Löysin kaapin perältä vanhat farkut, joista oli vetoketju hajalla. Muuten hyvät pöksyt, istuvat, mutta vetskari ei menisi enää kyllä kiinni vaikka ehjä olisikin (mahaa, mahaa). Päätin vähän tuunata... :) Eli näytän housuille vähän saksia ja ompelen eteen trikoosta palan (kaava Burda 8/05 äitiyshousuista hieman muokaten). Tuntuu toimivan, eikä paljoa maksa! :)
Levi's äitiyshousut =)
emo83
41119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oliko minkämalliset farkut? Ite käytän matalavyötäröisiä ja aattelin et ois ihanaa pitää niitä myös raskausaikana mut ei kehtaa vetskari auki viipottaa.
Normaalivyötäröiset. Eli ei ihan kainaloissa asti, muttei mitkään lantiohousutkaan. =) Mietin vain, että jos on matalavyötäröiset housut ja niihin laittaa eteen joustavaa kangasta, niin mitenkähän tuo housujen takaosa mahtaa pysyä peffan peittona istuttaessa tai muuten pyllistellessä? Aika ikävä, jos joutuu jatkuvasti housuja ylös nykimään. Kun tahtovat tollaset matalavyötäröiset jo sellaisenaan välillä vilautella tuota persvakoa, jos istuvuus ei ole ihan täydellinen.. (Tämä ilmiö ikävä kyllä huomattu.) Henkselit ratkaisuksi? =D Tai sitten upottaa vyötärönauhaksi kuminauhaa
Sellaset ihan normaalit "muoti" farkut ihan vaan seppälästä ostin jo paljon ennen raskautta, mutta selvisin niillä myös koko raskausajan ja heti pistin päälle ku sairaalasta lähdettiin nyytti kainalossa.
Nämä housut, joihin olin todella tyytyväinen, olivat semmoiset, ehkä muistattekin, kun pari vuotta sitten oli muodissa. Niissä ei siis ollut lainkaan vetskaria, vaan se oltiin korvattu nyörillä.
Niin ihanat ja toimivat, nyörillä pystyi siis säätelemään: )
IDEASI ON MYÖS LOISTAVA!! - Kiitos : )
Turhaa maksaa esim, H&M:n äitiysfarkuista n.50€, kun ei niillä juurikaan paljon käyttöä ole sitten jälkeenpäin!
ILOISTA KEVÄTTÄ, kaikille ompelukoneen käyttäjille: )
Yksi vinkki vielä: osta kangaskaupasta resoria, mitä myydään metritavarana, siis semmosta "putkea". Sitten otat vanhat housut ja leikkaat niistä vyötärönauhan irti ja muotoilet housujen etureunaa vähän matalammaksi. Leikkaa sitten resorista n. 30 cm pätkä, taita se kaksinkerroin ja ompele se ympärysmitallesi sopivaksi. Sitten vaan ompelet sen kiinni housujen vyötäröön. Ei mene kauan, eikä maksa paljon. Käyppä kattomassa vaikka H&M:n äitiysfarkuista mallia.