Muurahaiskarhu

Mistä vois ostaa muurahaiskarhun? onko kellään tietoa? Ne on niin ihania oon aina halunnu semmosen. olen epätoivoinen.:/
94158
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ei mistään, ei saa tuoda suomeen, laki kieltää pitämästä lemmikinä..
vaikka temä taitaa olla trolli, silti vastasin

Äänestä

Minä ainaskii haluaisin semmoisen nokkaelikon Tasmaniasta. Sille vois tehdä kunnon terraario-akvaariorakennelmat. Vähänkö olis ykkös peto.

Lainauksia (http://www.kirveskoskenkoulu.net/australia/Vesinokkaelain.htm)

"Vesinokkaeläimen ajatellaan olevan yksi maailman harvinaisin eläin."
"Ne ovat munivia nisäkkäitä (nokkaeläin) joka on epäilemätön vesipeto."
"Niillä on tapana asua keski-etäisyydellä valosta."
ja vielä
"Vesinokkaeläimillä on yhteinen kohtauspaikka."

Voiskii perustaa tommosen yleisen kohtauspaikan niille =)

Äänestä

Siis sinä joka sanoit ettei ole mahdollista hankkia muurahaiskarhuu ni pilasit mun elämän

Äänestä
  • oon ite miettiny samaa mut evira kieltää semmose hankinnan. on se varmaan mahdollista mutta saisit rahaa laittaa varmaan ihan pirusti semmoseen ja lakipykälien kans tappelemiseen

    Äänestä

  • tomtom7 kirjoitti:

    oon ite miettiny samaa mut evira kieltää semmose hankinnan. on se varmaan mahdollista mutta saisit rahaa laittaa varmaan ihan pirusti semmoseen ja lakipykälien kans tappelemiseen

    Kyllähän semmosen saa joissan maissa hankkia lemmikiksi, joten sitten vaan muuttamaan sellaseen maahan ;)

    Äänestä

Osa muurahaiskarhuista on CITES-sopimuksen suojaamia. Mutta mikään niistä ei kuulu voimakkaimmin suojeltuun luokkaan. Ja yhtä lajia ei CITES suojaa ollenkaan. Sama pätee EU:n vastaaviin suojelusopimuksiin. Enkä usko Eviralla muutakaan estettä näille eläimille olevan.
Joten sinäänsä muurahaiskarhun hankinta ei olisi vaikeaa tai byrokraattista. Senkun ostat moisen ja tuot rajan yli.

Mutta millä ilveellä te ajattelitte saada kasvatettua läpi vuoden kilotukulla juuri sopivanlajisia huurahaisia ja termiittejä eläimelle ruoaksi? Vaikka laki ei tällaisen eläimen hankintaa estäisikään, saisi maalaisjärki kertoa ettei muurahaiskarhun ylläpito Suomessa ole mahdollista sopivan ravinnon puutteen takia.

Äänestä

Mekin just etittiin mist sais.. mökillä ku niin paljon kusiaisia et se vois syyö ne (8 katottiin tori.fi'stäkin mut ei ollu )8

Äänestä

no hei haloo..

Äänestä
  • kaikille hyvät kaupat tori.fi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pikku-Jaakko kirjoitti:

Mistä vois ostaa muurahaiskarhun? onko kellään tietoa? Ne on niin ihania oon aina halunnu semmosen. olen epätoivoinen.:/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu