jatkuu.

    >> On ollut roomalaiset, venetsialiset, englantilaiset ja monet muut, viimeksi turkkilaiset 400 vuotta, ja he olivat kaikkein pahimmat.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


JormaKKorhonen kirjoitti:

Kun tuolla alempana avauksessani on puhe kääntynyt TAAS jatkosotaan, ja varsinkin Oiva Härkönen on ties monennenko kerran toistanut TAAS samat fraasinsa sen syistä, niin olen minäkin jo TOISEN kerran laittanut historian saitille pitkän kirjoitukseni aiheesta.

Ja kun puhe jatkosodasta on taas virinnyt täällä, niin linkki kirjoituksestani myös tänne on mielestäni perusteltu.

Ehkä olisi hyvä Oivan ja muidenkin lukaista kirjoitukseni, vaikka se pitkä onkin. Mutta minä sentään jaksoin sen kirjoittaa, niin eiköpähän sen lukeminen liene vähäinen vaiva siihen verrattuna. Ainakin sen lukeminen näkyisi olevan tarpeellista Oivalle ja eräille muillekin.

Historiantuntijana arvostamani Mielipidepankki arvioi aikoinaan kirjoitustani hieman kriittisesti, jota kritiikkiään hänen nyt ei välttämättä tarvitse toistaa; muistan sen kyllä. Ei sen puoleen, ettenkö kritiikkiä kestäisi, eikähän tässä ole kyse minusta, vaan suuremmista asioista.

Kirjoitukseni lopussa on myös linkki sitä edeltäneeseen kirjoitukseen "Talvisodasta".

Mutta tästä aukeaa kirjoitukseni "jatkosodasta".


http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000014431625

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu