Aluskatteen paikkaus ?

Brain man

Huomasin pari vauriota tiilikaton kondenssisuojatussa aluskatteessa. Miten pienet repeämät kuuluu oikeaoppisesti paikata ?

Aluskatetta löytyy vielä vajaa rulla, mutta ei kauheasti inspiroisi purkaa kovin isoa aluetta.

7

6888

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dry man

      Sulla nyt ei ole muuta tehtävissä, kun purkaa koko katto aluskatteineen ja päivineen.
      Sitten vaan uusi aluskate ja uudet tuuletusbrimadonnat ja lauteet ja kivekset paikoilleen ja kyllä taas kelpaa.

    • toinen on

      laittaa kattotuolien väliin uusi suikale harjalta saakka repeämän ohi, tiilet pitää purkaa siltä kohtaa pois.

      Toinen tapa on, jos reikä lähempänä räystästä leikata aluskate poikki ja laittaa paikka siitä leikkauskohdasta alaspäin. Paikat kiinnitetään nitojalla kattotuoleihin, teippeihin en luota.

      Ehkä hyvää paikkateippiä on olemassa???

      • löytyy

        IV-puolen pikiteippi käy hyvin juuri tähän tarkoitukseen. Hieman kallista, mutta elämä on....;o)


    • Pro-markku

      1. Kattotiilet pois vauriokohdasta ja sen yläpuolelta aina seuraavaan aluskatteen limitykseen saakka.

      2. Mitataan tuuletusrimojen = kattoristikoiden väli.

      3. Leikataan aluskaterullasta täysleveä vuota, jonka pituus on tuuletusrimojen väli n. 8 cm.

      4. Leikataan vuodan tulevista yläkulmista pois n. 20 cm korkeat ja n. 4 cm leveät palat siten, että yläreunaan jää tuuletusrimojen välin levyinen ja n. 20 cm korkea kieleke.

      5. Pujotetaan vuodan kieleke vauriokohdan yläpuolella olevan aluskatevuodan alareunan alle n. 20 cm limittäin. Tarkastetaan, että vuota peittää vauriokohdan.

      6. Nidotaan vuodan reunat tuuletusrimojen sisäreunoihin kummallekin puolelle. Huom ! Vuodan pitää jäädä keskeltä notkolle, kuten alkuperäisen vaurioituneen aluskatteenkin.

      7. Ladotaan tiilet takaisin.

      • hyvät

        ohjeet että kaikilta pitäis nyt onnistua tuo homma.


      • saako yhteyttä ?

        tulisitko pro-markku korvausta vastaan kunnostamaan vanhaa tiili-kattoa ?


      • Pro-markku
        saako yhteyttä ? kirjoitti:

        tulisitko pro-markku korvausta vastaan kunnostamaan vanhaa tiili-kattoa ?

        Minkä tyyppinen ja kokoinen katto ja missä päin Suomea ? Mitä pitäisi fiksata ?

        pro-m.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6298
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      355
      5795
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2783
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2218
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1908
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1754
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1633
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1300
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1098
    Aihe