terve kolleegat
Oletteko miten suorittanut sähkötyöturvallisuuskursseja SFS 6002. Onko okemuksia asiansa osaavista kouluttajista ja firmoista?
SFS 6002 sähkötyöturvallisuus
21
16427
Vastaukset
- vts00x
saa mainostaa, että minun SFS 6002 -kursseillani käy pari-kolmesataa asentajaa vuosittain?! Avoimia kursseja järjestän vähintään kerran kuukaudessa.
- repex
paljon maksaa keskimäärin sfs6002 tutkinto, ja kuuluuko hintaa kortti ja todistus?
- sähkö-opiskelija-
Minkä tyyppisiä kysymyksiä sähköturvallisuus (sfs 6002) kokeessa on?
- kortti hallussa
sähkö-opiskelija- kirjoitti:
Minkä tyyppisiä kysymyksiä sähköturvallisuus (sfs 6002) kokeessa on?
Sentyyppisiä mistä sinulla ei ole mitään hajua.
- suoritin koulutuksen
ja tutkinnon PAKK:ssa.
Pätevää oli.
http://www.pakk.fi/ - huoltoasentaja
Opiks-teamin kurssilla. Pätevä oli opettaja (oli joku oppikirjailija)
- hoojoohoo
Tarkoitatko sähköturvallisuustutkintoja? Ei siihen mitään kursseja tarvita, senkun lukee vaadittavan tutkintomateriaalin ja vanhat tentit läpi. Hyvi meni S2 tentti melkein täpöillä pinnoilla läpi ihan omatoimisesti opiskellen. Ja tutttujahan nuo asiat pitäisi ammattilaiselle olla jo muutenkin.
- sätkis II
ihme että oot päässy läpi, kun et ymmärtänyt edes sähkäri II kysymysta. sehän kysy nimenomaan sähkötyöturvallisuuskoulutusta SFS 6002 eikä mitään muuta.
- 3-5 vuoden välein
sätkis II kirjoitti:
ihme että oot päässy läpi, kun et ymmärtänyt edes sähkäri II kysymysta. sehän kysy nimenomaan sähkötyöturvallisuuskoulutusta SFS 6002 eikä mitään muuta.
kaikenlaisia tee se itse miehiä täällä onkin
- kiirutta...
3-5 vuoden välein kirjoitti:
kaikenlaisia tee se itse miehiä täällä onkin
Ihan asiallisella sävyllä tiedustelen miten tulisi toimia, kun tuo tuntuu olevan jokaisen huulilla. Eikö tuo pitäisi päivittää 5 vuoden välein. Eli jos uus 6002 tuli vuomaan viime vuonna, niin onko siirtymäaika 5 vuotta?? Toki tuo on tärkeää, mutta onko tämä turvallisuuden nimissä toteutettavaa rahastusta??
En ole tutustunut matskuun sen tarkemmin, mutta kortinhan tuosta saa. Joko todistusta tai korttia on alettu vaatimaan kuten tulityö- tai työturvallisuuskorttia? En ole törmännyt vielä missään tuon vaatimiseen?
Edelliseltä kysyjältä voidaan poimia mielenkiintoinen pointti. Koetaanko sähkötyöturvallisuuskortti osaksi STM:mää? - hakapa
kiirutta... kirjoitti:
Ihan asiallisella sävyllä tiedustelen miten tulisi toimia, kun tuo tuntuu olevan jokaisen huulilla. Eikö tuo pitäisi päivittää 5 vuoden välein. Eli jos uus 6002 tuli vuomaan viime vuonna, niin onko siirtymäaika 5 vuotta?? Toki tuo on tärkeää, mutta onko tämä turvallisuuden nimissä toteutettavaa rahastusta??
En ole tutustunut matskuun sen tarkemmin, mutta kortinhan tuosta saa. Joko todistusta tai korttia on alettu vaatimaan kuten tulityö- tai työturvallisuuskorttia? En ole törmännyt vielä missään tuon vaatimiseen?
Edelliseltä kysyjältä voidaan poimia mielenkiintoinen pointti. Koetaanko sähkötyöturvallisuuskortti osaksi STM:mää?Koulutus pitää suorittaa ennen sähkötöiden tekemisen aloittamista eli jo opiskelun yhteydessä ja se tulee uusia vähintään viiden vuoden välein. 6002 2.painoksen voimaantulo on venyvä siten, että se tavallisesti voidaan ottaa käyttöön vasta koulutuksen jälkeen. S2 ei pitäisi voida saada, jos ei turvallisuuskoulutus ole voimassa.
Koulutusta järjestetään runsaasti ja kirjoittamalla Googleen sfs 6002 saat kouluttajista tietoa. - ???
hakapa kirjoitti:
Koulutus pitää suorittaa ennen sähkötöiden tekemisen aloittamista eli jo opiskelun yhteydessä ja se tulee uusia vähintään viiden vuoden välein. 6002 2.painoksen voimaantulo on venyvä siten, että se tavallisesti voidaan ottaa käyttöön vasta koulutuksen jälkeen. S2 ei pitäisi voida saada, jos ei turvallisuuskoulutus ole voimassa.
Koulutusta järjestetään runsaasti ja kirjoittamalla Googleen sfs 6002 saat kouluttajista tietoa.Pitäiskös tosta joku kortti saada?? muistaakseni olen amiksessa ton suorittanu.
Mistä sen tietää onko ton suorittanu??
Mitä tolla tutkinnolla on hyötyä?
Eihän tolla saa mitään sähkötöitä tehdä. - hakapa
??? kirjoitti:
Pitäiskös tosta joku kortti saada?? muistaakseni olen amiksessa ton suorittanu.
Mistä sen tietää onko ton suorittanu??
Mitä tolla tutkinnolla on hyötyä?
Eihän tolla saa mitään sähkötöitä tehdä.Koulutuksesta sai aikaisemmin yli 5vuotta sitten todistuksen. Nykyisin tavallisesti sähkötyöturvallisuuskortin. koulutuksen järjestäjällä on velvollisuus kortin voimassaoloaikana (5vuotta) antaa kustannuksia vastaan uusi kortti tai todistus.
Kortti tai koulutus on perusedellytyksenä kaikkiin, myös toisen palveluksessa ja vastuulla suoritettaviin sähkötöihin. Minkäänlaisia urakoitsijaoikeuksia ei saa ilman sähkötyöturvallisuuskoulutusta. Koulutus varmistaa osaltaan sekä turvalliset työtavat, että työtuloksen turvallisuuden arvioinnin. - +++
hakapa kirjoitti:
Koulutuksesta sai aikaisemmin yli 5vuotta sitten todistuksen. Nykyisin tavallisesti sähkötyöturvallisuuskortin. koulutuksen järjestäjällä on velvollisuus kortin voimassaoloaikana (5vuotta) antaa kustannuksia vastaan uusi kortti tai todistus.
Kortti tai koulutus on perusedellytyksenä kaikkiin, myös toisen palveluksessa ja vastuulla suoritettaviin sähkötöihin. Minkäänlaisia urakoitsijaoikeuksia ei saa ilman sähkötyöturvallisuuskoulutusta. Koulutus varmistaa osaltaan sekä turvalliset työtavat, että työtuloksen turvallisuuden arvioinnin.eli käytännössä tosta ei oo mitään hyötyä???
- hakapa
+++ kirjoitti:
eli käytännössä tosta ei oo mitään hyötyä???
Ilman sähkötyöturvallisuuskoulutusta ei voi tehdä minkäänlaisia sähkötöitä ei omia eikä toisen palveluksessa.
Lisähyötynä on työn riskien väheneminen. Koulutus opastaa ottamaan riskit huomioon ja näin säilyy oma ja asennusten käyttäjien terveys.
Tämä on paljon konkreettisempi koulutus kuin peruskoulu.
- los horos
mistä sen voi tarkistaa et onko suorittanut ku on tossa tullu suoritettuu kaks tai kolme noita diipadaapa kursseja eihän näissä enää kestä kärryillä kun ei kaikki kortitkaan sovi lompakkoon kun kaikenmaailman ruuvvimeisselinkantolupaa pitää nykysi olla.
- Amiksessa Opiskeleva
Meidän ammattikoulussa ainakin suoritettiin ; Työturvallisuus-kortti, Tulityö-kortti ja vielä Sähkötyöturvallisuuskortti ( SFS 6002 ).
Meillä SFS 6002, kuului 24 kysymystä joista vähintään 18 piti olla oikein. - SekkaPuorsa
Erikoisia kysymyksiä täällä ns. ammattilaisten esittämiksi?!
Työpaikalla jossa sähkötöitä tehdään, SÄHKÖTÖIDEN JOHTAJA huolehtii siitä, että kaikilla sähkötöitä tekevillä on SFS6002 suoritettuja ja UUSITTUNA viiden vuoden välein. Myös sähkötöiden johtajalla itsellään.
Itsenäisillä ammatinharjoittajilla, joilla on sähköpätevyys, ja jotka siis toimivat itse sähkötöiden johtajina, ei luulisi tätä tarvitsevan kysellä...
Herää voimakas kysymys, että onko firmojen sähkötöiden johtajat ollenkaan kärryillä mistä heidän kuuluu vastata?
Ja muropaketistako itsenäiset ammatinharjoittajat ovat pätevyystodistuksensa saaneet??? - Hesansuhari
weetuiks män tänään koe.com
- ANDehtoEriKuinOR
Nykyisen kokeen laatija pitäisi laittaa kokeen laatimiskurssille...
Jos väite on esim: Kun XXX, niin onko A oikein vai väärin?
Kirja kertoi että Kun XXX niin pitää olla A ja B. Kokeen laatijan mielestä pelkkä A riittää ja muu on väärin... oli siinä muutakin päin prinkkalaa tai kysytty oudosti, mutta läpi meni näistä muutamasta idioottikysymyksestä huolimatta.
- Anonyymi
Tämä oli ihan jees SFS 6002 eikä koekaan ollut paha. Suoritin viime viikolla. https://www.koulutustukku.fi/tuote/sahkotyoturvallisuuskortti/
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 814502
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1224177Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀464163BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1803401- 1862683
Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome612669Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582597Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main352582Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?682469Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik432142