Booliohje?

Apuva! :)

Minulla on kirkasta viinaa ja metsämansikkalikööriä. Haluaisin näistä boolin. Mitä sekoittaisin näiden joukkoon ja missä suhteessa? Haluaisin ehkä vähän makeutta pois. Kiitos jo etukäteen!

2

3582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jorma!

      Siideri toimii hyvin boolin runkona ja sitä saa ruokakaupoista sekä makeana että kuivana.

      Perussekoitussuhde:

      Pikkubooli kahdelle:

      1/2 l pullo siideriä (5 dl, noin 4,7 % alkoholia)
      1 dl likööriä (n. 20 % alkoholia)
      1 dl viinaa (n. 40 % alkoholia)
      2 dl tuoremehua
      jäitä kourallinen (= 1 dl vettä)

      Yhteensä 1 litra juomista ja 84 g alkoholia eli
      boolin vahvuus on 8,4 %. Noin 2 dl boolia vastaa
      yhtä ravintola-annosta alkoholia.

      Boolin sopiva väkevyys on 8 - 10 %.

      Metsämansikkaliköörin kanssa voisi toimia kuiva omenasiideri ja metsämarja-tuoremehu. Toisaalta tuoremehun voi jättää poiskin ja lisätä siideriä hieman enemmän. Löytyy jopa metsämansikalla maustettua siideriäkin.

      Oma suosikki boolini on kevyt päärynäsiideri 5 dl, tropiikin hedelmät tuoremehusekoitus 2 dl, vodkaa 2 dl ja runsaasti jäitä. Maistuu kesällä pienempäänkin janoon.

      Teen yleensä vain noin litran boolia kerrallaan. Jos maistuu vieraille niin sitten teen useamman boolin illan aikana. Tietenkin jos vieraita tulee paljon niin voi tehdä ison ämpärin jo heti valmiiksi.

      Yksi niksi on pakastaa tuoremehua jääpalapusseihin ja käyttää niitä jääpaloina. Näin booli ei "vetisty" liikaa jos joutuu käyttämään paljon jäitä.

    • Zena

      Hei

      Laita
      0,5 l väkevää eli kossua tai vodkaa
      0,5 l metsämansikas likööriä
      0,75 valkoviiniä
      1,5 l vissyä
      1,5 l spriteä
      (jos kirpeyttä niin lisää limen menua vähän ja ripaus sokeria kyytipojaksi)
      ja pakasteesta mansikoita

      vahvuus on noin 8-11%

      Pirtein mielin

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6428
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5974
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2893
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2348
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2018
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1158
    Aihe