kengitystarve

eemeli-2004

hoitsultani on irronnut toinen takakenkä. sillä on silti tehty kävelylenkkejä pehmeälumisella metsätiellä koska kengittäjää ei olla saatu vielä paikanpäälle.
en itse pidä kengän irtoamista katastrofina mutta eräs puolituttu hevosihminen oli sitä mieltä että hevosella ei saisi ratsastaa missään, millään lailla ennenkuin on kenkä taas jalassa.
oliko hän oikeassa vai liioitteliko?
puhui siihen sävyyn että voi mennä koko jalka koko loppuiäksi pilalle jos ilman kenkää ratsastellaan. siis voiko? kävelylenkeistä?
ei kai 55kg selässä voi niin paljon enemmän sitä kaviota kuluttaa kuin jos vain taluttaisi...
:)

9

1235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rapu1981

      Luulisin että tuttusi tarkoitti että jos hevonen ratsastaessa liukastuu niin silloin tuo kengätön jalka on aika heikoilla eli SAATTAA esim. venähtää tms.
      Kyllä mä oon ainakin ratsastanut hevosellani vaikka sillä on puuttunut välillä jopa molemmista takajaloista kengät, silloin pitää vain ymmärtää mennä rauhassa käyntiä ja varoa vain mahdollisimman paljon liukkaita kohtia.
      Ei se hevonen siihen kuole jos sillä silloin tällöin joutuu ratsastaan ilman kenkiä.

    • polle

      Siis EI TODELLAKAAN jalka voi vaurioitua ilman kenkää ratsastuksesta. Ihan soopaa on tuttusi sulle syöttänyt. Itse pidän aina kesät heppani kokonaan ilman kenkiä, ja ratsin/ajan, eikä mitään ongelmia. Ja kyllähän monet ravuritkin kisaa ilman kenkiä kesäisin! Riippuu tietty hepan kavion laadusta, paljonko se kestää kulutusta ilman kenkää, mutta väliaikaisesti mikä vaan kestää. Kuten ed. sanoi, ongelmana voi ennemminkin olla liukastuminen näin talvella...

      • Rawuri

        Empä ole kuullut ravurista joka kilpailisi ilman kenkiä, mutta ei tuo kengän puuttuminen tapauksessasi varmaan haittaa, kun vain katsot lenkkipolut, niin ettei voi liukastella..


      • rapu1981
        Rawuri kirjoitti:

        Empä ole kuullut ravurista joka kilpailisi ilman kenkiä, mutta ei tuo kengän puuttuminen tapauksessasi varmaan haittaa, kun vain katsot lenkkipolut, niin ettei voi liukastella..

        Jotkut ravurit juoksevat ilman kenkiä koska jotkut juoksevat paremmin ilman kenkiä eli silloin hevosen mahdollisuus sijoittua paremmin myös paranee, seuraapa joskus tv:stä tai vaikka ihan paikan päältä raveja niin varmasti kuulet jonkun mainitsevan että siltä otettiin kengät pois jos vaikka juoksu paranis.
        Myäs vedonlyöjille tuo tieto että joku juoksee ilman kenkiä on tärkeä.


      • paras hevosten kanssa
        Rawuri kirjoitti:

        Empä ole kuullut ravurista joka kilpailisi ilman kenkiä, mutta ei tuo kengän puuttuminen tapauksessasi varmaan haittaa, kun vain katsot lenkkipolut, niin ettei voi liukastella..

        Ei se nyt siihen kuole tai tälleen, jos kenkä puuttuu, sillä eihän kengän puuttumista muutenkaan heti huomaa... Ellei hevonen ala ontua tai tälleen... Mutta venähtää saattaa joka tilanteessa!


    • Dude

      ettei sais rats yhtään jos ei ole kenkää jalassa, mutta eipä toi nyt ihan paikkaansa pidä et jos kerran kaks ratsii ilman kenkää..

      ite menin ainakin pehmeällä hiekalla kentällä eikä jalka siihen mitenkään reagoinut! =)

      Jotkut vaan tykkää liioitella..

      • eemeli-2004

        kiitos kaikille vastanneille!!


    • minä

      Eihän hevosilla luonnossakaan olisi kenkiä... ja ne menee kyllä kovaa, jos tarve vaatii.

    • SOKRATES

      Jos sitä käyttää ratsastukseen
      vähänlaisesti. Kaviot on oltava
      tietenkin terveet ja kavionreuna
      on pyöristettävä raspilla ettei
      pääse lohkeilemaan. Villihevosetkin
      elää ilman kenkiä. Itse olen pitänyt
      omaa lämminveriruunaani jo 10 vuotta
      ilman kenkiä. Kavioita täytyy kuitenkin
      lyhentää kerran kuukaudessa ja on var-
      mistuttava että kaviokulma on oikea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe