Mistä hoitopaikka

Hei!

Tietääkö kukaan miten kannattaisi menetellä kun:

* äidilläni on leikattu selkärangasta syöpä ja hän on pitkäaikaisvuodepotilas, ei saa kävellä

* hän on kaupungin sairaalassa kaukana landella, jonne kohtuuttoman pitkä matka katsomaan

* haluaisin hänet tänne pääkaupunkiseudulle sairaalaan (ja hänkin haluaisi).

Käsittääkseni esim. Espoossa pääsee kunnan sairaalaan vaan jos on espoolainen, mutta tietääkö kukaan mitään yksityistä sairaalaa/hoitokotia pääkaupunkiseudulla jossa olisi vuodeosasto? Mitä maksaa?
2547
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ymmärrän tilanteesi, mieleeni tulee cancer.fi:n sivut, josta löydät yhteystietoja, varmaan osaavat auttaa eteenpäin, kun kerrot asiasi. Luulisi pääkaupunkiseudulla olevan yksityisiä hoitokoteja, löytyisiköhän hakukoneen avulla.
Kaikkea hyvää!

Äänestä
  • Tämän löysin, toivottavasti myös muut voisivat auttaa sinua vaikeassa tilanteessa:

    Töölön Hoivapalveluyksikkö

    Mehiläisen Hoivapalvelut on lähtenyt liikkeelle Mehiläisen Helsingin Töölön sairaalan vuodeosaston yhteydessä toimineesta ikääntyneiden ns. raskaan hoivan yksiköstä. Töölön Hoivapalveluyksikössä on jo runsaan kymmenen vuoden ajan hoidettu pääsääntöisesti raskaan hoivatason ikääntyneitä. Asiakkaina on ollut mm. Espoon ja Helsingin kaupungin potilaita.

    Töölön Hoivapalveluyksikössä vuosien mittaan kertyneestä hoivasairaanhoidon ja ikääntyneiden erikoissairaanhoidon laajasta osaamisesta ja kokemuksesta on ollut hyvä lähteä kehittämään Mehiläisen Hoivapalveluita eteenpäin. Konkreettinen esimerkki on maaliskuussa 2005 Turussa avautunut ikääntyneiden Hoivapalveluyksikkö.

    Töölön sairaalan Hoivapalveluiden kohdalla elämme tällä hetkellä murrosvaihetta. Koko Töölön sairaalan vuodeosasto on täydellisessä remontissa vuoden 2005 ajan ja remontin aikana ikääntyneiden hoivapalveluita on Töölön sairaalasta saatavilla mahdollisuuksien mukaan paikkatilanteesta riippuen. Vuoden 2006 alkuun mennessä remontin valmistuttua myös Töölön sairaalassa tarjottavien hoivapalveluiden tuleva toteuttaminen on selvillä.

    Yhteystiedot Töölön Hoivapalveluyksikköön:
    Vastaava hoitaja Jaana Ikonen
    Pohjoinen Hesperiankatu 17, 00260 Helsinki
    puh: 010 414 4434 ja 0400-480 901
    E-mail: [email protected]

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


äidille? kirjoitti:

Hei!

Tietääkö kukaan miten kannattaisi menetellä kun:

* äidilläni on leikattu selkärangasta syöpä ja hän on pitkäaikaisvuodepotilas, ei saa kävellä

* hän on kaupungin sairaalassa kaukana landella, jonne kohtuuttoman pitkä matka katsomaan

* haluaisin hänet tänne pääkaupunkiseudulle sairaalaan (ja hänkin haluaisi).

Käsittääkseni esim. Espoossa pääsee kunnan sairaalaan vaan jos on espoolainen, mutta tietääkö kukaan mitään yksityistä sairaalaa/hoitokotia pääkaupunkiseudulla jossa olisi vuodeosasto? Mitä maksaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu