Onko teillä lestadiolaislla

tapana lukea Raamattua? Onko se siellä kaapin päällä pölyä keräämässä vai lueteko te sitä?
121204
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

.. tarvittaessa saatavilla, se täytyy kyllä tunnustaa,että enemmänkin saisi lukea. ,
Tuossa tulikin jae esiin:" Hän on meidän syntiemme sovittaja,eikä vain meidän vaan koko maailman"
1 Joh. kirje 2:2

Äänestä
  • ...jos et ymmärrä lukemaasi. Hyvin pian tulee vastaan vertauksia ja arvoituksia, joita et ymmärrä. Saarnamieskään ei osaa raamattua selittää kuin yhdellä tavalla, elikkä usko syntisi anteeksi Jeesuksen nimessä ja kalliissa sovintoveressä, sillä kaikki muu tieto on turhaa ja hyödytöntä.

    Kaikki saarnamiesten lukemat tekstit nivoutuvat lopulta samaan puuroon, eli on olemassa Jumalan valtakunta ja siellä asuu Jumalan lapsia. Kaikki muut uskonnot vievät sorkat kolisten helvettiin.

    Äänestä

ja paljon. Vuosia kauan etsinyt, ei Raamatun sanaa yhtään epäillen,(vaan, koska niin paljon eri uskontoja sekoittamassa)ja vihdoin totuuden löytänyt. Ja edelleen luen päivittäin. Se on minulle rakas Pyhä kirja ja niistä asioista olisi aina halu puhua läheisten kanssa ja muidenkin. Ja olen vl

Äänestä
  • Että se on parasta unilääkettä, ainakin minulle.

    Äänestä

Eipä tuota tule luettua, ei itselläni niin kuin ei tuttavapiirissäni muillakaan - lukuunottamatta teologeja ja puhujia, joita tuttavapiirissäni on aika monta.

Äänestä

Pölyä on paljon raamatun päällä. Liian paljon.

Äänestä

Ajoittain luen paljonkin. Harvemmin Vanhan Testamentin puolta, Uutta Testamenttia enemmän. Johtuu varmasti siitä, että minulla on Uusi Testamentti sellaisena virsikirjan kokoisena kappaleena. Sain sen Gideoneilta valmistuttuani ammattiin. Gideoneilla oli tapana vielä -90-luvun taitteessa lahjoittaa niitä, vieläköhän tekevät niin? Paljon se on ollut käytössä, hyvä lukea vuoteessa unen tuloa odottaessa.

Äänestä

Sillä luen tuon tuostakin raamattua, mutta en käy kirjastossa esim. ollenkaan.

Äänestä
  • Tarve lukea sitä vaihtelee. Tuntuu siltä, että siellä on paljon sellasta, jota pitäis jonkun ensn selittää. Ja vasta sitten ymmärtää paremmin mitä on lukenut.

    Raamattu kertoo erääsä Etiopian miehestä, Kandasen kamaripalvelijasta, joka luki vaunussa Raamattua?

    Niin Henki sanoi Philippukselle, käy ja mene lähemmäs vaunua.

    Niin Philippus juoksi lähemmäs vaunua ja kysyi:
    ymmärrätkös mitä luet?

    Hän vastasi, kuinka minä taidan ymmärtää jos ei joku ensin minua johdata.
    Apt 26-40

    Äänestä

riparin jälkeen on jääny vähemmälle.

Äänestä

luin kokonaan Jobin kirjan.Kun tulee kova ahdistus, luen Psalttaria.Joskus avaan Raamatun aivan sattumanvaraisesti ihan mistä tahansa kohdasta ja rupean lukemaan.

Äänestä
  • Siis ei eilen, vaan sunnuntaina.Vuorokausihan jo vaihtui.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


merja kirjoitti:

tapana lukea Raamattua? Onko se siellä kaapin päällä pölyä keräämässä vai lueteko te sitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu