Baarimikoille kysymys

kaamea kinastelu

Voisiko joku baarimikko tms. vastata,kumpi meistä on oikeassa:Jos tilaan "lonkeron"niin juomahan pitäisi olla Ginipohjainen?Vai onko kaikki ns.Long Drinkit "lonkeroita" vaikka pohjana olisi joku muu alkoholi kuin Gin?Mulla on aikuisen poikani kans tästä nyt oikeen kauhee kina kun poika väittää "lonkeroiksi"kaikkia Long Drink juomia!Eihän Smirnoff tai Freecer ole lonkeroita,vai?

8

4854

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lonkeron

      sun pitäisi saada gini-grapelimsa sekoitus. Jotkut nuoremman polven baarimikot ovat sekoittaneet asiat ja tarjoilevat jotain muuta! Minkäs teet? Ajat muuttuvat...

      • ennen ja nyt

        Ymmärsin et lonkku on aina ennen ollut gini-pohjainen juoma mut tänäpäivänä se voi olla mikä pitkä juoma vaan,joka on pullotettu!!!????Mulle kyllä sattui Tallinnanlaivalla niin et kun tilasin lonkeron niin baarimikko sanoi et "ei oo,mutta käykö Smirnoff?"Eli hän oli mielestäni oikeassa,koska oikeata lonkkua ei ollut,hän kysyi käykö joku muu sen tapainen(oli kyse greippi-Smirnoffista).Poika tossa vaan väittää et kaikki Long Drink -juomat on lonkeroita ja mä oon erimieltä,eli et vaan gin-pohjaiset on LONKEROITA.Olenko nyt sit oikeessa?


      • töissä baarissa
        ennen ja nyt kirjoitti:

        Ymmärsin et lonkku on aina ennen ollut gini-pohjainen juoma mut tänäpäivänä se voi olla mikä pitkä juoma vaan,joka on pullotettu!!!????Mulle kyllä sattui Tallinnanlaivalla niin et kun tilasin lonkeron niin baarimikko sanoi et "ei oo,mutta käykö Smirnoff?"Eli hän oli mielestäni oikeassa,koska oikeata lonkkua ei ollut,hän kysyi käykö joku muu sen tapainen(oli kyse greippi-Smirnoffista).Poika tossa vaan väittää et kaikki Long Drink -juomat on lonkeroita ja mä oon erimieltä,eli et vaan gin-pohjaiset on LONKEROITA.Olenko nyt sit oikeessa?

        long drink on pitkä juoma, jossa alkoholia ja pidentäjänä/mixerinä joko limua, mehua tms. Lonkero pullossa txt "gin long drink" kertoo, että tuote sisältää giniä ja jos kyseessä koffin tuote, saippuavettä :), muutoin greippilimsaa. noin muuten olen yllättynyt, että lonkeroa tilatessa saa jotain "limuviinaa" vrt breeserit, icet sun muut. Ei oo hartwallin original lonkeron voittanutta! Nam!


    • jos tilaat lonkeron normaali tilanteessa sinun pitäisi saada hartwallin orginal gin long drink tai koffin vastaava tuote jossa on alkoholia 5,5%.
      nykyään on myös olemassa koffin valmistama karpalo lonkero ja hartsun sitruunalla maustettu gin long drink jotka myös menevät lonkero kategoriaan.

      ihan oikeasti long drink on juoma ryhmä, jossa on alkoholi ja pidentäjä. esim gin tonic, vodka cola tai tom collins ovat long drinkkejä.

      jos taas tilaat bacardi breezerin tai smirnoff icen niin kyse on r.t.d. juomasta (ready to drink) jotka ovat valmiita sellaisenaan juotavaksi.

      alun perin lonkerot valmistettiin suomen kesä olympialaisiin, ihan kisa turisteja varten. lonkeroita oli erllaisia, gini ja brandy pohjaisia, joista gin grape limu on kestänyt suomalaisten suosiossa yli 50 vuotta. HIENOA ETTÄ MEILLÄ SUOMALAISILLA ON JOTA AIVAN OMAA. LONKERO on aivan loistava tuote ja pidetään se myös sellaisena.

      • Topperi

        Aikoinaan isäni joi jouluisin Brandy lonkeroa ja sain kollipoikana sitä maistaa. Pullo jossa sitä oli oli sellainen "röpelöinen" lyhytkaulainen kirkas lasipullo.
        Pidin sen mausta ja kysynkin, että olisiko reseptiä jolla sitä voisi itse sekoittaa muistuttamaan maultaan alkuperäistä Brandy lonkeroa?


    • Anonyymi

      Kyllä on kurjaa, että lonkero-nimeä raiskataan joihinkin juomiin jotka ei millään tavalla muistuta hartwallin aitoa original-lonkeroa. Varsinkin noihin käymisteitse tehtyihin hiivakiljuihin, kuten olvin kultalonkeroon. Se on mun mielestä todellisuudessa vieläkin kauempana lonkerosta ku nuo breezerit, smirnofit yms.

    • Anonyymi

      Kyllä se on AITO Harvallin greippi lonkero jos tilataan lonkero. Jos haluaa jotain muuta
      täytyy sanoa erikseen että Karpalo lonkero jne. Tai talon lonkero, joka on greippi limua ja giniä. Jotkut käyttävät limun tilalla nk teini lonkeroa.joka terästetään gini viinalla.Nämä muut ns limu viinat, joista osa ihan kelvollisiakin. Ovat sitten omalla nimellään tilattavia.

    • Anonyymi

      Aloitus vuodelta 2006 ja sen jälkeen lonkero on käsitteenä muuttunut vieläkin enemmän sellaiseksi yleisnimeksi. Ja kaiken maailman kausimakujen (mutta kyllä se ananas viime kesänä oli todella hyvää!) myötä limuviinojen ja lonkeron raja on hyvin häilyvä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3382
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3192
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      2718
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2548
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1495
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1330
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1199
    Aihe