Joku mainitsikin että satakuusnepoissa jäätyy huohotin talvella. Sanokaapas kokeneet että miten kyseinen ilmiö on vältettävissä. Eka talvi tän auton kanssa edessä.
75 TS ei jäätynyt ikinä... Integrale ampui joskus sellaisen tulpan moottorin kyljestä ulos kun huohotin jämähti 30 asteen pakkasella jäähän. Oli muuten karmean näköinen konehuone ja sydänkohtaus lähellä kun luulin että nyt se halkes koko moottori :D Onneks ei sentään sen vakavammasta ollu kyse.
75 TS ei jäätynyt ikinä... Integrale ampui joskus sellaisen tulpan moottorin kyljestä ulos kun huohotin jämähti 30 asteen pakkasella jäähän. Oli muuten karmean näköinen konehuone ja sydänkohtaus lähellä kun luulin että nyt se halkes koko moottori :D Onneks ei sentään sen vakavammasta ollu kyse.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Paras konsti taitaa olla sen huohotinmokkulan puhdistus. Sinnehän kertyy kylmillä ilmoilla ja varsinkin lyhkäistä matkaa ajettaessa sitä vaaleaa mähnää, sen kun huljuttelet pois vaikka tinnerillä niin pitäisi olla huomattavasti vähemmän herkkä jäätymiselle.
Mokkulalla tarkoitan siis sitä imuilman kokoojasäiliöön kiinnitettyä mustaa nyrkinkokoista lieriötä.
Moikka
33:n ruiskuversioita on palanut monta tuon saman syyn vuoksi, kannattaa putsata ja pitää puhtaana. Sitten välillä kuumaa ajoa että kondenssit poistuvat öljystä ja taas Alfa laulaa.
TimoJ
2. päivä ilman autoa :-(
Autossa ?
Appiukon entisessä 80-luvun lopun 164 TSssä kuulemma huohotin jäätyi joskus - öljyt ei kuulemma tullut ulos, vaan moottori pysähtyi. Vähän aikaa, kun odotteli niin lähti taas käyntiin, kun oli sulanut. Tarjolle tuli kuulemma siihen putken ympärille sähkövastus, joka pitää putken sulana. Joku muu vois tietää tuosta enemmänkin eli liekö ollut jo myöhemmissä malleissa vakiona.
alfoissani ei ole jäätymistä esiintynyt, mutta turpauunossani konehuone sai öljykylvyn huohotinletkun jäädyttyä. eristin letkun alumiinipäällysteisellä putkieristeellä ja vaihdoin öljymerkin nesteestä mobiliin, molemmat tietty täyssyntistä, tiedäsitten kumpi vaikutti mutta jäätymistä ei ole senkoommin esiintynyt :)
Minä eristin turbo Unosta letkun myöskin. Ei jäätynyt sen jälkeen.