Minulla on kirkasta viinaa ja metsämansikkalikööriä. Haluaisin näistä boolin. Mitä sekoittaisin näiden joukkoon ja missä suhteessa? Haluaisin ehkä vähän makeutta pois. Kiitos jo etukäteen!
Booliohje?
Apuva! :)
23617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siideri toimii hyvin boolin runkona ja sitä saa ruokakaupoista sekä makeana että kuivana.
Perussekoitussuhde:
Pikkubooli kahdelle:
1/2 l pullo siideriä (5 dl, noin 4,7 % alkoholia)
1 dl likööriä (n. 20 % alkoholia)
1 dl viinaa (n. 40 % alkoholia)
2 dl tuoremehua
jäitä kourallinen (= 1 dl vettä)
Yhteensä 1 litra juomista ja 84 g alkoholia eli
boolin vahvuus on 8,4 %. Noin 2 dl boolia vastaa
yhtä ravintola-annosta alkoholia.
Boolin sopiva väkevyys on 8 - 10 %.
Metsämansikkaliköörin kanssa voisi toimia kuiva omenasiideri ja metsämarja-tuoremehu. Toisaalta tuoremehun voi jättää poiskin ja lisätä siideriä hieman enemmän. Löytyy jopa metsämansikalla maustettua siideriäkin.
Oma suosikki boolini on kevyt päärynäsiideri 5 dl, tropiikin hedelmät tuoremehusekoitus 2 dl, vodkaa 2 dl ja runsaasti jäitä. Maistuu kesällä pienempäänkin janoon.
Teen yleensä vain noin litran boolia kerrallaan. Jos maistuu vieraille niin sitten teen useamman boolin illan aikana. Tietenkin jos vieraita tulee paljon niin voi tehdä ison ämpärin jo heti valmiiksi.
Yksi niksi on pakastaa tuoremehua jääpalapusseihin ja käyttää niitä jääpaloina. Näin booli ei "vetisty" liikaa jos joutuu käyttämään paljon jäitä.
Hei
Laita
0,5 l väkevää eli kossua tai vodkaa
0,5 l metsämansikas likööriä
0,75 valkoviiniä
1,5 l vissyä
1,5 l spriteä
(jos kirpeyttä niin lisää limen menua vähän ja ripaus sokeria kyytipojaksi)
ja pakasteesta mansikoita
vahvuus on noin 8-11%
Pirtein mielin