oireettomat kaudet&

tutkimusten kivuliaisuus

Hei kaikille!
Neuro heitti minulle ilmaan mahdollisen ms-taudin, siispä nyt odottelen pelonsekaisena aikaa jatkotutkimuksiin.
Jäin pohtimaan sitä ms-taudista, että jos ja kun tulee näitä oireettomia kausia, niin onko sitä immeinen silloin ihan niinku "normaali"? Eli katoaako puutumiset, puhehäiriöt, tasapainohäiriöt ynnämuut oireet? Vai lieveneekö ne ainoastaan?
Koetin googlettaa tietoa, mutta jotenkin en vaan ymmärtänyt näitä oireetomia kausia (en kyllä taida tajuta tätä nykyä enää yhtään mitään)
Olen paniikissa tutkimusten suhteen, koska poden todella mieletöntä piikkikammoa, pelkkä ajatuskin siitä mahdollisesta selkäydin punktiosta saa minut suorastaan paniikkiin, en uskalla (niin, aikuinen nainen, nelikymppinen ja on kuin kakara piikkien suhteen, hullua, mutta tottta) Miten se pään kuvaus, kun jossain lukee, että tehdään varjoaineella ja jossain että ilman. Siis minne ja mistä se varjoaine mahdollisesti laitetaan ja missä tapauksissa?
Olin neurolla ihan shokissa, en tajunnut kysellä yhtään mitään, kuuntelin vain kuin lammas kuunaan, nyt kun on muutaman päivän kelannut käyntiä, alkaa hirvittämään jatkotutkimukset kamalan paljon.
Kuinka nopeaan yleensä tutkimukset etenee?
Kolme kuukautta olen elänyt ja ihmetellyt tätä nykyolotilaa, nyt vihdoin onneksi asia alkoi etenemään. Mutta sitä tahtoisi kuitenkin saada tiedon missä mättää. Olen kait ymmärtänyt oikein, että ms-taudin tutkiminen on pitkä ja kivinen tie? Siis onko varauduttava pitkään epätietoisuuden aikaan sen suhteen että onko vai eikö? Saako sitä kuitenkin helpolla sen tiedon, että jos ei ole ms-tautia?
Eipä osaa muuta sanoa kun, että huh, huh.

Olette ihania ihmisiä, kun jaksatte vielä vastailla täällä muille jotka pohtii näitä ms-tauti asioita. Ruusuja ojennan!

1

686

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täältä

      http://www.ms-liitto.fi

      Kannattaa nyt aloittaa ihan perusinformaatiosta ja muistaa, ettei kaikki ole MS-tautia. Tässä on 2 aika samantyyppistä viestiä taudista, joten kumpaakin kysyjää varmaan palvelee näin aluksi MS-liiton sivut. Yksikään tutkimuksista ei varsinaisesti ole kivulias, mutta selkäydinpunktiosta voi seurata päänsärky. Diagnoosin voi mennä vuosia tai sitten se pätkähtää nopeammin. Mutta pitää muistaa, ettei diagnoosia välttämättä tule koskaan, vaan asioille löytyy muu selitys. Paljon tuntuu kysyji(ä)llä olevan jo etukäteistietoakin asiasta, joten tässä vain pientä infoa asiasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      195
      6798
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      1996
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1658
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1370
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1208
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      48
      1074
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1035
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      957
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      899
    Aihe