Kekkosen ylipitkän yksinvaltiaskauden vahingot olivat huomattavat. Parlamentarismi halvaantui ja vasta Koivisto palautti kansanvaltaisen parlamentarismin sille kuuluvaan asemaan.
Uutta Kekkosta ei tarvita
Nalle W
7184
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Parlamenttarismi on hyvästä siitä kiitos Kovistolle. Kekkosen muistelijat ovat kuitenkin siinä oikeassa etä kyvykäs persoona voi tehdä myös hyvää. Demareilta puuttuu kyky ja ehkäpä myös tahto olla rohkeita. Tämä kyky ja tahto näkyy selkeimmin keskustan Pekkariella ja Kokoomuksen Kataisella. Vanhanen on hiton hieno mies, kunhan jättäisi kyvyttömät demarit kelkasta. Ihan vaan selvyyden vuoksi itse olen Kokoomuslainen.
koko virka
Saksassa liittopresidentti on nimellinen edustaja, pääministeri hoitaa hommat. näin myös suomeen. Halonen 0, Vanhanen 100.
Hyvä idea mutta ei toteudu. Kaikki poliitikot haluavat valtaa.
Koivisto hyökkkäsi parlamentarismin periaatteita vastaan runnatessaan pystyyn Holkerin hallituksen.
Väykyn salaiset kassakaappisopimukset = Neukkulan toimintatapa.
Stasin vakoojana...