Linjasta pientä erimielisyyttä

Santeri_Alkio

Keskustelupöytäkirja keskustan eduskuntaryhmän kokouksesta vuoden 2006 toukokuulta.

Puheenjohtaja Timo Kalli (trad.-agr., ihaa-sh.) avasi kokouksen. Kokouksen sihteeriksi valittiin ryhmän pääsihteeri Pekka Perttula (melko lib., 40 ).

Pöytäkirjantarkastajiksi esitettiin Petri Neittaanmäkeä (ultra-kons.) ja Maija-Liisa Lindqvistiä (mieto-city-lib., fem.). Kauko Juhantalo (trad.-justice, all-round) piti pöytäkirjantarkastajien valintaa tarpeettomana ja esitti, ettei heitä valita ollenkaan.

Juhantalon esitys kaatui äänestyksessä äänin 30–14, hylättyjä 3, tyhjiä 3, en osaa sanoa 2.


ESITYSLISTAN hyväksymisen jälkeen puheenjohtaja avasi keskustelun kesän virkistyspäivän pitopaikasta ja ohjelmasta. Ensimmäisen puheenvuoron ehätti varata kulttuuriministeri Tanja Karpela (ultra-lib., fem.). Hän esitti, että kansanedustajat kokoontuisivat virkistäytymään Vammalan Vanhan kirjallisuuden päiville heinäkuussa.

Mikko Alatalo (city-lib., art.) kannatti Karpelan esitystä, mikäli tapahtuman yhteydessä on tuokio trubaduurimusiikkia. Jaana Ylä-Mononen (trad.-medic., harr.-art.) lupautui soittamaan bassoa, mikä sellaiseen on tarvetta.

Susanna Haapoja (trad.-agr.) ilmoitti, että mikäli Vammalassa aiotaan kirjallisuus ja musiikki sotkea toisiinsa, paikalle kannattaisi tuoda alkiolaisessa puukkojunkkarihengessä eteläpohjalainen pelimanniporukka.


HETKEN taiteellisen kiistelyn jälkeen Jukka Vihriälä (kons.-agr.-enemm.) esitti, että kesätapahtuma pidetään valtakunnallisen maaseutunäyttelyn yhteydessä elokuussa. Kimmo Tiilikainen (luomu-agr.) kannatti esitystä.

Ministeri Juha Korkeaoja (melko-lib., tavanom.-agr.) oli valmis hyväksymään idean, mikäli päivän aikana puhutaan asiaakin. Hän esitti iltapäivän seminaarin aiheeksi ”Suomalainen maaseutu laajenevan Euroopan unionin puristuksessa”.


KORKEAOJAN esitystä ei kannattanut suoranaisesti kukaan, mutta Sirkka-Liisa Anttila (kons.-agr.-vähemm.) ja Eero Lämsä (kons.-agr.-enemm, savol.) pitivät maaseutuaiheisia kesäpäiviä enemmän kuin tarpeellisina.

Antti Kaikkonen (ymp.vihr., ei-aina-niin-lib., 30 ) oli valmis hyväksymään Vihriälän esityksen, mikäli tapahtuman yhteydessä puhutaan myös ympäristönsuojelusta. Aulis Ranta-Muotio (melko-kons.-agr.) kysyi Kaikkoselta rauhallisesti mutta tiukasti, onko Kaikkosen tarkoitus jälleen kerran sekoittaa maanviljely ja vesien fosforikuormitus mitä vastenmielisemmällä tavalla toisiinsa.


HETKEN metelin jälkeen puheenjohtaja sai annettua puheenvuoron puolustusministeri Seppo Kääriäiselle (trad.-pol., aito-savol. milit.), joka lupasi järjestää kesätapahtuman ylimääräisen kertausharjoituksen merkeissä, jos ”porukka vaan tällaista maanpuolustushenkeä kasvattavaa juttua kaipaa”.

Seppo Lahtela (kons.-agr., popul.-milit.) syöksyi kannattamaan Kääriäistä. Sotilaallinen operaatio kaatui Aila Paloniemen (fem.-journ.) ja Markku Laukkasen (lib.-journ.) vastustukseen.


PUHEENVUORON sai Mika Lintilä (oikea lib., just 40 , ihaa-lv.), joka jalkapallo- ja ravi-ihmisenä esitti kesätapahtuman sijoittamista kesän jalkapallon MM-kisojen tai pian Tukholmassa ravattavien Elitloppet-ravien yhteyteen.

Saksan jalkapallokisat todettiin liian kalliiksi. Juha Rehula (joskus lib., ihaa-lv.) piti Elitloppet-raveja harkinnan arvoisena.

Ääneen pääsivät ryhmän suomenhevosmiehet Pekka Vilkunan (super-kons.-agr., ihaa-sh.) ja puheenjohtaja Kallin johdolla: jos perinteiset kuninkuusravit Forssassa eivät kansanedustajille kelpaa, ravit on syytä unohtaa.


LINJAERIMIELISYYS lämminveristen ja suomenhevosten paremmuudesta ja sopivuudesta ravureiksi päätettiin ratkaista äänestämällä. Ennen äänestystä Katri Komi (trad.-agr.-enemm, ihaa-sh., savol.) muistutti, että myös ratsut ovat hevosia. Hän ilmoitti jättävänsä päätökseen ponnen, oli äänestyksen lopputulos mikä tahansa.

Suljetussa lippuäänestyksessä paljastui, että keskustan eduskuntaryhmässä suomenhevosilla on enemmistö luvuin 28–16. Kuusi edustajaa äänesti HK:n sinistä ja kaksi tyhjää.


KOLMEN tunnin kiivaan keskustelun jälkeen puheenjohtaja Kalli veti käydyn keskustelun yhteen todeten, että edellytyksiä kesän virkistyspäivästä päättämiseen ei ole olemassa.

Asia jäi pöydälle jo kahdeksannen kerran.

3

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja sisältää lisäksi tietoa eri kepulaisten aatteellisesta suunnasta.

      • kaikkia

        muitakin Suomalaisia todella kiinnostaa kepulaisten aatteelliset suunnat?


    • munakiintiöstä mitään puhetta?
      vom

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      42
      5821
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4555
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4332
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4101
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      87
      3700
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      59
      3219
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2413
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      34
      2305
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2059
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      8
      1134
    Aihe