Miten kauan voi käydä bodybalance ja bodypump-tunneilla raskauden aikana? Jos haluaa käydä näillä ko. tunneilla, mitkä osuudet kannattaa jättää väliin tai korvata jollain muulla esim. vatsalihasliikkeet?
bodybalance ja bodypump
raskauden aikana?
1801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mulle kuntosaliohjaaja sanonut että bodypumpissa saa tehdä liikkeet normaalisti tai ainakin lähes normaalisti raskauden viimeselle kolmannekselle asti. Päinmakuuta ei suositella esim. venytyksissä. Vatsalle pitää antaa tilaa esim. haara-asento leveämpi. Vaikeita vatsalihaksia tulisi välttää raskauden viimesellä kolmanneksella. Kannatta esim. ennen tunnin alkua kertoa ohjaajalle raskaudesta niin se voi antaa sulle vaihtoehtoisia liikkeitä.
Bodybalancesta en tiedä mulle ainakin ohjaaja nimen omaan suositteli sitä kun vahvistaa syviä lihaksia jotka raskauden aikana tärkeitä.
Kannattaa oikeesti kysyä niiltä ohjaajilta, itse ainakin sain vinkkejä liikuntaan raskauden aikana niiltä sekä ohjeita lantionpohjalihasten vahvistamiseen ym.