Vanhanen erosi Karpelan takia

Helsingin Sanomat kirjoitti tiistaina, kuinka turkkilaiset lehdet uutisoivat viikonvaihteessa pääministeri Matti Vanhasen avioeron.

Turkin luetuimpiin lehtiin kuuluva Sabah kirjoitti sunnuntaina otsikolla "Rakkaustarina vallan huipulta", kuinka Suomen pääministeri Matti Vanhanen on päättänyt 20-vuotisen avioliittonsa kulttuuriministeri Tanja Karpelan vuoksi. Kirjoituksen lopussa lisättiin, että molemmat suomalaisministerit ovat kiistäneet suhteensa.

Sabahia pienempi Posta-lehti hämmensi soppaa kertomalla oman versionsa.

Skandaali pääministerin ja kauniin kulttuuriministerin meneillään olevasta rakkaussuhteesta ravistelee Suomea, lehti kirjoitti.

Posta-lehti oli kuvittanut juttunsa käyttämällä Karpelasta kuvaa punaisissa rintaliiveissä, yhdessä Matti Vanhasen kuvan kanssa.

Koko jutun pointti on, että ei Vanhanen eikä Karpela ole ryhtynyt mihinkään toimenpiteisiin kyseisen uutisoinnin takia.

Sopimusoikeudessa tunnetaan käsite "hiljainen hyväksyntä". Se tarkoittaa, että jos jättää reagoimatta johonkin esitykseen, se voidaan katsoa hyväksytyksi hiljaisesti. Nyt siis Karpela ja Vanhanen ovat myöntäneet suhteensa.

Ja Suomikuva sen kuin paranee...

10

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kommaari

      Siin ois hyvä edustus pari Suomelle tyylitajuttoman Halkosen ja Arajuuren tilalle vai ketä ne oli ne tuulipuku tyypit tuolla grillillä ketsupit poskella.

      • Moraali ja äly

        Vanhanen ja Karpela...
        okei kauniita ihmisiä joidenkin mielestä,
        mutta toivoisin ennen kaikkea

        moraalia ja

        älyä

        --> onko sitä?


    • sirkushuvi

      Et jaksanu sitten koko juttua kertoa :D

      Tyypillistä.

    • Sopimusoikeus ei tunne esittämässäsi muodossa mitään hiljaista hyväksyntää. Jos joku tarjoaa sinulle jotainn tuotetta tietyllä hinnalla ja jätät reagoimatta tuohon tarjoukseen, sopimus ei astu voimaan etkä siis ole hyväksynyt tarjousta. Jos joku lähettää sinulle tavaraa sekä laskun ja sinä jätät tavaran palauttamatta ja laskun maksamatta, et silloinkaan ole vielä ole hiljaisesti hyväksynyt sopimusta. Tavarantoimittaja voi noutaa tavaransa pois, mutta sinulla ei ole mitään palautusvelvollisuutta, jos et ole tavaraa tilannut.

      Vanhasen ja Karpelan ei tietenkään reagoida kaikenmaailman juoruihin. Luultavaa on, että USAn presidentti Bushia on joidenkin maiden lehdistössä nimitetty Saatanaksi. Tuskinpa Bush lähtee oikomaan noita kirjoituksia, mutta se ei tee hänestä "hiljaisesti" eikä vähemmän hiljaisesti mitään saatanaa.

      • Tunnen sopimusoikeuden hyvin ja tiedän mitä se tarkoittaa. En sitä tässä tapauksessa nyt ihan kirjaimellisesti ajatellut. Se on vain ajatuksena kovin herkullinen Vanhanen-Karpela parissa...


    • ???

      Pohjoisen Rautatiekadun päivystävä skribentti kaameassa darrassa kehittää mielessään skandaalinpoikasta vaikka olisiko jopa vanha sotaratsu ratamo värvättynä aatetta puolustamassa

    • Jäbän hyväksyntä

      Sanoisin, että hiljainen hyväksyminen on sitä, ettei Jäbä ole kitisemässä sinun höpöjuttujesi vuoksi.
      Teillä kun on sama puoluekanta..

    • on kokoelma

      Karpelan kuvia joita hän palvoo ja lähettelee ulkomaisiin lehtiin. Kokoomusnaiset ovat työn puutteessa, kun heitä ei huomioida olevankaan, on niin aikaa hyppiä Karpelan kimpussa. Mitään sanomattomia kuivia naisia!

    • nyyhkyti nyyhkyti

      Kokoomuksessa ei ole sellaisia naisia, jotka voisivat aiheuttaa eroja...
      On ne niin rumia.....
      Ja tyhmiä...

      • sanottuna

        Tuolla keskustelusivulla Iltalehdessä oli kommentti, että Harkimo olisi lähettänyt jollekin lehdelle kuvan Karpelasta ja oli niin kovasti haastattelussa kommentoinut p u k e u t u m i s e s t a. Oli ollut kyse Karpelan housuista, missä sivulla reiden kohdalla oli ollut T A S K U. Ajatella, jos ompelet itse vaikka housut, silkistä sametista tai mistä vaan, ne ovat reisihousutaskut, mitä käytetään navetassa.

        Karpela on keskustapuolueen jäsen, sopii vaikka välillä "navetta"housut, mutta paaaaljon kalliimmat silti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5850
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3497
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      156
      2012
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      223
      1938
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      168
      1683
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1475
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1011
    8. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      970
    9. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      64
      954
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      917
    Aihe