Allahin 99 nimeä
laulettuna
7389
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
olikin tosi kaunis :)
Katselin ja kuuntelin, mutta en pitänyt sitä kauneuselämyksenä. Meillä on hyvin paljon kauniita asioita, jotka ovat meille luonnollisella tavalla kauniita ja miellyttäviä. Meillä on joululaulut, Sibeliuksen musiikki, Bach ja Beethoven, Grieg ja paljon muuta. Sitten on vielä kanarialinnun laulu ja kevään muuttolintujen laulut. Mustarastaatkin ovat nyt tuossa ikkunan alla pensaassa. Kevään tullen ne laulavat taas metsän puissa ja talon katolla. Ei tarvitse kauneuselämyksiä mennä ulkomailta hekemaan.
sopivat varmaan paremmin jonnekin toiselle palstalle
kauniita ylistyslauluja maan suuresta johtajasta. Tiedän tämän, koska olin siellä virkamatkalla taannoin.
Nämä ylistyslaulut eivät vain oikein istu pohjolan perukoilla perusluterilaiseen arvomaailmaan, mutta... yllättäviä yhtymäkohtia totalitäärivaltion johtajan ja moninimisen jumalan välillä kyllä on!
Mitä kaunista tuossa muka on? Tyhjänpäiväistä pitkäveteistä joikua vaan!
joillekin noilla tyhjänpäiväisillä nimillä on paljon merkitystä ja niiden muistamiseksi on keksitty monenmoisia konsteja kuten tuo laulu. Toinen konsti on helminauha, jossa on 99 helmeä, joita siirrellään yhden käden sormilla ja jokaisen helmen kohdalla muistetaan eri nimi.
Nykyään tuosta helminauhan näpertelystä on tullut monille lähi-idän asukkaille pelkkä tapa eikä sillä välttämättä ole mitään tekemistä uskonnon kanssa.
Itse en ole muslimi, mutta joudun opiskelemaan noita nimiä erästä tenttiä varten ja tuo laulu auttaa siinä paljon.
tuota, harmi.