haluaisin muutaman kysymyksen kysyä..
ja laitan ne nyt tänne vaikka ei ketään varmaan löydy tai ketään ei kiinnosta vastata, mutta pitää yrittää .
joten jos joku kiltti yksilö voisi auttaa olisin TODELLA kiitollinen. (kysymykset eivät ole minun keksimiäni ne olivat valmiita)
1.MIKÄ AMMATTIKORKEAKOULU?
2.KOULUTUSALA/PÄÄAINE
3.AINEYHDISTYS/KILTA
4.KUKA OLET?
5.MIKSI JUURI TÄMÄ ALA?
6.MITEN SAIT OPISKELUPAIKAN? OLIKO VAIKEAA?
7.OPETUKSEN MÄÄRÄ/LAATU?
8.OMATOIMISEN TYÖN MÄÄRÄ/LAATU?
9.MILLAINEN ON TAVANOMAINEN OPISKELUPÄIVÄ?
10. MIKÄ ON OLLUT ERITYISEN VAIKEAA/HELPPOA?
11.MITEN OLET TULLUT RAHALLISESTI TOIMEEN?
12.MITEN ASUT?
13.MAHDOLLISET JATKO-OPINNOT/SUUNNITELMAT?
14.MISSÄ NÄÄT ITSESI 10v. KULUTTUA?
15.MITÄ KÄSITYKSIÄ SINULLA ON OMAN ALASI TULEVAISÙUDENNÄKYMISTÄ?
16.JOTAIN LISÄTTÄVÄÄ?
apua....:j
ja laitan ne nyt tänne vaikka ei ketään varmaan löydy tai ketään ei kiinnosta vastata, mutta pitää yrittää .
joten jos joku kiltti yksilö voisi auttaa olisin TODELLA kiitollinen. (kysymykset eivät ole minun keksimiäni ne olivat valmiita)
1.MIKÄ AMMATTIKORKEAKOULU?
2.KOULUTUSALA/PÄÄAINE
3.AINEYHDISTYS/KILTA
4.KUKA OLET?
5.MIKSI JUURI TÄMÄ ALA?
6.MITEN SAIT OPISKELUPAIKAN? OLIKO VAIKEAA?
7.OPETUKSEN MÄÄRÄ/LAATU?
8.OMATOIMISEN TYÖN MÄÄRÄ/LAATU?
9.MILLAINEN ON TAVANOMAINEN OPISKELUPÄIVÄ?
10. MIKÄ ON OLLUT ERITYISEN VAIKEAA/HELPPOA?
11.MITEN OLET TULLUT RAHALLISESTI TOIMEEN?
12.MITEN ASUT?
13.MAHDOLLISET JATKO-OPINNOT/SUUNNITELMAT?
14.MISSÄ NÄÄT ITSESI 10v. KULUTTUA?
15.MITÄ KÄSITYKSIÄ SINULLA ON OMAN ALASI TULEVAISÙUDENNÄKYMISTÄ?
16.JOTAIN LISÄTTÄVÄÄ?
apua....:j
Vastaukset 5
Vanhimmat
Opiskelen kyllä ammattikoulussa, mutta tässä jotain..
2. Kukka- ja puutarhakauppa
3. -
4. Lukion käynyt tyttönen
5. Aina kiinnostanut, etenkin kasvibiologia
6. Ei ollut vaikeaa ammattikouluun päästä. Olen hakenut lukion jälkeen myös ammattikorkeeseen Lepaalle, mutta en halunnut niin teoreettista opiskelua. Enkä varmaan olisi päässytkään, paremmat mahikset tämän koulun jälkeen.
7. Meidän koulussa ainakin tosi hyvää. Opiskelu kestää kaksi vuotta lukion takia.
8. Sopivasti, ainahan opit paremmin, mitä omatoimisempi olet.
9. Teoriaa ja työtä..
10. Maalajit ja talvitunnistettavat risut ehkä vaikeimmat ja yritystoiminta, helppoa tieteelliset nimet, tunnistus, kasvibiologia, itse työ..
11. Opintotuki ja sivutyö
12. Opiskelija-asunnoissa, ei koululla. (poikaystävän kanssa)
13. Floristin ammattitutkinto
14. Kukkakaupassa.
15. Tuotannon puolella ehkä tulee olemaan kovin työtarve tulevaisuudessa. Muutenkin uskon että töitä tulee riittämään joka alueella.
Toivottavasti oli jotain iloa:)
pelastajani :)
Tässä nyt jotain tietoja..
1 Ammattikoulussa opiskelin... Mäntsälän ammattiopisto yo-puoli.
2 Kukka ja taimimyynnin koulutusohjelma
5 Lähdin alalle koska puutarhurointi on vähän niinkuin juurtunut meidän sukuun. Se on aina ollut sellainen "rakas" harrastus.
6 Muistaakseeni koululle piti lähettää kirjallinen mutta vapaamuotoinen hakemus. Hain kyllä aikuispuolelle, mutta päädyin lukiopuolelle.
7 Opetus oli lähes kokonaan käytäntöä, mitään ylimääräisiä matematiikkoja, äidinkieltä tms ei ollut. Kaikki teoria mitä koulussa opiskellaan on täysin kiinni alassa. Pientä pänttäystä vaativat juuri nuo latinankieliset nimet ja kasvintunnistus ja kirjanpito.
Meillä oli koulua vain 4 päivänä viikossa, opettajat olivat ammattilaisia ja mukavia.
8 Omatoimisuus riippuu paljon siitä kuinka paljon haluaa itse opiskeluunsa panostaa.0,
9 Tavanomaista opiskelupäivää on vaikea kuvailla sillä joka päivä oli erilainen vaikka lukujärjestys näyttikin samalta. Muistaakseni päivät menivät aina tosi nopeasti, koskaan ei ollut tylsää, (mutta siihenhän tietysti vaikuttaa oman motivaation määrä)
10 Minulle helppoja asioita olivat nuo latinankieliset nimet ja kasvintunnistus. Kirjanpito oli ainoa asia mikä tuotti vaikeuksia.
11 Rahallisesti tilanteeni nyt ei ollut kovin loistava mutta opintotuella pärjäsin jotenkin. Bensoihin tietysti upposi paljon rahaa.
12Asuin koulun asuntolassa. Tai ainakin yritin! Suurinosa muista asukkaista oli minua paljon nuorempia ja meillä oli täysin eri käsitys asuntolaelämästä. Opiskelurauhaa ei juuri saanut ja hiljaisuutta ei usein tullut ennen aamuyötä.Siihen sitä bensaa sitten kuluikin kun oli pakko lähteä välillä kotiin yöksi.
13 Viljelypuolta olen ajatellut opiskella oppisopimuksella.
14 Toivottavasti olisin saanut vakituisen työpaikan tai sitten mahdollisesti olisin perustanut oman yrityksen.
15 Tulevaisuus ei hirveän ruusuinen ole, sillä vakituista paikkaa on vaikea saada. Suurinosa töistä keskittyy kesäaikaan ja talvet ollaan sitten työttömiä ja kitkutellaan liitonrahoilla. Muutenkin alalla on paljon sellaisia lyhyt aikaisia sijaisuuksia aina auki.
16 Jos ala vain yhtään kiinnostaa niin ei muuta kuin opiskelemaan. En tiedä mistäpäin olet mutta mäntsälässä on ainakin hyvä koulu. Peruspuutarhurin koulu kestää yo-pohjaisena 2 vuotta ja koulua on 4 päivää viikossa.
Mutta voi itku, miten sinne Saaren Kartanoon pääsisi Järvenpäästä kätevästi... Itse en omista ajokorttia/autoa ja bussit menevät kurjasti. :S Ensin kestäisi puolitoista tuntia bussilla mennä koulua lähimpänä olevalle pysäkille ja sitten vielä 4km kävelyä... Ainoastaan maanantai-aamuisin ja arki-iltapäivisin kouluyhteydet sujuisivat jotenkuten. Tässä pitäisi kimppakyytiä varmaan etsiskellä...
1. toisen asteen perustutkinto
2. puutarhakasvien tuotanto
3. (ei ole), 4. puutarhuri, 5. Puutarhatuotanto geeneissäni, 6.vapaamuotoinen hakemus puutarhatalouden aikuiskoulutukseen, 7. runsas määrä, mutta varsin heikko laatu, 8. etätehtäviä yli puolet, 9. milloin koko päivä teoriaa, milloin koko päivä käytäntöä, 10.vaikeaa kasvioppi, helppoa marjojen viljely, 11.rahallisesti vaikeuksia, 12. asuin opiskelija-asuntolassa, 13. ei jatko-opiskelusuunnitelmia. 14. olen edelleen työtön, siitä kouluni pitää huolen.