Mikäs olis hinta-arvio canonin A1 kameran rungosta 50mm obskusta( naarmuton )?
canon A1
4
3349
Vastaukset
- Kuvaajatar
Canonin A1 oli A-sarjan huippurunko, jota myytiin 50 mm f/1.4 obtiikalla. Markkinahinta on koko kitille 240 euroa. Obtiikka on nykypäivänäkin ihan OK.
- riikka
Jotain tollasta arvailinkin. Kiitos tiedosta!
- Irma Tarmo
Suomessa A-1 myytiin runkona, parilla tonnilla markka-aikaan. Mitään kittiä en muista ja 50 mm optiikoista 88% oli 1,8 valovoimaisia. (muistitieto tiskin takaa) Hinta-arviosi liikkuu pikkusen alle MR-kameran ja on siten realistinen. Kunhan peilimekanismi ei kuivuuttaan vingu.
- molli_jori
Irma Tarmo kirjoitti:
Suomessa A-1 myytiin runkona, parilla tonnilla markka-aikaan. Mitään kittiä en muista ja 50 mm optiikoista 88% oli 1,8 valovoimaisia. (muistitieto tiskin takaa) Hinta-arviosi liikkuu pikkusen alle MR-kameran ja on siten realistinen. Kunhan peilimekanismi ei kuivuuttaan vingu.
Vanhoja 35mm kameroita ei enää paljoa oteta vaihdossa vastaan ainakin Rajala, Optotek ovat lopettaneet edellämainittujen kameroiden vaihdossa ottamisen ja kuulemma osin Mrcamera(K.S), jolle pitää tarjota, joko todella erikoista tai TODELLA halvalla.
A-1 oli Canonin ensmmäinen koko automaatti kamera tosin autommaattitarkennusta ei siihen aikaan Canoneissa ollut. Ensimmäiset A1 olivat kestävyydeltään tosi heikkoja, mutta myöhemmät mallisarjat olivat jo kestävempiä.
Sinulle mainittu hintarvio on ns. luetteloarvo - tällä hetkellä tilanne on se, että pyytää saa, mutta menekki ja saatava rahamäärä on ihan eriluokkaa - sinällään vahinko. Linseillä on enemmän käyttöä kuin A1 rungolla.
Itselläni on useita Eos-runkoja, joita en ilmeisesti kaupaksi saa....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986138KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495597Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042056Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1231687
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998