Eilen otin ensimmäisen kerran ½ tablettia thyroxinia ja tästä noin 8-9 tuntia tuli todella huono olo, oksetti ja palelin todella paljon. Mistä se voi johtua? Tänään en uskaltanut ottaa kuin 1/4 tablettia. Myöskin pulssini on nopea koko ajan (yli 100)
lääkkeestä paha olo?
sari.s
141251
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
ja varmastiko podet vajaatoimintaa?
joo mulla näytti verikokeessa tsh yli 20.
t4v?
sitä ei olla otettu, pitää ilmeisesti tilata aikaa lääkärille terveyskeskukseen maanantaina. Silti kummastuttaa tuo pahoinvointikohtaus, kun en siitä mitään tietoa löydä tai yhteyttä thyroxiiniin
Voisikohan olla mahdollista, että huono olo ja muut oireet johtuivatkin ihan jostain muusta? Vaikka peräti sattumasta?
sattuma mullakin tuli mieleen. Kun nyt on tätä tautista aikaa, ja on pari tuttua ollut mahataudissa.
Ota vaan nyt se määrätty annos, tuskin se siitä johtuu.
Mutta kyllä olis pitänyt ottaa T4V:kin.
Ehkä aloitus oli kuitenkin liian nopea!? Mä en ainakaan voinut aloittaa puolikkaalla, jos kyse on 0,1mg tabuista. Aloita vaan sillä pienemmällä annoksella ja ota aluksi vain 1/4 tabletti. Lisää annosta vaikka n. viikon päästä siihen 1/2 tablettiin. Tarkoitus on varmasti nostaa annosta vielä lisää? Vai mitä lääkäri on sanonut? TSH:n perusteella tuo 1/2 ei riitä mihinkään. Jatkossakin tee nostot rauhalliseen tahtiin.
Se T4V kannattaa kyllä ehdottomasti otattaa!!!
Mulla tuli kans joku heikotuskohtaus kun aloitin lääkkeen, mutta aloitin kyllä lastentabletilla, mikä on sun puolikas tabletti? Mulle tuli semmonen olo ku verensokeri alhaalla ja sen takia huono olo ja sit vilunväreitä jonkun verran, mutta meni ohi kyl pian. Tiedä sitten onko samaa kuin sulla ollenkaan mutta kirjoitin kumminkin. Yleensä toi lääkityshän aloitetaan aika pienellä annoksella?
mulla on noi 0,1mg. Tänään ei tullut pahaa oloa, mutta nukuin kyllä tunnin päikkkärit jota en normaalisti tee ikinä. Jotenkin tuntuu että väsyttää nyt enemmän kun ennen lääkkeitä. Verensokerin laskustakaan ei johdu tuo olo koska olen sairastanut 1-tyypin diabetestä jo 21 vuotta joten luonnollisesti seuraan verensokeria pitkin päivää. Ainakin jatkan nyt tuolla 1/4 tabletilla ja soitan maanantaina terveyskeskukseen aikaa. Miksi se t4v on tärkeä ja mitä siitä selviää?
sekä TSH että T4V. Niitä ja oireita seuraamalla tarkkaillaan tilanteen kehitystä.
Ahaa, siis tabletti oli 0,1 mg. Silloin puolikas voi olla liikaa aloitusannoksena. Syö tosiaan alkuun vain neljännes päivässä, ja sitten myöhemmin 1-2 vk kuluttua nostat puolikkaaseen. Sen jälkeen kontrolloidaan (noin 1,5 kk kuluttua), ja annostusta nostetaan taas. Voi olla että lopullinen *viikko*annostus on jossakin 8-9 tabletin tienoilla, mutta sen oikean annostuksen hakeminen voi olla jopa vuosien prosessi, koska kilpirauhanenkin pikku hiljaa voi hiipua.
Mulla alkoi eilen myöskin kuuri mutta se lähtee 25 milligramman tabletilla. Yhtään enempää ei saisi kerralla nostaa. Tuota 2 vk ja sitten taas nosto. Muuten poksahtaa sydän.
Kiitos kaikille vastauksista. Vielä ihmettelen tuota pulssia kun se jatkuvasti on (levossa) yli 100. Esim. istun puoli tuntia paikoillaan katsellen telkkaria ja verenpaine mittari näyttää pulssin 120. Alin lukema mitä olen saanut lääkityksen aloittamisen jälkeen on 95. Onko tämä nyt ihan normaalia? Eikö ole sydämelle aika rankkaa? Pelottaa vaan..!
onko sulla siis pulssimittari myös verenpainemittarissa?
Jos taas systolinen verenpaine on 120, sehän on ihan hyvä. Diastolinen taas on merkki korkeasta verenpaineesta.
110/66 on verenpaine, eli siinä ei mitään häikkää. mutta sydän hakkaa koko ajan ja välillä tuntuu semmonen puristava tunne. Pulssi siis on levossakin yli tuon 100