Onko joku teettänyt pohjatutkimusta Keski-Uudenmaan alueella?
Jos olet niin
- minkä hintainen tutkimus oli (oma arvio 600-750€ ALV)
- mitä firmaa käytit
- saitko kunnollisen loppuraportin jossa maalajit on eriteltynä rakeisuuden mukaan ja arvio pohjmaan kantavuudesta(leikkauslujuudesta) KN/m2?
Kiitän etukäteen.
Pohjatutkimus Keski-Uusimaa
7
2852
Vastaukset
- tätä itse
uudenmaan maaperätutkimus oy (jos nyt muistan oikein) 2 talolle hinta oli jotain 600 alv. toi yhtiö on tuusulalainen!
- ...löytyy...
Geohorisontti. Hinta yhdelle talolle (4 mittauspistettä) 600 eeroa, alvi mukana hinnassa.
Hintaan sisältyi lausunto (kuvajaiset kirjallinen selostus maalajeista ja kerrospaksuuksista) sekä karkea vaaitus.
- Arppa
Itse käytin Tuusulan Maaperätutkimus Oy:tä. Maksoi 750eur sis. alv. Toinen vaihtoehto on Uudenmaan Pohjatutkimus Oy.
- Kari
Moi!
Olen käyttänyt parissa kohteessa Pohjolan Pohjatutkimusta ja hinta/laatu oli kohdallaan. Sain vankan tietopaketin tonttini maaperästä ja meidän kodille turvallisen perustamistavan.
Homma toimi. Kairaus maanantaina ja paperit meillä perjantaina. Hinta oli 500 alvit eli 610 erkkiä. Sama firma on kairannut Espoon asuntomessujen ok-talotkin. www.pohjatutkimus.fi
Suosittelen!
- inssi
Ei mitään arviota, vaan asiantuntijan tieto. Eli ei kairaajan mielipidettä, vaan insinöörin laskelmat. Kokemusta löytyy.
- JohanNK
Liity Facebookin raksakimppaan. Sieltä saat kimppaostona pohjatutkimuksen edullisemmin. Me saatiin tutkimus hintaan 550eur (vuonna 2011)
https://www.facebook.com/pages/Raksakimppa/120617824678078?sk=wall#!/pages/Raksakimppa/120617824678078?sk=info - tömy
Megelli paiskoo ihan paskaks
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2644760Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii803207- 362603
- 472513
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451797- 971580
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941368PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441005- 69978
- 99938