jos ostan Ladan, mitä ilmeisimmin seuraava auto on Lada. Olen lukenut tämän palstan herjoja Ladasta, minuun ne eivät vaikuta yhtään mitään, kun tiedän minkälainen auto on Lada. Aloitin autoiluni 30 vuotta sitten, autona oli Lada, sen jälkeen vielä muutama Lada, eipä ole pahaa kerrottavaa noilta ajoilta. Huom, kaikki autot mitä olen ostanut eivät ole olleet uusia, koskee myös nykyisiä ns länsiautoja, en syyllisty morkkaamaan näitäkään, omapahan on ollut valintani.Jokainen tekee autovalinnat tarpeittensa ja kukkaronsa mukaan, se on privat aluetta, eli ei osoitella sormella,eikä millään muulla tavalla provsoida toisten edesottamuksia.
Minua noi jutut eivät hetkauta
auton ostaja
9642
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Juu, Lada on tosiaan ennakkoluulottoman ja tyylitietoisen valinta. Ladamiestä ei toisten jutut hetkauta näin on näreet!
Voisitko hieman selventää, mitä tyyliä Lada edustaa nykypäivänä? Onko se auto miehille, jotka kulkevat omia polkujaan, vrt. vanhat tupakkamainokset?
Omia polkujaan ovat mainosten mukaan tainneet kulkea muutkin kuin vain määrätyn tupakkalajin polttajat.
Lada on sekin varsin useimmiten omia polkujaan kulkevan ja samalla kylmästi harkitsevan (molemmat piirteet ovat vain suhteellisen harvoille ominaisia) autonostajan valinta, olipa kyseessä sitten mies tai nainen.
Vain todella raaka jätkä ostaa Ladan. Nielee rautanauloja ja sylkee kettinkiä. Karuun autoon karu luonne - sillä pärjää, heh!
Eikös 110 malleissa ollut ongelmana vuotavat, eli huonoa ainetta olevat vesiletkut? Samoin taisi olla keskuslukituksen solenoidessa taipumusta rikkoontua, niinkuin sähköiset lasinnostimetkin. Starttimoottoreitakin on hajonnut sen jäädessä pyörimään hammaskehän mukaan. Lämppärin kennotkin ovat olleet joissakin yksilöissä vuotavia. Vaihteiston kiinnityspulttien kierteiden välistä on myös vuotanut öljyä kytkinkoppaan, ja niitä on korjattu esom. Loctitella. Kytkimet on ainakin Samarassa olleet heikkoja. Muoviosien laatu on ollut kyseenalaista, eli hajoaa käytössä. Korjatkaa jos tietoni on väärää.
Minulla on ollut 2 samaraa eikä kytkinasetelmaa ole tarvinnut vielä vaihtaa. Noi muoviosat voi olla hieman keveitä, mutta sehän on niin että joillain ei kestä käytössä edes rautakanki. Itsellä ei ole ollut muoviosien rikkoutumista.
onhan niissä muissakin.esim. useammasta pösö 407
murroksia on mennyt,kytkimiä.laturit.ym. ym.
että ranskanpojan laatu muka hyvää.ja paskat.
samaran kytkin ei ole heikko..urbaania legendaa
...eli vituiksmän. Tutulla oli 110, johon tuli viittä vaille kaikki nuo ongelmat. Delta-autossa saivat hyvän hinnan vaihtaessaan Fiatiin. En kyllä sano, että sekään järkiostos olisi ollut.
Ladat ovat lujaa laatua ja varmaa tekniikkaa noita uusia lukuunottamatta. Olisi kannattanut ennemmin vaikka jatkaa niiden vanhojen kyhäämistä, parempi ajaa autolla, joka on vanhentunutta tekniikkaa kuin autolla, joka ei liiku.