Löin kultamitalista vetoa!

Ja kun sitä ei tullut, joudun laihduttamaan 10kg 30 päivässä! Aika tiukka juttu! Onneksi on mistä vähentää...

Hyviä laihdutusvinkkejä vastaanotetaan ;)))

Jos haluaa nopeita tuloksia onko parempi karsia hiilihydraatteja vai rasvaa? Kokemusta?
12690
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

hiilarit pois, muuta ei sitte tarttekkaa tehdä, laihdut automaattisesti.

Äänestä
  • ...vähän liian hurja urakka sinulla - suositeltava painonpudotus viikossa kun on 0,5-1 kg. Liian nopea laihtuminen on vaarallista terveydelle.

    Äänestä

  • Missä ruuissa on niitä hiilareita, jotka pitää jättää pois?
    Pitäisi laihtua 30 kg mutta aikaa on kyllä enemmän ku 30 päivää! Kestihän niitä kiloja kerätä melko kauan, joten mikäs kiirus tässä nyt yht äkkiä olis? :)))

    Äänestä

  • hiilarit? kirjoitti:

    Missä ruuissa on niitä hiilareita, jotka pitää jättää pois?
    Pitäisi laihtua 30 kg mutta aikaa on kyllä enemmän ku 30 päivää! Kestihän niitä kiloja kerätä melko kauan, joten mikäs kiirus tässä nyt yht äkkiä olis? :)))

    Niist tietoo.. ;)

    http://koti.mbnet.fi/lowcarb/hiilari1.html#lars

    Äänestä

päivässä, ruoka pois.
Muuten häviät:))))))))

Äänestä
  • neljännellä kerralla on jo niin puhti pois jos ei syö välillä, ettei siitä tule mittään. Nimim. kokemusta on

    Äänestä

Lievästi sanottuna, ittes laittanut pissaan.. ;))
Mut, kokeiles tätä ohjetta..
Päivittäin saat sit, syyvä vaan tämän verran:

3 kpl pienii pyöreitä näkkäreitä 120 kcal
2 dl raejuustoo 195 kcal
2 dl rasvatonta maitoo 70 kcal
1/4 pak. vähärasv. sulatejuustoo 50 kcal
sipasu väh. rasv. margariinii,
noiden pyöreitten päälle n.70 kcal
2 kananmunaa 325 kcal
1/2 purkkii tonnikalaa 80 kcal
----------
910 kcal

Sit lisäks, paprikaa, tomaattia,
kurkkuu tai crapea, mieltymysten mukaan
ja vaihdellen 100 g / päiväs tekee 20 - 40 kcal
Ja, pakasteseitii paistettuna, mahdollisimman
vähässä rasvassa ja suolalla, on 80 kcal.

Yhteensä noist tulee 1030 kcal ja sil saapi,
kuus kiloo pois kuukaudessa kevyesti.
Alus on hirvee nälkä, mut se helpottuu,
kun kiskot vettä sisuksiis.
Kova urakka siul edessä.. huh huh sentään.. ;)
Sit tuo jäljelle jäävä neljä kiloo?.. :(
Pitäskös siun olla, noista viikoista, yks viel vesipaastolla?.. ;)))
Niin, ehkä onnistus, tuon kympin pudotus?.. ;)

Tuota saamani ohjetta, oon kokeillut itse
ja se toimii.. :)
Veriarvotkin nousee huippulukemiin.. :)
Naiselle on tärkeetä, luuston kannalta
kalsiumpitonen dieetti, unohtamatta rasvaakaan..
sitäkin kun tarvitaan.. ;)
Tietenkin voit vaihdella, tuon dieetin sisältöö,
omien mieltymystes mukaan.. :))
Tärkein pointti on alhainen kalorimäärä,
mitä ei sit saa ylittää.. ;)
Popsi samalla monivitamiini pillerei.. ;)
Kerrohan kuukauden päästä kuin kävi.. ;)

Onnee yritykseen ja nyt joka suupalan
kalorimäärii laskemaan.. :)

Äänestä
  • Mulle tuli nälkä jo lukiessa :/ Lisävinkki: dieetillä pysyy parhaiten jos syö säännöllisesti, vaikka kolmen tunnin välein, neljä tunnin tauko on maksimi. Se pitää napostelutarpeet poissa ja aineenvaihdunnan korkealla.

    Ja vielä liikuntaa mukaan, vähintään puoli tuntia niin että on koko ajan pikkasen hengästynyt olo. Suosittelen sauvakävelyä, mitä enempi raajoja liikkeellä, sitä parempi tulos :)

    Äänestä

  • tuffe kirjoitti:

    Mulle tuli nälkä jo lukiessa :/ Lisävinkki: dieetillä pysyy parhaiten jos syö säännöllisesti, vaikka kolmen tunnin välein, neljä tunnin tauko on maksimi. Se pitää napostelutarpeet poissa ja aineenvaihdunnan korkealla.

    Ja vielä liikuntaa mukaan, vähintään puoli tuntia niin että on koko ajan pikkasen hengästynyt olo. Suosittelen sauvakävelyä, mitä enempi raajoja liikkeellä, sitä parempi tulos :)

    Ompi laihuttajan ravintomäärä,
    mut tuo on jo alle.. ;))
    Kyl siin nälkä tulookin,
    kun popsii kaheksan tunnin välein.. ;))
    Viel vois puottaa 800, mut ei enää sen alle.. ;))
    Juuh, liikunta tehostaa kuurii.. :)

    Äänestä

jeps.. mä tuun messiin! 10 kiloo kuukaudessa. Ja lähtee! :)

Äänestä

Toki rasvaa kannattaa vähentää. Samoin suolaa, koska se kerää nestettä kehoon. Varo piilorasvoja.

Muista, että laihduttaessa nälkä on ystäväsi. Aina kun sinulla on nälkä, laihdut. Nauti siis nälästä.

Jostain päin nettiä löytyy kalorilaskuri, jolla voit laskea päivittäisen kalorikulutuksesi. Siitä sitten vaan vähentämään ja päättämään päivittäinen kalorikatto.

Kalorien laskeminen on yllättävän helppoa, mutta täytyy toki tietää, mitä syö. Ulkona syötyjä annoksia on vaikea arvioida, joten vältä niitä. Kun teet ruokaa kotona, punnitse ja laske kaikki aineet. Myös valmisruoista on helppo laskea kalorit, koska ne on lähes kaikissa hyvin kerrottu.

Muista laskea kalorit myös juomista, jos juot vaikkapa olutta.

Äänestä

Suotta noita kaloreita laskee. Minä laihdutin vuosi sitten toistakymmentä kiloa muutamassa viikossa ihan vaan syömisen vähentämisellä, periaattella: kaikkea mutta hyvin hyvin vähän. Aluksi pari päivää vain juomia, ja kun vatsalaukku kutistuu ei ole nälkäkään. Yksinkertaista. Niskasta vaan kiinni!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ressu kirjoitti:

Ja kun sitä ei tullut, joudun laihduttamaan 10kg 30 päivässä! Aika tiukka juttu! Onneksi on mistä vähentää...

Hyviä laihdutusvinkkejä vastaanotetaan ;)))

Jos haluaa nopeita tuloksia onko parempi karsia hiilihydraatteja vai rasvaa? Kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu