canon A1

Riikka

Mikäs olis hinta-arvio canonin A1 kameran rungosta 50mm obskusta( naarmuton )?

4

3390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuvaajatar

      Canonin A1 oli A-sarjan huippurunko, jota myytiin 50 mm f/1.4 obtiikalla. Markkinahinta on koko kitille 240 euroa. Obtiikka on nykypäivänäkin ihan OK.

      • riikka

        Jotain tollasta arvailinkin. Kiitos tiedosta!


      • Irma Tarmo

        Suomessa A-1 myytiin runkona, parilla tonnilla markka-aikaan. Mitään kittiä en muista ja 50 mm optiikoista 88% oli 1,8 valovoimaisia. (muistitieto tiskin takaa) Hinta-arviosi liikkuu pikkusen alle MR-kameran ja on siten realistinen. Kunhan peilimekanismi ei kuivuuttaan vingu.


      • molli_jori
        Irma Tarmo kirjoitti:

        Suomessa A-1 myytiin runkona, parilla tonnilla markka-aikaan. Mitään kittiä en muista ja 50 mm optiikoista 88% oli 1,8 valovoimaisia. (muistitieto tiskin takaa) Hinta-arviosi liikkuu pikkusen alle MR-kameran ja on siten realistinen. Kunhan peilimekanismi ei kuivuuttaan vingu.

        Vanhoja 35mm kameroita ei enää paljoa oteta vaihdossa vastaan ainakin Rajala, Optotek ovat lopettaneet edellämainittujen kameroiden vaihdossa ottamisen ja kuulemma osin Mrcamera(K.S), jolle pitää tarjota, joko todella erikoista tai TODELLA halvalla.

        A-1 oli Canonin ensmmäinen koko automaatti kamera tosin autommaattitarkennusta ei siihen aikaan Canoneissa ollut. Ensimmäiset A1 olivat kestävyydeltään tosi heikkoja, mutta myöhemmät mallisarjat olivat jo kestävempiä.

        Sinulle mainittu hintarvio on ns. luetteloarvo - tällä hetkellä tilanne on se, että pyytää saa, mutta menekki ja saatava rahamäärä on ihan eriluokkaa - sinällään vahinko. Linseillä on enemmän käyttöä kuin A1 rungolla.

        Itselläni on useita Eos-runkoja, joita en ilmeisesti kaupaksi saa....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      88
      2513
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1455
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1388
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1202
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      923
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      34
      785
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      102
      781
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      773
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      706
    Aihe