klamydia kurkussa?

vai mikä

Otin suihin baarituttavuudelta viikonloppuna ILMAN kondomia. Tyhmä minä. Muuta seksiä ei harrastettu. Nyt on kurkku tosi kipeänä... Voisiko olla joku sukupuolitauti?? Pitääkö mennä johonkin nielutestiin vai näkyykö mahdolliset bakteerit virtsassa?

En kyllä todellakaan kehtaa mennä terveyskeskukseen tämän takia. Paljonko testit maksaisi yksityislääkäriasemalla?

7

4891

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kehtaa

      mennä terkkariin? Yksityisellä lääkärit on yleensä päivät terkkarissa töissä ja illat ja vapaapäivät yksityisellä (eli samat lekurit molemmissa), yksityinen on vaan kalliimpi. Sukupuolitautien polilla saat hoidot ihan ilmaiseksi.

      Nielussasi saattaa olla klamydia, se selviää nieluviljelyllä. Bakteerit eivät näy virtsassa, jos tulehdus on nielussa.

      Mene lääkäriin!

      • kokemusta on...

        kaikki tekee virheitä, mene lääkäriin niin saan selvyyden asiaan. Tuloksien jälkeen saat kuurin ja muutamanviikon päästä annat uuden näytteen... joka todennäköisesti on negatiivinen.

        Ei se maailmaa kaada, pari viikkoa voi olla "likainen" olo, mutta tiedät ainakin hoitaneesi sen. Klamydia kun varsinaisesti itsessään ole vaarallinen, hoitamattomana siitä voi sellainen tulla...


    • yksityisellä

      testit törkeän kalliit. Julkisen puolen labrassa yksityisenä asiakkaana esim. klamydiatesti pissasta 20,50€ palvelumaksu 8,00€ eli menen kunnalliselle niin saat kaiken ilmaiseksi!!!!! yksityisissä labroissa testit vielä kalliimpia!

    • aloittaja

      En kehtaisi mennä terveyskeskuslääkärille, koska olen itse töissä kyseisessä rakennuksessa siis työpisteeni sattuu sijaitsemaan siellä. Onhan tää vähän eri asia kuin vaikka nilkan nyrjähdys...

      Kurkku on niin kipeä, että tässä tulee ihan paranoidinen olo. Päässä pyörii kaikki mahdollisuudet kupasta syöpään mikä siellä olis.

      Ehkä mun vaan tosiaan pitäis soittaa sinne ajanvaraukseen. Omasta terveydestä tässä on kuitenkin kyse, ajatelkoot tk:n henkilökunta mitä ajattelee..

      • .........

        Jos kehtaat harrastaa suojaamatonta seksiä/suuseksiä niin kyllä sitä nyt täytyy kehdata tutkituttaa vaivansakin...!!!!

        Niin ja tuskinpa siellä kurkussasi klamydia on, kurkkuklamydia on todella harvinainen.... Mielumminkin sitten tippuri, joka tosin myöskin on Suomessa,suomalaisilla harvinainen..

        Mene tutkimuksiin, ei täältäkäsin kukaan sinua voi oikeasti auttaa, kertoa vain mielipiteitään..


      • aloittaja
        ......... kirjoitti:

        Jos kehtaat harrastaa suojaamatonta seksiä/suuseksiä niin kyllä sitä nyt täytyy kehdata tutkituttaa vaivansakin...!!!!

        Niin ja tuskinpa siellä kurkussasi klamydia on, kurkkuklamydia on todella harvinainen.... Mielumminkin sitten tippuri, joka tosin myöskin on Suomessa,suomalaisilla harvinainen..

        Mene tutkimuksiin, ei täältäkäsin kukaan sinua voi oikeasti auttaa, kertoa vain mielipiteitään..

        Minulla taitaa olla tuo logiikan taju hieman heikko. Jos kehtaa harrastaa suojaamatonta suuseksiä 5:n promillen kännissä, niin seurauksena on se, että kehtaa kertoa sen myös ihmiselle, jonka kanssa istuu työpaikalla samassa ruokapöydässä ja vielä mennä labraan pällisteltäväksi. Toimintaa A pitäisi automaattisesti seurata reaktio B - no, olenkin havainnut ettei korvieni välissä kaikki ole ihan kohdallaan.

        Ja kiitos tuosta tippuri-informaatiosta! Tulikin tosiaan tarpeen.

        Soitin sinne ajanvaraukseen. Se ei ole tällä viikolla auki, ainoastaan kiirellisissä tapauksissa voi mennä päivystykseen. Huomenna on kuitenkin terveydenhoitajalla puhelinaika, joten soitan sille ja kysyn mitä nyt pitäisi tehdä.

        Morkkis on kyllä sellanen, että tekis mieli vetää ranteet auki. Ehkä se terveydenhoitaja ymmärtää olla moralisoimatta, ja sais vielä tulokset nopeasti miksi kurkku on aivan kuin pienet lasisirut viiltäisi sitä rikki koko ajan.


      • Anonyymi

        No mikä oli 15 vuotta sitten kurkussa? Voihan se olla angiina tms...😁


    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      105
      4094
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      57
      2318
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      74
      1600
    4. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      5
      1054
    5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

      Miten suhtautuisit minuun, mies?
      Ikävä
      66
      844
    6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

      Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
      Ähtäri
      20
      800
    7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

      Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
      Ikävä
      117
      778
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      39
      762
    9. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

      En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
      Ikävä
      49
      748
    10. Tiedät sen

      Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
      Ikävä
      62
      748
    Aihe