maalin poisto

maalit pois

Onko kellään tietoa millä konstilla saan autosta kaikki maalikerrokset (useita)pois.onko jotain happoja tai muita kovia aineita kun normaalit maalinpoistoaineet eivät vie kun kerroksen karrallaan vai onko hiominen ainoa vaihtoehto.

5

7268

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T€R0

      Ei muuta ku vedät epäkesko hiomakoneella pellille jokapaikasta...

    • vedät karkeella hiomapaperilla pinnan karheeks, ja sitten roiskit jarrunestettä auton päälle.
      ei tosiaankaan se ekologisin ratkasu, tai siten hiot sen pellille. Jos käytät jarrunestettä ni saattaa viedä mahdolliset kittauskohdatkin.
      se on sit aika stydii kamaa, mut en suosittele käytettäväks, saattaa vaikuttaa uuteen maaliin jos jää vähänkään pohjien alle, jos huuhtelet ni pelti ruostuu, ja jotkut muovitkin (kuulema) saattaa sulaa.

      • kalliita

        kannattaa varmaan unohtaa nuo epäkeskot ja jarrunesteet... ostappa automaaliliikkeestä
        esim 3M valmistamia "suti"laikkoja ( siis sellaisia harvan pesusienen näköisiä) , on paras väline maalinpoistoon, ja kohtuullisen nopea, kestää hyvin käyttöä paitsi jos ajat johonkin pellinreunaan , silloin kuluu silmissä. sutilaikan pyörittämiseen tarvit esim vanhan porakoneen, laikkoja saa myös rälläkkäkiinnitteisinä.


    • jlkjlkjl

      Sikäläinen tuttu harrastaa Jaguareja.

      Kertoi että helpointa on niin kuuma vesi kuin mitä kattilasta saa ja painepesurilla lähtee.

      Pitää kuivata nopeasti tuon tempun jälkeen tai ruostuu.

      • Jamppa

        Tuo on ihan hyvä konsti mutta ei toimi millään tavallisella 100 barin pesurilla vai painetta pitää olla useampi sata baaria ja pesurin kestää kuumaa vettä -> tuollaista pesuria ei saa marketista muutamalla kympillä.
        Vesi sinänsä on esimerkiksi hiekkapuhallusta (hionnasta nyt puhumattakaan) hienovaraisempi vaihtoehto ja siksi maailmalla käytössä nimenomaan kalliiden autojen entisöinnissä.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      287
      7406
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      48
      3886
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3428
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      71
      3148
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2827
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      38
      2624
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      49
      2488
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      53
      2243
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2023
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      99
      1901
    Aihe